Daljnovod: bojazni so za zdaj odveč

Ob zdajšnjem daljnovodu visoke napetosti za prenos elektrike do Italije, ki vodi po pobočju goriškega Krasa, bi nekoč lahko postavili še enega, zmogljivejšega. To je vznemirilo krajane Renč in bližnjih zaselkov, ker bi koridor za napeljavo segel tudi do hiš. A kaže, da so bojazni odveč. In ni nujno, da daljnovod bo.

Renč že “obdajajo”  daljnovodi visoke napetosti. Krajani si v bližini ne želijo še enega. A ni nujno, da ta sploh kdaj bo.
Renč že “obdajajo” daljnovodi visoke napetosti. Krajani si v bližini ne želijo še enega. A ni nujno, da ta sploh kdaj bo. 

BUKOVICA> Bojazni so se pojavile ob snovanju prostorskega načrta (OPN) Občine Renče-Vogrsko, ki so ga po več letih “pripeljali” skoraj do javne razgrnitve. Med drugim mora biti usklajen s podobnimi dokumenti države, a ni povsem.

V OPN so predvideli vkopano napeljavo skozi Renče in tam upajo, da jih bo država uslišala. Po besedah Bucika bo obveljalo to, kar bo določil državni načrt za daljnovod.

Kot pojasnjuje vodja sektorja za prenosno omrežje v Elesu Marko Hrast, je strategija prostorskega razvoja države predvidela koridor za dvosistemski 400-kilovoltni daljnovod za prenos elektrike med Divačo in Italijo, ki bi vodil tudi po pobočju goriškega Krasa ob zdajšnji manj zmogljivi Elesovi napeljavi te vrste. V strateškem delu občinskega načrta pa na zahtevo občinskih svetnikov tega koridorja ni.

Bucik: “To ni trasa daljnovoda”

Zamisel, da naj bi ga začrtali blizu nekaterih hiš v okolici Renč, je vznemirila ljudi. Po drugi strani pa so se snovalci dolgo pričakovanega OPN znašli pred dilemo, kaj storiti. Kajti če načrt ne bo usklajen z državnimi, ne bo potrjen, pravi župan Aleš Bucik. A morda so našli rešitev, ki ne bo ogrozila priprave OPN in jo je Bucik pred dnevi predstavil svetnikom. Občina je resorno ministrstvo zaprosila, naj ji pošlje nove smernice za pripravo OPN. Zdaj čakajo nanje, pravi župan. Med drugim so predlagali, da če že bo novi daljnovod kdaj vodil po pobočju Krasa, naj ga postavijo bliže robu planote, stran od naselij. V vsakem primeru pa omenjeni koridor nič ne določa, pojasnjuje Bucik: “To ni trasa daljnovoda!”

Prostor za daljnovod v strateškem delu OPN bo po njegovih besedah pomenil le, da bo tam nekdaj možno graditi to javno infrastrukturo in nič drugega. Ni nujno namreč, da daljnovod sploh bo, in ne bo določeno, kje točno bi vodil.

“Ali bo Eles daljnovod kdaj gradil, ne vemo,” županova pojasnila potrjuje Hrast. “Kajti najprej je potrebno iti v postopek pridobivanja državnega prostorskega načrta. Z njim bi bila šele določena trasa daljnovoda,” dodaja. Tedaj bi Renčani lahko dajali pripombe.

Bojazni ljudi, da bi blizu nekaterih hiš kdaj stali novi visoki stebri, naj bi bile torej odveč. Hkrati koridorja v nacionalnem energetskem programu ni, pojasnjuje Hrast.

Prisilne služnosti so še v zraku

Med tem država in Eles snujeta prostorski načrt za sporni renški odsek daljnovoda visoke napetosti Divača-Gorica. Podjetje ga je zamenjalo z zmogljivejšim na vsej trasi, razen v Renčah, kjer skupina domačinov Elesu ni dala služnosti za praktično novo napeljavo prek svojih parcel. Hrast pravi, da pripravljajo strokovne podlage in drugo dokumentacijo za več možnih tras odseka daljnovoda.

Obenem skuša Eles še vedno uveljaviti prisilno služnost na zemlji omenjene skupine Renčanov. “Dokler ni znana trasa daljnovoda oziroma sprejet prostorski načrt zanj, ne moremo prekiniti teh postopkov, sicer bi se vrnili na začetek,” razlaga Hrast.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano