Cerkno: raje vzeli sedaj, kot da bi potem

Svet občine Cerkno je sprejel 7,9 milijona evrov visok proračun. Pri materialnih stroških bodo morali privarčevati desetino denarja. Bolje zategniti pas sedaj, kot da bi porabnikom jemali poleti, utemeljuje župan Ciglič. Ohranili so vse največje naložbe. SLS pa je takemu proračunu nasprotovala.

Po hudih sporih in zavrnitvi kloriranja vode  v Novakih  (na fotografiji vodohran) so v proračunu  le predvideli 8000 evrov za dezinfekcijo vode z UV žarnico
Po hudih sporih in zavrnitvi kloriranja vode v Novakih (na fotografiji vodohran) so v proračunu le predvideli 8000 evrov za dezinfekcijo vode z UV žarnico 

CERKNO> V proračunu je načrtovanih za dobre štiri milijone evrov naložb. V primerjavi s prvim branjem neokrnjena sredstva čakajo gasilce in programe v kmetijstvu. Na novo so namenili 30.000 evrov za ureditev avtobusnih postajališč na državnih cestah. S podporo amandmaju SLS pa so dodali osem tisočakov za ureditev vodooskrbe v Novakih.

Kar sami so se omejili

Župan Miran Ciglič je pojasnil, da je varčevanje naravnano preventivno, saj si bodo morale občine po njegovem z državo “deliti” načrtovani prihranek 800 milijonov evrov. “Bolje je zatisniti pasove sedaj, kot da bi s poletnim rebalansom uporabnikom denar jemali. Tudi znižan proračun je razvojno naravnan,” je prepričan.

V njem ohranjajo največje naložbe - namestitev kotla za biomaso v osnovno šolo, gradnjo vaškega središča v Lazcu in začetna dela pri preurejanju bivšega dijaškega doma v večnamenski objekt. Z njimi bodo kandidirali za evre EU. Svoj delež bodo, če ne bo šlo drugače, zagotovili s 377.000 evrov kredita. Lotili se bodo še urejanja športnega in javnega otroškega igrišča, oddelka knjižnice, nakupa reanimacijskega vozila ...

Kar polovica naložb, ki jih načrtujejo za sanacijo po poplavah iz leta 2007, je odvisna od državnega sofinanciranja. To bo bržčas nižje, s pomočjo države pa naj bi obnovili del cest iz Reke v Orehovško grapo in Podplečem.

Vrtec ostaja rana SLS

Največja opozicijska skupina SLS, ki je z amandmajem uspela Novakom zagotoviti 8000 evrov za dezinfekcijo vode z UV žarnico in prav toliko denarja priškrniti upravi občine, je proračunu nasprotovala. Bili so razočarani, ker je večnamenski center dobil prednost pred gradnjo vrtca. Marjana Simoniča je zmotilo, da v proračunu ni bil upoštevan noben predlog iz prve obravnave in da ga niso obravnavali odbori in komisije. “To se je zgodilo prvič v zgodovini občine. Varčevanje počez je problematično. Vzeti šoli pri stroških, ki nesporno nastajajo, je neumnost. V pomoč bi bila strategija razvoja občine,” je nizal pripombe. Branka Florjančič je nasprotovala nižanju podpore športu in kulturi, Jurij Kavčič je pogrešal informacije o naložbi v športno igrišče.

Marija Hvala (LDS) je predlagala, naj svet s sprejemom proračuna počaka do naslednje seje. Sodelavci občine pa so pojasnili, da brez proračuna občina ne more kandidirati z naložbami na evropskih razpisih, ki so tik pred vrati. Proračun je bil z glasovi devetih svetnikov sprejet.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano