Brez stekla so luči kot oskubljena kokoš

“Takih luči v vasi ne bomo imeli. Brez stekel so videti kot oskubljena kokoš. Naj poberejo še to.” Te in podobne pripombe je slišati na Gočah, kjer so pred dnevi v sklopu občinskega projekta začeli prenovo javne razsvetljave.

Javne luči na Gočah so posebne, a brez stekel to ne morejo biti, so prepričani  domačini  Foto: Alenka Tratnik
Javne luči na Gočah so posebne, a brez stekel to ne morejo biti, so prepričani domačini  Foto: Alenka Tratnik

GOČE > Domačini vztrajajo, da morajo luči ohraniti vsaj prvotni videz, če že mora natrijevo sijalko s toplo rumeno svetlobo zamenjati led sijalka. Krajani Goč so pred petnajstimi leti celovito obnovili razsvetljavo in vas opremili z ličnimi lučmi. Gre za model svetilk, ki so jih posebej za Goče izdelali kovaški mojstri iz Krope in se uradno imenuje svetilka Goče. Luči so bile nekaj posebnega tudi zaradi natrijevih sijalk, ki so vas razsvetljevale s toplo rumeno svetlobo. Kot se spominja tedanji predsednik sveta KS Božo Fajdiga, so jih postavili v soglasju z zavodom za varstvo kulturne dediščine in Elektra Primorske, svetilke so izpolnjevale vsa merila glede svetlobnega onesnaževanja, 70-vatne natrijeve sijalke so bile varčnejše od starejših modelov. Zaradi kakovostne izdelave so bile nove luči tudi dražje od navadnih, ena luč je stala dobrih 45.000 tolarjev.

Steklo odbija svetlobo

Da so luči na Gočah posebne, je vipavski podžupan in občinski svetnik Bogdan Godnič z Goč opozoril že pri pripravah na celovito prenovo javne razsvetljave v občini. Predlagal je, da občina koncesionarja pravočasno opozori na posebnosti. Zato je krajane ta teden še toliko bolj zmotilo, da izvajalec prenove po namestitvi led sijalk iz ohišja luči odstranjuje steklo. Peter Skapin iz podjetja Skapin, ki je za občino Vipava po koncesijski pogodbi prevzelo prenovo javne razsvetljave in zagotavljanje prihranka energije, pojasnjuje: “Uredba o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja je jasna. Pod sijalko ne sme biti nobenega telesa, ki bi odbijalo svetlobo. Če pustimo stekleno ohišje, prihaja do odboja svetlobe. Razumemo željo krajanov, da bi ohranili obstoječe svetilke. Vanje smo namesto natrijevih namestili posebej za Goče naročene manjše led sijalke. Te so varčnejše, 50 vatne z redukcijo. Stekla pa smo odstranili. Druge rešitve ni, če želimo spoštovati uredbo. Lahko pa zamenjamo celotne luči. Če pa se bodo na občini odločili, da se stekla pusti v ohišju, jih bomo znova namestili.” Dodaja, da bodo dela na Gočah končali v tem mesecu.

Da bo volk sit in koza cela ...

Domačini so prepričani, da je z dobro voljo mogoče najti rešitev, o čemer se je predsednik KS Simon Žorž pogovarjal tudi z vipavskim županom Ivanom Princesom. Ta se strinja, da videz luči brez steklenega ohišja res ni najlepši. “Glede na to, da smo namestili varčnejše sijalke in da ne gre velik odboj, mislim, da bomo v tem primeru dopustili manjše odstopanje od uredbe. O konkretnih rešitvah pa se bomo pogovorili s koncesionarjem,” napoveduje župan.

Manjša odstopanja so sicer možna tudi po uredbi. Za razsvetljavo javnih površin ulic na območju kulturnega spomenika, kar Goče so, se namreč lahko uporabljajo tudi svetilke s svetlobnim tokom, ki seva navzgor, če ta ne presega petih odstotkov in če je električna moč posamezne svetilke manjša od 20 vatov.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano