Če ne bo lilo, bo srednje obrodilo

Letošje vremenske razmere niso idealne za gojenje češenj, pravijo poznavalci. Pa vendar bo letina po vsej verjetnosti povprečna, če se bo vreme v maju in juniju usmililo pridelovalcev, in ne bo nalivov.

 V Polaviju računajo, da bodo letos v Brdih in Vipavski dolini odkupil 50  do 60 ton češenj Foto: Andrej Colja
V Polaviju računajo, da bodo letos v Brdih in Vipavski dolini odkupil 50 do 60 ton češenj Foto: Andrej Colja

DOBROVO, ŠEMPETER > Šempetrska družba Polavi Logistika, ki že nekaj let med drugim odkupuje sadje in zelenjavo za konzum na ožjem Goriškem in v Vipavski dolini, je v sodelovanju z Občino Brda tudi letos na Dobrovo prišla sklepat pogodbe o odkupu s pridelovalci. Ker gre za Brda, so to v prvi vrsti pridelovalci češenj.

In kakšen iztržek pričakujejo? Za odkup naj bi jih bilo toliko, kot jih je na voljo v povprečju. Kot pravi terenski kmetijski svetovalec pri tej službi na Dobrovem Matjaž Prinčič, se obeta srednja letina, če bodo izpolnjeni določeni pogoji. “Treba je vedeti, da cvetenje ni bilo idealno, nekaj je vzela cvetna monilija, zato prav velikega nastavka ni,” nam je pojasnil. Na to so vplivali tudi hladnejši dnevi v obdobju cvetenja, vse skupaj se je vleklo, posledice pa sta po besedah Prinčiča pustila tudi lansko vroče poletje in suša.

A obupati ne gre. “Za zdaj vseeno kaže v redu in če ne bo močnih padavin naenkrat, bo letina češenj povprečna.” Tako ocenjuje sogovornik, ki je povedal, da je v Brdih zdaj s češnjami posajenih približno 150 hektarjev površine.

Koliko tega pridelka bo pri kupcih končalo preko Polavija, je seveda odvisno od več dejavnikov. Kot pravi direktor podjetja Erik Kovic, bi zagotovo uspel prodati prav vse češnje, ki bi jih pridelovalci prodali družbi. Ta jih vse odpelje v prodajalne slovenskih trgovskih verig, obenem jih prodaja prek diskonta Polavček.

Kovic računa, da:“Mogoče bomo dobili 50, 60 ton češenj iz Brd in iz Vipavske doline. Lani je bila letina slaba, letos so zgodnje sorte obrodile tako tako, naslednje naj bi dobro. Upam, ker imamo dogovorjeno prodajo,” računa Kovic.

Sicer pa bo podjetje, ki ima s pridelovalci sadja in zelenjave sklenjenih približno 400 pogodb, po Kovicevih besedah v Vipavski dolini kupovalo še breskve, hruške, kivi, jabolka in raznovrstno zelenjavo. Vse “vzamejo” tudi v majhnih količinah, odkupujejo pa vsak večer v svojih prostorih v obrtni coni v Šempetru.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano