Briški “ne” je ustavil podražitev

Občani šestih goriških občin naj bi po novem plačevali pol evra več za smetarino na mesec. A svetniki v Brdih se s podražitvijo ne strinjajo, brez njihove privolitve pa se cene tudi drugod ne morejo dvigniti. Če se ne bodo, se lahko celo zgodi, da odpadkov ne bodo več odvažali redno, opozarjajo v Komunali.

V Brdih so rekli “ne” podražitvi, zato se cene ravnanja z odpadki ne morejo dvigniti v nobeni od šestih  občin. V Komunali opozarjajo, da jih to lahko spravi v težave in da po skrajnem scenariju ne bodo več tako redno odvažali smeti.   Foto: Leo Caharija
V Brdih so rekli “ne” podražitvi, zato se cene ravnanja z odpadki ne morejo dvigniti v nobeni od šestih občin. V Komunali opozarjajo, da jih to lahko spravi v težave in da po skrajnem scenariju ne bodo več tako redno odvažali smeti.  Foto: Leo Caharija

GORIŠKA > Storitev ravnanja s komunalnimi odpadki v šestih goriških občinah naj bi stala 4,92 in ne več 3,62 evra ne mesec na osebo. Nove zneske naj bi novogoriška Komunala začela zaračunavati z decembrom. Približno dve leti pa bi posameznik dejansko plačeval le slabega 4,1 evra na mesec.

Račun za ravnanje z odpadki po novem sistemu sestavljajo cene odvoza smeti, obdelave in odlaganja mešanih odpadkov ter dajatve, danes pa Komunala ne zaračunava obdelave odpadkov. Predvideno je, da bodo cene na kilogram odpadkov za posamezno storitev bistveno višje. Toda doslej je Komunala upoštevala, da od vsakega posameznika odpelje in na deponijo odloži po 34 kilogramov “materiala”. Novi sistem te količine klesti na 21 (odvoz), 14 (obdelava) in 15 kilogramov (odlaganje), zato predlagana končna podražitev ni tako izrazita.

Miška: moramo podražiti

Komunala si že leto dni prizadeva, da bi ji šest občin odobrilo podražiti storitve ravnanja z odpadki. S prvotno idejo, da bi jih ljudje plačevali enkrat več kot danes, ni uspela, poraz je doživel tudi predlog o 68-odstotni podražitvi. Po usklajevanju z občinami je podjetje predstavilo novo različico podražitve. Od decembra bi “smeti” posameznika stale 1,3 evra oziroma 36 odstotkov več na mesec, sprva pa bi plačevali le po 47 stotinov več. Podražitev bo nižja, ker mora Komunala vračati preveč zaračunano dajatev za obremenjevanje okolja.

Njen direktor Andrej Miška je pred občinskimi sveti razlagal, zakaj je treba zvišati cene. Gorivo se je podražilo, z ravnanjem s smetmi se ukvarja dvakrat več zaposlenih, ločeno zbiranje zahteva nove kontejnerje in več tovornjakov, prevozov je bistveno več, veliko se je vlagalo v deponijo v Stari Gori, za njeno zapiranje je treba zagotoviti finančno jamstvo, zahtevana je draga obdelava smeti. Poudaril je, da od leta 2001 nespremenjena cena peha Komunalo v rdeče številke.

V Brdih so rekli ne

Sveti občin Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica in Nova Gorica so podražitev potrdili. Nekatere v Novi Gorici in v Mirnu je sicer zanimalo, kako je mogoče, da se je uspelo sprva predvideno podražitev tako oklestiti.

Miška pravi, da gre za povsem nove izračune. A večine svetnikov v Brdih ni prepričal. Že njihov odbor za okolje je sklenil, da predlagane podražitve ne podpre. Iz razprave pa veje, da v Komunali, ki je doslej dobro poslovala, še vidijo rezerve. Podražitev so zavrnili z osmimi glasovi proti šestim. Miška je po takem razpletu ponovil, da morajo vse občine potrditi višje cene, sicer jih ne bodo mogli uveljaviti.

Da je lahko Komunala od začetka leta do avgusta na deponiji v Stari Gori deloma obdelovala mešane odpadke, je bilo trebe najeti stroje in plačati obratovanje. Vse to je stalo 445.000 evrov, ki jih je plačala novogoriška občina. Čeprav so na deponiji obdelovali odpadke iz šestih občin, ostale, razen Kanala, za to še niso nič prispevale. Kdaj oziroma če sploh bodo, ni jasno.

Če se to zgodi, bi Komunala začela račune izstavljati občinam, ki so obvezne zagotoviti odvoz odpadkov. Možni pa so tudi skrajni scenariji, do tega, da ne bi več redno pobirali smeti. A Miška upa, da bodo v Kanalu in v Bukovici podražitev potrdili in se bodo v Brdih še premislili.

Komunala je zaračunavala preveč takse

Komunala že leta takso za obremenjevanje okolja obračunava, kot da občan ustvari 34 kilogramov smeti na mesec in jih toliko Komunala tudi odloži na deponijo. Dejansko pa jih je odlagala vse manj, zato bi morala obračunati sorazmerno manj takse. Ker je ni, se je na njenem računu nabral poldrugi milijon evrov, ki ga bo zdaj vračala. Na vprašanje mestne svetnice Patricije Šulin (SDS) je Miška povedal, da bodo ljudje, če bodo hoteli, zahtevali tudi vračilo obresti za preveč plačano takso. Vračilo bodo lahko zahtevali vsi tisti, ki so dajatev plačevali, pa so se do danes odselili.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano