Bovec naj bi kmalu ogrevali na “drva”

Javne stavbe, hotela Alp in Kanin, pa tudi tovarne v industrijski coni v Bovcu bodo morda kmalu vse ogrevane iz ene toplarne na lesno biomaso. Za ta projekt občina ravno zdaj razpisuje koncesijo.

Poleg občine, šole, kulturnega in zdravstvenega doma bodo  na lesno biomaso v Bovcu ogrevali tudi dva hotela
Poleg občine, šole, kulturnega in zdravstvenega doma bodo na lesno biomaso v Bovcu ogrevali tudi dva hotela 

BOVEC> Občina Bovec podeljuje koncesije za izvajanje tako imenovane lokalne gospodarske javne službe oskrbe s toplotno energijo. Poenostavljeno povedano, iščejo interesenta, ki bo v zameno za koncesijo (in za zaslužek, seveda) zgradil in nato vzdrževal omrežje za ogrevanje vseh večjih stavb v Bovcu na lesno biomaso najmanj. Te je že v zgornjem Posočju več kot dovolj.

Ključna porabnika sta hotela

Gre za plod načrtov in študij, ki jih je v sodelovanju z občino pripravljala agencija Golea. “Najprej smo v Bovcu sprejeli lokalni energetski koncept, s katerim smo opredelili možnosti za izrabo obnovljivih virov energije. Med temi možnostmi je tudi daljinsko ogrevanje na lesno biomaso. Začeli smo razgovore z občino in s potencialnimi večjimi odjemalci toplote, konkretno o ceni, ki bi bila zanje še sprejemljiva. In na tej podlagi se je razpisala podelitev koncesije,” je povedal direktor Golee Rajko Leban. Agencija je pripravila odlok o podelitvi koncesije in razpisno dokumentacijo. In kaj bo to prineslo?

Golea je predvidela gradnjo toplovodnega omrežja, na katerega bi priključili vsa javna poslopja v Bovcu, kot so sedež občine, šola s telovadnico in vrtcem, zdravstveni dom in kulturni dom, pa pošto, industrijske hale Iskre, podjetij Čib in Lesna ter hotela Alp in Kanin. Slednja sta po besedah Lebana ključna porabnika, saj brez njiju ideja o večjem sistemu pade v vodo. Prav tako je predviden priključek za načrtovani turistični kompleks Žaršče, pa, denimo, za bodoča dom upokojencev in še kaj. Toplarno naj bi gradili v industrijski coni, kjer so že rezervirali prostor zanjo.

Za nove objekte bo obvezno

Bodočemu investitorju občina zagotavlja, da se bodo, po določeni ceni, na omrežje priklopile vse javne stavbe v Bovcu. Z ostalimi potencialnimi uporabniki, ki so že izrazili interes za projekt, pa se bo investitor pogajal sam. Ker bo imel koncesijo za ves Bovec, bo lahko kasneje omrežje širil in nanj priključeval tudi posamezne hiše - če bo za to obojestranski interes. Hkrati pa se bodo na sistem morale priključiti vse novogradnje.

Glavna obveznost koncesionarja bo gradnja toplovodnega sistema. Največjo prednost bo ponudnikom prinesla cena, ki jo bodo zaračunavali za dobavo toplote, nekaj prednosti pa tudi to, da bodo proizvodnjo toplote izrabili še za proizvodnjo elektrike in če bodo gorivo, torej lesno biomaso, dobivali čim bliže Bovcu.

Kot je še povedal Leban, bo načrtovana “centralna kurjava” za uporabnike predvidoma cenejša kot ogrevanje na nafto ali utekočinjeni zemeljski plin, ne pa kot običajno ogrevanje na drva.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano