Če ne počisti človek, počisti burja

Burja je v zadnjih dneh v parku Šturje izruvala in zlomila nekaj najbolj oslabljenih topolov in tako poskrbela za naravno selekcijo. Občina še nima dolgoročnega načrta, kaj bi s tem parkom in drugimi zelenimi površinami v mestu. Če bo delo prepustila burji, se lahko zgodi, da bo park v nekaj letih gol.

Oslabljeni topoli v parku Šturje niso več kos burji, park potrebuje novo zasaditev Foto: Alenka Tratnik
Oslabljeni topoli v parku Šturje niso več kos burji, park potrebuje novo zasaditev Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > Odlomljene veje, polomljena in izruvana debla starih in oslabljenih topolov v parku Šturje potrjujejo že znano oceno, da park potrebuje obnovo in novo zasaditev. Strokovnjaki so že večkrat opozorili na to, da v razmerah, ki jih prinaša burja, nobeno, pa čeprav še tako zdravo drevo, ni popolnoma varno. Stara in fiziološko oslabela drevesa pa so na tako ekstremne razmere še toliko bolj občutljiva.

In če bo burja še nekaj časa pometala, kot je v minulih dneh, se lahko zgodi, da bo park v nekaj zimah gol. Taki dogodki so lahko tudi nevarni, saj bi lahko padec drevesa poškodoval mimoidoče ali v bližini parkirana vozila.

Rešitve rastejo pred nosom

Občina pa še nima dolgoročnega načrta gospodarjenja z zelenimi površinami v mestu in sproti rešuje najbolj kritične primere. “Pogrešam sistematično delo in dolgoročen načrt obnove in ureditve parkov in ostalih občinskih zelenih površin v mestu. Načrt potrebujemo, ker drevesa ne zrastejo čez noč in potrebujejo predvsem čas in prostor za rast in razvoj. Ne potrebujemo zahtevnih elaboratov. Dober zgled imamo že v Lokarjevem drevoredu, kjer burja ne lomi dreves lipe, kostanja, javorja ali platane. Na voljo imamo predvsem avtohtone in s tem odpornejše vrste," meni Vojko Černigoj, vodja krajevne enote Zavoda za gozdove Slovenije, kjer želijo občini pomagati po strokovni plati.

V Ajdovščini so o odstranitvi topolov, ki jih je v mestu precej, govorili že večkrat. Predvsem zato, ker spomladi mesto prekrijejo kosmi puhastih dlačic iz semenskega ovoja, ki pri bolj občutljivih ljudeh povzročajo kihanje, srbečico in druge težave, cvetni prah topola pa je alergen.

Rešuje se po delih

Občina je pred par leti pregledala vse topole po Ajdovščini in popisala ter označila drevesa, primerna za posek. Teh je precej, zato so doslej odstranjevali le najbolj kritične primerke in jih nadomestili z drugimi, primernejšimi vrstami. Na občini priznavajo, da dolgoročni načrt ureditve parka Šturje, ki je bil sicer snov različnih idejnih zasnov in nalog, trenutno ni v prvem planu. Upoštevajo in rešujejo pa posamezne pobude. ALENKA TRATNIK


Najbolj brano