“Breskve niso vrzote”

“Problema ne bomo rešili z žaganjem dreves. Naša želja in ukaz je, da Fructal odkupi običajno količino naših breskev po primerni ceni. Pogovore moramo nadaljevati,” je Aleš Kosovel, predsednik KZ Vipava, sklenil četrtkov sestanek vodstva zadruge s pridelovalci breskev v Vipavski dolini. Ti so ogorčeni nad odločitvijo Fructala, da zaradi zalog letos ne bo odkupoval njihovih breskev.

  Predstavniki Fructala niso prišli na sestanek s sadjarji  v Črničah
Predstavniki Fructala niso prišli na sestanek s sadjarji v Črničah 

ČRNIČE >“Žalostno. To je katastrofa. Naj nam jasno povedo, ali bodo breskve še zanimive ali naj vzamemo motorko in jih požagamo,” so zaskrbljeni in ogorčeni sadjarji iz Vipavske doline premlevali pred četrtkovim sestankom z vodilnimi v Kmetijski zadrugi Vipava o presenetljivi napovedi Fructala, da zaradi zalog breskove kaše letos izjemoma ne bo odkupoval breskev iz Vipavske doline. Predstavnikov Fructala na sestanku kljub napovedi ni bilo. Tako kmetje niso dobili odgovora na vprašanje, ali je težava res v zalogi, ali gre za manever, s katerim želi priti Fructal do bistveno nižje odkupne cene.

“Breskve niso vrzote, da bi jih eno leto sadili, drugo leto pa ne.”

S Fructalom se bodo še pogovarjali

Direktor zadruge Boris Bajc je pojasnil, da kljub presenetljivi novici vsa vrata še niso zaprta. “S Fructalom se še naprej pogovarjamo in iščemo rešitve za prodajo zalog. Rešitve iščemo v vse smeri. Tudi z iskanjem novih kupcev za naše breskve. Če pa hočemo dobiti nekaj dodane vrednosti, moramo breskve spraviti na trg. To je zdaj naša strateška odločitev.”

Sporočilo pridelovalcev pa je jasno, pogovore z ajdovsko tovarno je treba nadaljevati. Gre za glavnega odkupovalca sort veteran in red haven, ki predstavljata dve tretjini celotne proizvodnje breskev v Vipavski dolini in sta prvenstveno namenjeni predelavi. “Gre za dobrih tisoč ton breskev. Ne vem, kam bi lahko to količino sicer prodali. To je zdaj največji problem,” je poudaril predsednik zadruge Aleš Kosovel. Tudi Franc Vodopivec, eden večjih pridelovalcev breskev za Fructal, je opozoril, da proizvodnje ni mogoče kar čez noč prestrukturirati. “Breskve niso vrzote, da bi jih eno leto sadili, drugo leto pa ne. Dvomim, da bomo zdaj našli drugega odkupovalca. Prav je, da se išče tudi druge poti, a najprej se je treba pogovoriti s Fructalom. Postavili so ga z namenom, da bo predeloval sadje iz doline. Ko ga je novi lastnik kupil, je kupil tudi njegove pogodbe do pridelovalcev.”

Nekateri razmišljajo o tožbah

Nekateri imajo s Fructalom sklenjene pogodbe za odkup do leta 2015, drugi do leta 2021 oziroma do konca rodnega obdobja nasada. Zato razmišljajo tudi o tožbah, a v zadrugi teh še ne dajejo v prvi plan. “Tožba pomeni konec poslovnega odnosa. Mi se bomo s Fructalom v naslednjih dneh pogajali o odkupu običajne količine breskev in o ceni, ki ne more biti pod 25 centov, če želimo dolgoročno ohraniti naše nasade.”

Kmetje, ki želijo tudi od vipavske zadruge dobiti vizijo, kaj bo s proizvodnjo breskev v prihodnje, ob tem dodajajo, da bi morala njihovim težavam prisluhniti tudi država.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano