Čas teče, otrok pa je vse manj

Po petih letih tuhtanja o usodi vrtca v Opatjem selu, ki domuje v dotrajani stavbi, odločitev še ni padla. Analize kažejo, da bi bilo smiselno graditi nov, nizkoenergijski vrtec, nekateri pa vztrajajo pri obnovi stare stavbe. Cene se gibljejo med 700 tisočaki in milijonom evrov, vrtec pa trenutno obiskuje le 13 otrok ...

Usoda opajskega vrtca še visi v zraku  Foto: Alenka Ožbot
Usoda opajskega vrtca še visi v zraku  Foto: Alenka Ožbot

OPATJE SELO > Občina Miren-Kostanjevica se je pred leti odločila, da stare stavbe, v kateri domuje vrtec, ne bo obnavljala, ker bi to preveč stalo, objekt naj bi bil tudi prevelik za potrebe varstva najmlajših. Odločili so se, da bodo zgradili nov, tako imenovani pasivni vrtec v bližini opajskega prireditvenega prostora. Pridobili so že gradbeno dovoljenje. Del denarja naj bi dobili od prodaje nekdanje šole, a na licitacijah zanjo ni bilo zanimanja.

Nizkoenergijski se najbolj splača

“Če bomo čakali še dve, tri leta, bomo vrtec zaprli, ker otrok ne bo več.”

Nato so na občini ugotovili, da bi bil novi vrtec predrag, in spet je postala aktualna ideja, da bi staro stavbo obnovili in del prostorov namenili krajevni skupnosti. Občina je naročila primerjalno analizo med dvema tipoma novogradnje (pasivni in nizkoenergijski vrtec) in omenjeno obnovo. Izdelalo jo je podjetje NI-BO iz Ajdovščine oziroma Robert Likar. Ta je predstavil rezultate.

“Ko seštejemo ekonomski in finančni kriterij ter terminski plan, pridemo do ugotovitve, da je najboljša varianta nizkoenergijski vrtec,” je dejal. Po analizi sodeč bi bil cenejši od pasivnega poslopja - prvi bi stal približno milijon, drugi pa 725.000 evrov.

Dokumentacije za drugo varianto ne bi bilo treba na novo pridobivati, obstoječo (za pasivni vrtec) bi le nekoliko spremenili. Občina bi lahko za nizkoenergijski vrtec dobila tudi denar iz evropskega sklada za regionalni razvoj, dobrih 400.000 evrov.

Starši vozijo otroke raje drugam

Obnova zdajšnje stavbe ustanove pa bi bila najcenejša (693.000 evrov) rešitev, a bi morali izdelati novo dokumentacijo in počakati na razpise za subvencioniranje obnove, kar bi lahko naložbo zavleklo še za nekaj let. “Če bomo čakali še dve, tri leta, bomo vrtec zaprli, ker otrok ne bo več,” je poudaril župan Zlatko Martin Marušič.

V zadnjih desetih letih je opajski vrtec obiskovalo od deset do 19 otrok, letos jih je vpisanih 13. Silvester Medvešček (SDS) je opozoril, da so pred leti, ko so začeli razpravljati o usodi vrtca, govorili o enem oddelku, v vseh treh predstavljenih variantah pa je prostora za 44 otrok. Nekateri starši pa jih raje vpišejo drugam, ker je stavba v Opatjem selu tako slaba, je pripomnil Stojan Cotič (SDS). Če bi jo prodali za 100.000 evrov in jih na razpisu ministrstva iz EU dobili dobrih 400.000, bi lahko po njegovem občina nizkoenergijski vrtec zgradila brez velikega vložka.

“Kaj pa če tega denarja ne pridobimo?” je bil skeptičen Branko Orel (DeSUS). Ob tem je spomnil, da domačini ne želijo, da bi občina staro stavbo prodala. Mavricij Humar (NSi) je predlagal, da bi jo obnovili po kosih - najprej bi uredili vrtec, nato pa še večnamenski prostor za potrebe KS. V dolgi razpravi se niso mogli zediniti, katera različica - druga ali tretja, prve namreč ni podprl nihče - je za občino najbolj racionalna in ekonomsko upravičena. Kdaj se bodo uspeli dogovoriti, še ni jasno.

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano