Če ne uredite, boste plačali!

Javno podjetje KSD Ajdovščina je dobilo še eno priložnost za skladiščenje mešanih komunalnih odpadkov na območju Zbirnega centra Dolga Poljana. Inšpekcija pa jim je zagrozila z 10.000 evri kazni, če do 7. februarja ne bodo izpolnili svojih obveznosti.

Ajdovci so začasno rešili skladiščenje  mešanih komunalnih odpadkov, težave so  pri odvozu odpadne embalaže Foto: Alenka Tratnik
Ajdovci so začasno rešili skladiščenje mešanih komunalnih odpadkov, težave so pri odvozu odpadne embalaže Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > Ko so v Ajdovščini prejeli sklep o izvršbi z inšpekcije za okolje in naravo, so si začasno oddahnili. Po novem imajo namreč še tri mesece časa, da izpolnijo zahteve, ki jim jih je že julija postavila inšpekcija - dobiti morajo potrdilo o vpisu v evidenco zbiralcev odpadkov, če v tem času ne dobijo okoljevarstvenega dovoljenja, pa morajo prenehati s skladiščenjem odpadkov. “To je dobra novica,” pravi direktor javnega podjetja Egon Stopar.

A inšpekcija je Ajdovcem obenem zagrozila: če do 7. februarja ne bodo izpolnili zahtev iz odločbe, bodo morali plačati 10.000 evrov kazni.

Z odvozom bodo počakali

Komunalno podjetje po odločbi inšpekcije od septembra odpadkov tam ne bi smelo več skladiščiti, a jih vseeno. Tako v vodstvu KSD Ajdovščina kot občine so ocenili, da je taka poteza še najbolj okoljsko sprejemljiva. So pa v tem času sprejeli rezervni scenarij in iskali izvajalca, ki bi začasno prevzemal, odvažal, obdeloval in odstranjeval mešane komunalne odpadke iz ajdovske in vipavske občine.

Na razpisu so med petimi ponudniki izbrali podjetje Papir Servis, a pogodbe z njim, kot pojasnjuje direktor Stopar, še niso podpisali. Glede na to, da lahko na smetišču Dolga Poljana legalno odlagajo do januarja, se pogovarjajo o možnosti, da bi jo dali v “mirovanje”.

Da bi bila mera polna, se v podjetju soočajo tudi s težavami z odvozom plastične embalaže. “Mi se trudimo in pridno ločujemo, potem pa se nam embalaža kopiči v zbirnem centru, ker so v Sloveniji na področju ravnanja z odpadki neurejene razmere,” opozarja Stopar.

Postopki tečejo

Ajdovci sicer še vedno upajo na ugoden razplet glede usode lastnega odlagališča. To je od spomladi brez okoljevarstvenega dovoljenja, a tako v vodstvu občine kot v javnem podjetju so že večkrat izjavili, da se bodo borili naprej. Prepričani so, da so strokovni argumenti na njihovi strani. Zadeve so še odprte.

Po odločitvi drugostopenjskega organa na ministrstvu za kmetijstvo in okolje njihovo vlogo znova obravnava Agencija RS za okolje. Ta je Ajdovce pred dnevi pozvala, naj vlogo dopolnijo.

Kot je pojasnil Stopar, se nadaljuje tudi postopek za pridobitev okoljevarstvenih dovoljenj za mehansko obdelavo in skladiščenje odpadkov, in so že pridobili dovoljenje za kompostiranje.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano