Čistilna naprava je varna, milijoni zanjo so zagotovljeni

S podpisom pogodb o sofinanciranju gradnje centralne čistilne naprave Nova Gorica z denarjem iz kohezijskega sklada in državnega proračuna bo 40 milijonov evrov vreden projekt, ki se že izvaja, lahko končan v prihodnjem letu, kot je predvideno. Po grenki izkušnji s regijskim odlagališčem si goriški župani lahko oddahnejo: denar je zagotovljen, projekt ne more propasti.

Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan in župani so podpisali paket pogodb, gradbeni delavci  pa so rokave zavihali že bistveno prej  Foto: Mitja Marussig
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan in župani so podpisali paket pogodb, gradbeni delavci pa so rokave zavihali že bistveno prej  Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > Čeprav je odločba o dodelitvi sredstev za izgradnjo centralne čistilne naprave iz Ljubljane prišla že pred enim letom, z deli, ki jih koordinira družba Vodovodi in kanalizacije, pa so začeli letos, je za mirno spanje vseh, angažiranih v projektu, manjkalo še eno dejanje.

“O sanaciji zadrževalnika Vogršček lahko povem dobro novico, da sem ravno danes podpisal pogodbo z inženirsko hišo, ki vodi te projekte. Če bo vse tako, kot je načrtovano, bodo z deli začeli 15. novembra. Projekt je vreden več kot štiri milijone evrov, denar pa je že zagotovljen v vodnem skladu,” je v ponedeljek povedal minister Dejan Židan. Ker bi radi v Sloveniji namakanje bistveno povečali, bi morali po njegovem mnenju upravljanje velikih namakalnih sistemov prevzeti tisti, ki to najbolje znajo. To so javna komunalna podjetja, ki v občinah že skrbijo za pitno in odpadno vodo, po izkušnjah iz tujine pa bi najbolje skrbeli tudi za vodo za namakanje.

S podpisom paketa pogodb o sofinanciranju projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Soče (Centralna čistilna naprava Nova Gorica) so odpravljeni še zadnji dvomi. Pogodbe so podpisali minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, novogoriški župan Matej Arčon in župan Občine Miren-Kostanjevica Zlatko Martin Marušič.

32,5 milijonov od EU in države

Paket je vseboval štiri pogodbe o sofinanciranju, in sicer naložbe v kanalizacijsko omrežje v Mirnu, investicije v kanalizacijsko omrežje v Novi Gorici in Šempetru oziroma Vrtojbi, v komunalno infrastrukturo za centralno čistilno napravo in spremljajoči objekt ter v samo čistilno napravo.

Celoten paket zajema približno 32,5 milijonov evrov iz kohezijskega sklada in državnega proračuna, skupaj s sedmimi milijoni evrov, ki jih prispevajo vse tri občine (tudi Občina Šempeter-Vrtojba), pa je projekt vreden 40 milijonov evrov, skupaj z DDV pa slabih 50 milijonov evrov.

Občine se bodo morale držati rokov

“Država s tem zagotavlja financiranje. Občine so stoodstotno varne, če bodo delale v skladu z roki. Vsi skupaj se moramo truditi, da bo to, kar je podpisano, v celoti izvršeno, zato ker ne želimo Evropski uniji pustiti niti enega evra,” je ob podpisu povedal minister Židan. Dodal je še, da bo s temi naložbami območje pridobilo čistilno napravo s kapaciteto 50.500 populacijskih enot, zgrajeno bo 18,7 kilometrov nove kanalizacije, 12 črpališč in 27 razbremenilnih objektov ter štirje zadrževalni bazeni.

“Veseli smo, da nam je uspelo projekt pripeljati do realizacije. Prepričani smo, da nam bo uspelo to naložbo do prihodnjega leta tudi uspešno izpeljati,” je povedal Arčon. Podpis pogodbe je ocenil kot zadnji kamenček v mozaiku projekta, ki je zelo pomemben s stališča varovanja okolja in narave, pa je tudi za čezmejno sodelovanje.

NACE NOVAK


Najbolj brano