Delavcem Primorja se le obeta poplačilo

Nekdanjim zaposlenim v Primorju se vendarle v kratkem obeta poplačilo 15 odstotkov priznanih terjatev. Tako vsaj kaže po včerajšnjih pogovorih na sedežu jamstvenega sklada.

Že decembra so delavci Primorja protestirali proti mačehovskemu odnosu jamstvenega skalda Foto: Nace Novak
Že decembra so delavci Primorja protestirali proti mačehovskemu odnosu jamstvenega skalda Foto: Nace Novak

LJUBLJANA > Vse kaže, da bodo nekdanji delavci Primorja vendarle v kratkem prišli do poplačila 15 odstotkov priznanih terjatev. Po včerajšnjih pogovorih na sedežu jamstvenega sklada, kjer je stečajni upravitelj družbe Rudolf Hramec vodstvu sklada pojasnil razmere v Primorju vse od začetka stečajnega postopka, je direktor sklada Robert Marolt zagotovil, da bo v najkrajšem možnem času sklical izredno sejo nadzornega sveta sklada.

Na njej bodo obravnavali umik ugovora na sklep stečajnega upravitelja o razdelitvi stečajne mase, zaradi katere je delno poplačilo delavcev obviselo v zraku. Tako je po sestanku povedal izvršni sekretar konfederacije sindikatov 90 Damjan Volf. Dodal je še, da se je direktor jamstvenega sklada strinjal z odstopom od ugovora na sklep.

Na potezi tudi nekdanji zaposleni

Nekdanji zaposleni v Primorju bi morali po načrtu prve prednostne razdelitve stečajne mase, ki ga je decembra pripravil stečajni upravitelj, še ta mesec prejeti 15 odstotkov priznanih terjatev. Zaradi pritožbe državnega jamstvenega sklada, ki je vztrajal pri tem, da mora biti kot prvi v celoti poplačan, pa se je pri izplačilu zapletlo. Sestanka na sedežu Javnega jamstvenega, preživninskega in invalidskega sklada Republike Slovenije so se udeležili tudi predsednik centrale KS 90 Peter Majcen in nekdanji sindikalni zaupniki v Primorju. Na njem so govorili tudi o potrebi, da nekdanji zaposleni kot upniki na višje sodišče v Ljubljani podajo predlog o prednostni obravnavi, kar bi stečajnemu upravitelju ob umiku ugovora na sklep odprlo pot za čim prejšnjo delno poplačilo delavcev in omilitev njihovih stisk.

Zaenkrat papirnata zmaga

“Za zdaj je to papirnata zmaga. Na žalost živimo v takih časih, da ostaja bitka aktualna vse dokler delavci ne bodo imeli denarja na svojih tekočih računih,” je še povedal Volf. Ob tem je poudaril tudi začudenje, da je sploh prišlo do takšnega ugovora na sklep okrajnega sodišča v Novi Gorici, ki vodi ta stečajni postopek.

Po njegovem mnenju bi na jamstvenem skladu veliko bolj umirjeno odreagirali, če bi nekoliko podrobneje pogledali uradne spise, finančne in bilančne izkaze, ki jih je stečajni upravitelj Primorja posredoval na Ajpes, tako pa so po nepotrebnem potratili ogromno energije in časa.

Novica iz Ljubljane je vsekakor spodbudna za vse zaposlene, katerih podjetja so šla oziroma še bodo šla v stečaj. Če bi namreč jamstveni sklad vztrajal pri svojem in bi mu tudi višje sodišče dalo prav, potem bi morali vsi stečajni upravitelji v bodoče tako ravnati. Tako, da bi najprej v celoti poplačali sklad, ki je bil - mimogrede - ustanovljen, da bi pomagal ljudem, ki so izgubili službo, delavci pa bi potegnili še krajšo.

NACE NOVAK


Najbolj brano