Bratski posli v ajdovski Tekstini

Ajdovska Tekstina, ki je v lanskem tretjem četrtletju ustvarila 134.520 evrov izgube, je po poročanju medijev konec 2013 dobila novega večinskega lastnika. To naj bi bil Rok Špruk, brat direktorja ajdovske družbe Simeona Špruka.

Simeon Špruk včeraj ni bil dosegljiv, da bi pojasnil, zakaj je družbo Svila In, ki je večinska lastnica ajdovske Tekstine, prodal svojemu bratu veterinarju   Foto: Primož Brecelj
Simeon Špruk včeraj ni bil dosegljiv, da bi pojasnil, zakaj je družbo Svila In, ki je večinska lastnica ajdovske Tekstine, prodal svojemu bratu veterinarju  Foto: Primož Brecelj

AJDOVŠČINA > Kot poroča časnik Dnevnik, je veterinar Rok Špruk konec lanskega leta kupil družbo Svila In, ki je 53-odstotna lastnica ajdovske Tekstine. Koliko je odštel, ni znano.

Ajdovska družba ima sicer več kot 500 delničarjev. Družba Svila In je bila do lanskega novembra v lasti Mateje Špruk, žene direktorja Simeona Špruka, ki je v vodstvu od leta 2005.

Potez lastnikov ne komentirajo

Direktor družbe Simeon Špruk včeraj za PN ni bil dosegljiv, redkobeseden je bil tudi sindikalni zaupnik v Tekstini Valter Kopačin. Pojasnil je le, da je v družbi zaposlenih približno 70 delavcev. Poslovanja in premikanja lastništva med bratoma ni želel komentirati. Tudi sekretar območne organizacije ZSSS Primorske in notranjske Bojan Kramar je bil zadržan. “Dokazov o spornem poslovanju nimam, zagotovo pa se je nekaj v tej smeri dogajalo. Z direktorjem so se intenzivno ukvarjali tudi kriminalisti. Vemo, kaj se je dogajalo s Tekstiko in odpuščanjem invalidov. V Tekstini se je dogajalo tudi krčenje proizvodnje, pa čeprav je interes lastnika običajno rast podjetja,“ je povedal.

Direktorica območne Gospodarske zbornice za severno Primorsko, Mirjam Božič, pa pravi: “Žal se kot zbornica ne moremo vmešavati v posle in poteze lastnikov posameznih podjetij. Ni pa nam vseeno, kaj se dogaja s Tekstino. Dejstvo je, da je Simeon Špruk že s prvimi potezami ob prihodu na čelo Tekstine pokazal, kaj mu je v interesu. Najprej se je znebil invalidskega podjetja, močno zmanjšal število zaposlenih in si dejansko postavil sebi všečno ekipo. Posle sicer imajo, ampak vprašanje časa je, kako dolgo bodo še poslovali zaradi finančnega izčrpavanja. Je pa Tekstina kljub vsemu eno redkih podjetij s področja tekstilne industrije, ki še posluje.”

Pod lupo kriminalistov

V javnosti se že dalj časa pojavljajo namigi o domnevno nečednih poslih, s katerimi naj bi sedanje vodstvo oškodovalo premoženje in proračun Tekstine. Med čudnimi posli, ki jih je pod drobnogled vzel tudi revizor, je bila prodaja hčerinskega invalidskega podjetja Tekstika.

Direktor Špruk je hčerinsko podjetje leta 2009 dokapitaliziral z denarjem Tekstine v višini 1,4 milijona evrov. Konec leta jo je brez vednosti delničarjev prodal za 76.000 evrov družbi BPD Fida. In to le nekaj dni zatem, ko je Tekstina vanjo vložila 880.000 evrov. Tekstina je z njeno prodajo ustvarila 1,7 milijona evrov izgube. Marca 2011 je Tekstiko za 78.000 evrov kupilo podjetje T-PTSN s sedežem na istem naslovu, kot je Tekstina. Aprila 2011 je Špruk Tekstiko poslal v likvidacijo, avgusta pa je končala v stečaju.

Sume oškodovanja so potrdili zunanji revizorji in kriminalisti. Ti naj bi na koncu, kot je razkrival Dnevnik, Simeona Špruka in še osem ljudi tudi ovadili zaradi več kot štiri milijone evrov visokega oškodovanja družbe.

V družbi, ki se je usmerila v izdelavo modnih in zaščitnih tkanin, so sicer v lanskem tretjem četrtletju ustvarili 4,4 milijona evrov prihodkov, odhodki pa so bili večji za dobrih 134.000 evrov. Leto 2012 pa je Tekstina zaključila z 374.000 evri izgube.

ALENKA TRATNIK,

NACE NOVAK


Najbolj brano