Če bo treba, bo pa kršil zakon

Občina Cerkno je v krču. Ker letošnji proračun še ni sprejet, občina ne more začeti novih, niti nujnih naložb, društva pa ne morejo dobiti denarja. Če občinski svet proračuna še v četrto ne bo potrdil, župan napoveduje, da bo kršil zakon in začel nujne naložbe. Uprava občine pa bo lastnoročno postorila najnujnejša fizična dela.

Miran Ciglič: “S prebivalci bodo brez vode  tudi gasilci. Če so oni in z njimi mnogi prizadeti ljudje ob nedavni žledeni ujmi pomagali tako, da niso mislili na svoja življenja, sem jaz za zagotovitev vodooskrbe pripravljen tvegati vsaj prijavo na Foto: Saša Dragoš
Miran Ciglič: “S prebivalci bodo brez vode tudi gasilci. Če so oni in z njimi mnogi prizadeti ljudje ob nedavni žledeni ujmi pomagali tako, da niso mislili na svoja življenja, sem jaz za zagotovitev vodooskrbe pripravljen tvegati vsaj prijavo na Foto: Saša Dragoš

CERKNO > Ker proračun ni sprejet, se občina sooča z vse večjimi težavami. Začasno financiranje po dvanajstinah namreč reže kruh le delu njegovih uporabnikov. Najhujša je stiska tam, kjer je od proračuna odvisna odprava vitalnih zadreg. Denimo v Čeplezu, kjer je razpadel zastarel vodovod.

Majhna podrtija, velika težava in še hujša nejevolja

Začasno financiranje po črki zakona ne omogoča nobenega novega dela, ki v lanskem proračunu ni bilo predvideno. Na videz smešen, a zgovoren je problem pri pluženju podrtega opornega zidu pred stavbo društva upokojencev v Cerknem. Ker ta stoji na prizorišču džezovskega festivala, ki se bo začel ta četrtek, domačini zahtevajo popravilo. Zanj so tudi v upravi občine, a so onemogočeni, ker proračun, ki je predvidel celovitejšo sanacijo tega predela Cerknega, ni sprejet. Za hitro sanacijo in ohranitev dobrega imena Cerknega bi vsaka uprava posegla po proračunski rezervi ali pa kjerkoli izbrskala potrebne evre za obnovo.

V Cerknem, kjer upravi pedantno gledajo pod prste, pa si ne upajo pobrati denarja iz rezervnega sklada, saj je ta namenjen odpravi posledic naravnih nesreč in bi tvegali, da bi prišli navzkriž z zakonom. Škarpo bodo pred prihodom džezistov sodelavci uprave lastnoročno sami zložili skupaj in za nekaj dni navidezno rešili problem, ki na tem mestu že leta vpije k celoviti rešitvi z umikom škarpe in širitvijo preozkega cestišča.

Začete naložbe, ki jim opozicija v svetu občine pogosto očita neupravičene podražitve in nepreglednost, niso ogrožene. S financiranjem po lanskih dvanajstinah pa naj bi imela občina, po prepričanju opozicije, tudi sicer zagotovljeno delovanje brez težav.

“Če ne bo sprejet, bom zavestno kršil zakon!”

“Tudi kulturna in športna društva morajo dobiti dvanajstine in to brez zavlačevanja,” je za lokalni časopis povedala Tončka Dakskobler (SD). To seveda ne drži, saj tudi programa financiranja športa in kulture še nista sprejeta. Razpisi za projekte društev pa so s tem na čakanju. To, da proračun ni sprejet, v ničemer ne ogroža plač zaposlenih v upravi občine. A na občini si tovrstnega “lagodja”, kot poudarjajo svetovalci in župan, ne želijo. “Zahtevam opozicije prihajam nasproti s še 100.000 evrov nižje predvidenim zadolževanjem na račun dela naložb. Upam na razum in sprejem proračuna. Če tega ne bo, bom zavestno kršil zakonodajo in se podal v del nujnih naložb,” napoveduje župan Miran Ciglič.

V mislih je imel razpadel vodovod v Čeplezu, v katerem bodo ob prvi suši ostali brez vode. “S prebivalci bodo brez vode tudi gasilci. Če so oni in z njimi mnogi prizadeti ljudje ob nedavni žledeni ujmi pomagali tako, da niso mislili na svoja življenja, sem jaz za zagotovitev vodooskrbe pripravljen tvegati vsaj prijavo na računsko sodišče,” je podkrepil svojo pripravljenost na kršitev zakonodaje.

Lahko izgubijo denar z razpisov

V primeru obnove vodovoda bo kršil več zakonov in uredb. Občina namreč z izjemo Cerknega sploh ne pobira vodarin. Omrežnino, ki je ob vodarini edini namenski vir za naložbe in obnovo vodovodov, pa plačuje kar iz proračuna. A te kršitve se županu ni bati, saj svetnikom SD, LDS in SLS, ki oporekajo proračunu, ni mar.

Ciglič navkljub vsemu upa na vrnitev v ustaljeno delo s proračunom. Preneumno se mu zdi, da bi občina izgubila denar, ki ga je za del naložb pridobila na razpisih. Pravkar so v fundaciji za šport uspeli s projektom za dograditev športnega igrišča ob osnovni šoli. Žal mu je tudi, ker na nitki visi nameravana gradnja prvih novih stanovanj po treh desetletjih. Zanjo je občina z varčevanjem sicer napolnila namenski sklad, a je opozicijskim svetnikom bližja sicer dražja revitalizacija opuščenih hiš po občini v stanovanja.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano