Da bi prespali tudi ponoči? Ne bo še šlo.

Odvisniki od prepovedanih drog imajo v Novi Gorici že šesto leto na voljo dnevni center, kjer si lahko pripravijo obroke hrane, poskrbijo za osebno higieno in ustvarjajo. Programe vse bolj širijo, tudi na terenu. Pot do prostorov, kjer bi lahko ponoči prespali, pa bo še dolga.

Včeraj so javnosti predstavili, kaj vse počnejo v dnevnem centru
Včeraj so javnosti predstavili, kaj vse počnejo v dnevnem centru 

NOVA GORICA> Vzdušje ob včerajšnjem dnevu odprtih vrat v dnevnem centru je bilo sproščeno, kar kaže, da se 20 do 30 uporabnikov, ki ga dnevno obiskuje, tam počuti kot doma. Poleg dnevnih prostorov so v bivalnih kontejnerjih na voljo še kuhinja, kjer si lahko kaj skuhajo, tuši, pralnica, kjer lahko operejo perilo. Program socialnega varstva tam od leta 2006 izvaja slovensko združenje za duševno zdravje (ŠENT).

“V zadnjem letu se je število uporabnikov povečalo,” pravi vodja centra Meta Rutar in dodaja, da so razširili tudi delo z odvisniki na terenu. Stalnih uporabnikov te oblike pomoči je med 100 in 120 na severnem Primorskem, na teren pa gredo vsak dan na drugi konec.

V okviru dnevnega centra izdajajo tudi revijo Rusjannovi. Pred kratkim so izdali sedmo številko. “Interes je velik, uporabniki že od začetka zelo sodelujejo, saj vsak najde nekaj zase. Fajn je, ker se človek seznani z dogajanjem, pa tudi z razmišljanjem uporabnikov,” pravi Rutarjeva.

“Naše dejavnosti smo v zadnjem času razširili, tudi v smislu socialnega vključevanja. Skušamo se čim bolj odpreti navzven. Podpremo recimo uporabnike, ki hočejo kaj početi zunaj dnevnega centra, na primer iti na kulturne prireditve v Ljubljano ali drugam. Pripravljamo skupnostne akcije, šli smo, na primer, očistit Sočo... Večkrat na obisk povabimo druga društva in organizacije, ki se ukvarjajo s problematiko drog, organiziramo skupne akcije, seveda izmenjujemo izkušnje in se povezujemo s sorodnimi dnevnimi centri, tudi s tematskimi druženji,” Rutarjeva našteva, s čim vse so v zadnjih letih razširili dejavnosti.

Čeprav sta tam tudi dve šest kvadratnih metrov veliki spalnici, v njih ni mogoče prespati ponoči. Celodnevni center, ki bi to omogočal, je želja že dolgo. A se je doslej vedno ustavilo pri denarju. Toliko bolj sedaj, ko je gospodarska kriza. “Z občino se dogovarjamo, iščemo primerno lokacijo, a se ni še nič premaknilo na tem področju. Na nekaterih lokacijah smo naleteli na ovire. Trenutno kakšne realne možnosti, da bi dnevni center postal celodnevni, ne vidimo. Potrebe za to pa so, seveda,” pravi Meta Rutar.

V centru si med drugim želijo, da bi uporabnikom lahko pomagali priti do kakšne vrste prilagojene in fleksibilne oblike dela. “Trudimo se, da bi uvedli ponudbo priložnostnih storitev, ki bi jih opravljali naši uporabniki. Predvsem zato, da bi kaj zaslužili. Na ta način bi se počutili koristne in bi si tudi finančno opomogli,” pojasnjuje. Kot dodaja, pa je pri nas še vedno problem, da so uporabniki stigmatizirani, pa tudi delodajalcev ni ravno na pretek. MITJA MARUSSIG


Najbolj brano