Defibrilator v “vsako vas”

Morda bo na severno Primorsko letos priromalo kar 49 novih defibrilatorjev, v kolikor bodo tamkajšnja območna združenja Rdečega križa za ta namen uspela dobiti nekaj sto tisočakov od Norvežanov. Hkrati pa ta čas tako v Novi Gorici kot v Ajdovščini še drugače zbirajo denar za nakup enakih naprav, ki lahko rešijo življenja.

Če bo kandidatura uspešna, bo na severno Primorsko letos priromalo 49 novih naprav za oživljanje ob nenadnem zastoju srca in za predavanja o tem, kako ravnati z aparati Foto: Saša Dragoš
Če bo kandidatura uspešna, bo na severno Primorsko letos priromalo 49 novih naprav za oživljanje ob nenadnem zastoju srca in za predavanja o tem, kako ravnati z aparati Foto: Saša Dragoš

SEVERNA PRIMORSKA > Hočejo jih namreč namestiti tudi v bolj odročnih naseljih.

Kot razlaga sekretar novogoriškega območnega združenja Rdečega križa (RK) Aleš Markočič, se je vse skupaj začelo lani s pobudo mestne uprave, da bi zagotovili defibrilatorje za podeželski del občine. Ekipe reševalne postaje namreč potrebujejo več časa, da sežejo do bolj odročnih naselij (pet minut jim vzame že posredovanje v krogu treh do petih kilometrov), pri nenadnem zastoju srca pa možnosti preživetja povečuje ravno čim zgodnejše oživljanje. Takrat odigrajo vlogo javno dostopni defibrilatorji, zato je vzpostavitev mreže teh aparatov na podeželju toliko bolj pomembna, ugotavljajo v omenjenem območnem združenju.

Po podatkih, ki jih na svojem spletišču navaja novogoriški RK, v Sloveniji vsak dan doživi nenadni srčni zastoj deset ljudi. Pet do šest jih takoj umre. Zastoj se pojavi brez opozorila, lahko ga doživi kdorkoli. Največkrat se to zgodi stran od oziroma izven zdravstvenih ustanov, vsaka minuta brez ustrezne pomoči pa za desetino zmanjša možnost preživetja. To je odvisna od tega, kako zgodaj se začne s temeljnimi postopki oživljanja in kdaj se izvede defibrilacija. Če je v bližini na voljo defibrilator, je desetkrat bolj verjetno, da zastoj ne bo usoden. Z napravo zmore zlahka ravnati kdorkoli, saj ga pri postopku vodijo vgrajena zvočna navodila.

Na vsem podeželju ena sama naprava

V Mestni občini Nova Gorica je na voljo 16 naprav te vrste, a nobena ves teden in 24 ur na dan. “Kolikor vem, so nameščene v stavbi Telekoma, v Mercatorjevem centru v Kromberku, kjer ponoči na morejo biti dostopne. Enako velja za knjižnico, še najbolj dosegljiv je aparat v mestni hiši,” pravi Markočič. Še večja težava pa je, da v 17 podeželskih krajevnih skupnostih stoji ena sama omarica z defibrilatorjem, vse ostale so v mestu. “Zato je naš cilj namestiti vsaj po en aparat v vsako krajevno skupnost,” pojasnjuje sekretar.

V območnem združenju RK so torej lani skupaj z občino sprožili akcijo Podarimo utrip. Zbirajo denar za nakup defibrilatorjev, ki stanejo po približno 2800 evrov - z omarico za namestitev in informacijsko tablo vred. Ocenjujejo, da bodo zastavljeno dosegli z okoli 50 tisočaki in zato so lani za pomoč posebej zaprosili podjetja. En defibrilator so dobili, kmalu naj bi dobili drugega. Nato nameravajo prvega postavili na Lokve, najbolj odročni del občine, in organizirati predavanje za krajane, da bodo znali bolje ravnati z aparatom. Enako bi kasneje naredili v ostalih krajevnih skupnostih.

Po besedah Markočiča bi aparate vzdrževali krajani sami. Postavili pa bi jih na sicer dovolj varna mesta, vendar takšna, ki bi bila dostopna kadarkoli in komurkoli.

Najprej so se pridružili Ajdovci

Akciji sta se pridružila ajdovsko združenje RK in občina. V tamkajšnjem zdravstvenem domu imajo sicer dobro organizirano službo nujne medicinske pomoči, ki pokriva dve občini. Obenem so javno dostopni defibriletorji že na voljo v zdravstvenem domu, v trgovskem centru Mercatorja, pri gasilcih, v ŠRC Police, na Otlici in Predmeji ter pri Abramu na Nanosu, v zdravstveni postaji v Vipavi, v Ciriusu.

A vseeno v bolj oddaljenih naseljih niso v enakem položaju kot v občinskih središčih, ugotavljajo v združenju RK. “In v vaseh je veliko starejših ljudi, ki tudi niso seznanjeni z nudenjem prve pomoči. Zato bomo poskušali zagotoviti defibrilatorje in ljudi na terenu usposobiti za nudenje pomoči,” razloge, zakaj so se pridružili akciji Novogoričanov, navaja sekretarka združenja Irena Žgavc.

Bo pomagala Norveška?

Na koncu je ideja dobila regijsko razsežnost. Kot sta povedala oba sogovornika, so pripravili projekt, s katerim se bodo potegovali za denar, ki ga ponuja Norveški finančni mehanizem. “Če ga bomo dobili, želimo kupiti defibrilatorje za bolj oddaljene krajevne skupnosti. V ajdovski občini to pomeni približno 20 naprav, skupaj z vso potrebno opremo,” razlaga Žgavčeva. In enak cilj imajo v sosednji Novi Gorici.

Za akcijo Podarimo utrip je možnodenar nakazati na računa OZRK Nova Gorica 0475 0000 0417 830 (sklic 002212 / namen Podarimo utrip) in OZRK Ajdovščina 0475 1000 0412 446 (enaka sklic in namen).

Kot je povedal Markočič, bi radi na ta način pridobili 49 defibrilatorjev in denar za izobraževanje ljudi. Dvajset aparatov bi končalo na ožjem Goriškem, 13 v zgornji Vipavski dolini, enajst v zgornjem Posočju in pet na Irijsko-Cerkljanskem. Prav zato so partnerji v projektu, ocenjenem na 364.000 evrov, štiri območna združenja dobrodelne organizacije, poleg omenjenih še tolminsko in idrijsko. Sama bodo morala zbrati pet odstotkov potrebnega denarja, ali bo kaj iz tega ali ne , pa bo znano junija. Za denar iz Norveške se sicer potegujejo še številni drugi, je povedal Markočič.

AMBROŽ SARDOČ

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano