Brez sponzorja in v negotovosti

Regijska revija pihalnih orkestrov in big bandov je v nedeljo v Idriji postregla s kakovostnimi nastopi po dveh tolminskih in idrijskih orkestrov. Ker na njej ni igral pihalni orkester iz Cerknega, ki je minulim revijam dodal obilo energije, letos pa ostal brez sponzorja in v težavah, je odmevala tudi njegova odsotnost.

Pihalni orkester Cerkno: se bo našel kdo, ki bo rešil predane godbenike negotovosti? Foto: Saša Dragoš
Pihalni orkester Cerkno: se bo našel kdo, ki bo rešil predane godbenike negotovosti? Foto: Saša Dragoš

IDRIJA, CERKNO > Nastop štirih orkestrov iz Idrije in Tolmina na pregledni reviji severne Primorske, ki jo je tretje leto zapovrstjo organizirala idrijska izpostava JSKD, je maloštevilno publiko razveselil s kakovostnim programom in igro. Člani tradicionalnega udeleženca revije - Pihalnega orkestra Cerkno - pa so tokrat ostali doma. Ker so v minulih dveh letih s svojo magično energijo pomenili pozitivno presenečenje revije, jih je publika pogrešala.

Ob 40. obletnici ne vedo, kako naprej

Pihalni orkester, ki je do nedavna nosil ime sponzorke in pred štirimi desetletji tudi pobudnice nastanka orkestra, podjetja Eta, se je moral od imena in denarja posloviti. Kmalu po odmevnih novoletnih koncertih filmske glasbe, je Eta orkester obvestila, da bo njemu namenjeni denar razdelila med več v Cerknem delujočih društev in da ne želi več svojega imena v njegovem.

Presenečenje za godbenike, ki so bili polni načrtov za jubilejno, 40. leto, je bilo popolno. Tolikanj večje, ker so z izjemnim glasbenikom, dirigentom Andrejem Zupanom, v minulem desetletju naredili ogromen kakovosten preskok in kot za šalo polnili prizorišča svojih tematskih koncertov. Polni entuziazma in zveneče harmonije so pobirali priznanja tudi na tekmovanjih.

Za 25.000 evrov in anemično Cerkno gre

V Cerknem, kjer ne mine nobena večja prireditev brez sodelovanja orkestra, se do danes ni našel nihče, ki bi ga rešil iz hude zagate.

“Nismo še razpadli. Smo skromni, imamo nekaj prihrankov in se pripravljamo na majski jubilejni koncert in še nekatere, ki bodo sledili v tem letu. Kako bo naprej, pa ne vemo. Naša odsotnost na reviji ni povezana s težavami, pač pa je dirigent Zupan te dni v tujini,” je povedala predsednica orkestra Erika Švigelj.

Švigljeva je prosila, naj ne omenjamo številke, ki bi orkestru omogočila preživetje. Ker pa gre za 25.000 evrov, za katerimi se skriva plačilo prostorov, nakup kakšnega inštrumenta in mednarodno priznanega dirigenta, letni koncert in na tisoče ur prostovoljnega dela, delamo ta “prekršek”.

Idrija se je (na)učila pred tremi desetletji

Čeprav Cerkno tone v krizi in razprtijah, bi ob zavedanju njegovega pomena orkester zlahka rešilo negotovosti. Zlasti ker so v sodelovanju z glasbeno šolo pravkar usposobili sedem mladih trobilcev in pihalcev za vstop v orkester in se jih še več na to pripravlja. Proračun občine je orkestru stopil nasproti s 5000 evri, a še ni sprejet in je pomoč neizvedljiva.

Idrijski pihalni orkester rudarjev, ki se pravkar pripravlja na 350. obletnico, se je s podobnimi težavami soočil pred tremi desetletji. Grožnja razpada je bila za občino dovolj poučna, da odtlej svojega kulturnega bogastva ni več postavljala na kocko. 28.000 evrov, kolikor jih je orkestru namenila lani, ne zadošča za njegovo delo, a ima orkester v korporaciji Hidria dovolj trdno sponzorko za kakovostno rast.

Z dirigentom Domnom Prezljem in svojo najširšo, preko 50 člansko sestavo, je v nedeljo zvečer prepričal publiko. Glasbeno navdušenje mlajši člani orkestra nadgrajujejo v Jazz in big bandu, ki je z dirigentom Radom Božičem navdušil z raznovrstnim programom in odličnimi solisti.

Z mladostno svežino ob težkem programu sta občinstvo nase zveneče opozorila pihalni orkester Tolmin z dirigentom Damijanom Valentinuzzijem in Jazz punt big band pod taktirko Matije Mlakarja.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano