Brez provizije? Možnosti je več

V novogoriški mestni blagajni, kjer ljudje lahko z gotovino plačujejo nekatere račune brez provizije in jo imajo namen posnemati v Ajdovščini, so letos že “obrnili” 1,5 milijona evrov. Nekatera podjetja pa so enako brezplačno storitev letos za svoje stranke zagotovila pri bankah.

Mestna blagajna v Novi Gorici je v osmih mesecih “obrnila” nekaj čez 1,5 milijona evrov Foto: Nace Novak
Mestna blagajna v Novi Gorici je v osmih mesecih “obrnila” nekaj čez 1,5 milijona evrov Foto: Nace Novak

NOVA GORICA, AJDOVŠČINA > Pri dveh okencih mestne blagajne je od februarja, ko je občina uvedla to blagajno, možno z gotovino in brez plačila provizije poravnavati račune Adriaplina in E3, novogoriških družb Kenog, Komunala, Vodovodi in kanalizacija ter Ka-Te, vseh osnovnih šol v občini, Vrtca Nova Gorica ter občine in stanovanjskega sklada. Kasneje so se blagajni pridružili GEN-I ter dom upokojencev, šolski center, gimnazija in KS.

Ajdovski in vipavski občani lahko že kaj prihranijo, če račune za storitve javnega podjetja KSD poravnajo pri blagajni podjetja. Kot pravi direktor Egon Stopar, mesečno izdajo skoraj 10.000 položnic, pri njihovi blagajni pa jih ljudje plačajo približno 900.

Do konca septembra je blagajna imela za nekaj več kot poldrugi milijon evrov prometa. Toliko namreč znaša seštevek tam plačanih računov, ki jih je bilo 43.208. V februarju in marcu so ljudje novo storitev uporabljali nekoliko manj, saj so tam poravnali 3887 oziroma 4933 položnic. Od aprila naprej pa se to število giblje med približno 5400 in nekaj čez 6000 na mesec, zneski pa med 182 in skoraj 206 tisočaki. Blagajna je največ prometa imela junija: 6115 položnic, “vrednih” 205.880 evrov. In za vse to ljudje niso plačali niti stotina provizije. Kaj pa podjetja in zavodi?

Provizijo lahko plača podjetje

Kot smo poročali, plačuje občina za štiri zaposlene (plače s prispevki in z nadomestili) približno 6000 evrov na mesec. Hkrati nekaj prispevajo podjetja. V E3 pojasnjujejo, da “strošek, ki bi ga sicer plačal uporabnik za opravljeno transakcijo, plača E3. Stroški so variabilni, odvisni od števila transakcij.” Kot so dodali, so v mestno blagajno vstopili v sklopu svojega družbeno odgovornega ravnanja.

V OŠ Frana Erjavca, denimo, so nam pojasnili, da zanje, s stroškovnega vidika, ni nič drugače, če kdo plača račun šole z gotovino pri mestni blagajni ali kje drugje. Zanimiv pa je primer družbe Dom, upravljalca mnogih stanovanjskih blokov v Novi Gorici. Ni pri mestni blagajni, pa kljub temu strankam omogoča plačevati položnice brez vsakršnega stroška. Partnerja so našli v hranilnici LON, storitev pa je ljudem na voljo od začetka avgusta. In podobno bo morda ukrepala Občina Ajdovščina.

Objekt sredi Vrtojbe, ki je po izselitvi poslovalnice Nove KBM prazen, utegne kmalu najeti hranilnica Vipava. Kot je povedal župan Milan Turk, se pogovarjajo celo o možnosti, da bi v njem izvajala tudi storitve za občinsko blagajno, kar pomeni, da bi tam lahko, podobno kot to od februarja počnejo v Novi Gorici, občani plačevali položnice brez provizije. “Občinska uprava to zaenkrat še preučuje, postopke moramo speljati v skladu z vsemi predpisi. Zadeve ne moremo izpeljati čez noč, lahko se zgodi, da bomo to v zelo kratkem tudi uvedli,” napoveduje Turk.

Ajdovci tehtajo ponudbe

Ajdovski svet je nedavno potrdil sklep o javni blagajni. Za razliko od sosedov v Novi Gorici so se odločili, da bodo storitev organizirali v sodelovanju z eno od komercialnih bank ali hranilnic, ki bodo oddale ponudbe na javno povabilo. Ponudbe zdaj zbirajo.

V občinski upravi ocenjujejo, da bo to cenejše za občino in prijaznejše do občanov, zlasti zaradi daljšega urnika in tudi zato, ker lahko ljudje na banki ali v hranilnici ob plačilu položnic opravijo še druge storitve.

Vzpostavitvi javne blagajne v sodelovanju s Hranilnico in posojilnico Vipava pa je bil še poleti naklonjen vipavski župan Ivan Princes. A zdaj ugotavlja, da je tudi to strošek za občinski proračun, saj “banka nič ne naredi zastonj,” občina pa si, meni, trenutno ne more privoščiti dodatnih bremen. Ideja, za katero se je zavzel podžupan Bogdan Godnič, naklonjeni pa so ji bili tudi svetniki, je tako zastala.

Župan sicer dodaja, da lahko občani že zdaj plačujejo položnice z nižjo provizijo v poslovalnici Hranilnice in posojilnice Vipava in napoveduje, da bo občina ljudem še naprej pomagala z drugačnimi spodbudami.

AMBROŽ SARDOČ

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano