Brez mleka, samo še vino

V vodstvu vipavskega Agroinda po večmesečnih pogovorih s potencialnimi kupci Mlekarne Vipava pričakujejo, da bodo posel z enim od treh preostalih ponudnikov sklenili v prihodnjih dveh tednih. S kupnino bi pokrili večji del dolga do bank, omogočili obstoj drugega, vinarskega dela hiše, in s tem vinogradništva v Vipavski dolini. Kdo je kupec, pa še molčijo.

Kaj bo pisalo na pročelju vipavske mlekarne čez dva tedna? Foto: Alenka Tratnik
Kaj bo pisalo na pročelju vipavske mlekarne čez dva tedna? Foto: Alenka Tratnik

VIPAVA > Vipavci so se o prodaji mlekarne začeli pogovarjati že sredi lanskega leta. Najprej s KZ Domžale in z Mlekarno Celeia, a sta oba posla, skoraj tik pred podpisom pogodbe, padla v vodo. Tudi do dogovora slovenskih zadrug ni prišlo.

Dva iz Italije, eden z Balkana

“V zadnjih mesecih je na naša vrata potrkalo 27 kupcev. Po številnih pogovorih smo med njimi izbrali tri najresnejše. Pri izbiri sta bili ključni cena ter zaveza, da bodo nadaljevali mlekarsko proizvodnjo v Vipavski dolini. Vključno z našim nanoškim sirom. Smo v zadnji fazi pogajanj in računam, da jih bomo končali v 14 dneh,” napoveduje direktor Agroinda Vipava 1894 Boris Jež. O imenih ne želi govoriti, po naših informacijah pa naj bi bila dva ponudnika iz Italije, eden pa z območja Balkana. Cena bo primerna, dodaja Jež in računa, da bodo s kupnino poplačali večji del dolga do bank. “Prodajamo en del hiše, da saniramo drugega,” pravi Jež, ki ne skriva, da je družba pod težo starih bremen v težkih razmerah, a ostaja optimist. Poslovni rezultati vinskega dela v letošnjih prvih štirih mesecih so bili pozitivni.

Mlekarna ostala brez vipavskega mleka

Tako v vodstvu Agroinda kot v njegovi večinski lastnici, KZ Vipava, poudarjajo, da je prodaja Mlekarne Vipava skupna poslovna odločitev lastnikov in vodstva družbe, ključna za obstoj vinarskega dela proizvodnje ter ohranitev vinogradništva v Vipavski dolini. Nobena skrivnost ni, da so slabi poslovni rezultati mlekarne v zadnjih letih proti dnu vlekli tudi relativno uspešni vinski del Agroindove proizvodnje. Predlani je družba pridelala za skoraj dva milijona evrov izgube, od tega v enoti Mlekarni Vipava dober milijon, enaki trendi so se nadaljevali tudi lani. Potem ko je mlekarna zaradi neurejenih obveznosti do dobaviteljev ostala brez mleka največjih pridelovalcev v Vipavski dolini, so se v vodstvu Agroinda odločili za zmanjšanje proizvodnje na nekaj osnovnih mlečnih izdelkov. Od februarja pa mlekarna praktično ne deluje več, saj so bili mesečni obratovalni stroški preveliko breme. Ohranili so samo proizvodnjo nanoškega sira.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano