Borci si zaslužijo obeležje

Na slovesnosti ob 70. obletnici ustanovitve IX. korpusa so obudili čase boja primorskega naroda za osvoboditev. Korpus je povezoval slovenske in italijanske protifašiste, vlival je upanje na boljše čase in zagotovil vrnitev slovenskega ozemlja matični državi. Na slovesnosti so soglašali, da bi moral imeti svoje obeležje.

Dušan Fortič (levo) se je spominjal neomajnega upanja na zmago pravice  Foto: Neva Blazetič
Dušan Fortič (levo) se je spominjal neomajnega upanja na zmago pravice  Foto: Neva Blazetič

GORENJA TREBUŠA > IX. korpus je povezoval 6000 borcev od Istre do Karavank, med njimi jih je dva tisoč žrtvovalo življenje za svobodo. Njihov pogum, jeklena volja in upanje pri snovanju svobodne države, ki bi temeljila na strpnosti in medsebojnem spoštovanju, so lahko vzor današnjim prizadevanjem za prijazno družbo, je bilo sporočilo sobotne slovesnosti.

Udeležila sta se jo tudi predsednik državnega zbora Janko Veber in prvak stranke SD Igor Lukšič.Zgodovinar Jože Pirjevec je poudaril, da so primorski ljudje z ustanovitvijo IX. korpusa izrazili svojo nacionalno zavest in dokazali, da se čutijo sestavni del slovenskega naroda. “Korpus je kmalu postal močna udarna sila. Vojaške akcije so bile organizirane na odličen način z najmanjšimi možnimi izgubami, za kar ima zasluge poveljnik Lado Ambrožič Novljan, ocenjuje Pirjevec. Kot najpomembnejši akciji poudarja pohod v Benečijo februarja 1944 in marš na Sočo konec aprila 1945. “Ta dva dogodka sta svetu sporočala, kje Slovenci hočejo na zahodu zakoličiti mejo.” Opozoril je na dejstvo, da slovenska vojska nikoli ni prebolela izgube samostojnosti z vključitvijo v jugoslovansko armado: “Če se to ne bi zgodilo, bi se dogodki lahko tudi drugače odvijali.”

Ob prisotnosti mnogih, med katerimi so kljub neprijaznemu vremenu številni prišli peš, je tolminski župan Uroš Brežan razmišljal, da bitka za pravično družbo, ki so jo bili že tolminski puntarji, nikoli ne bo končana: “Naša dolžnost je, da se taki družbi približujemo.”

Nekdanji borec, 90-letni Dušan Fortič, se je spominjal takratnega razpoloženja, ko so bili vsi prepričani, da bo pravica zmagala in so bili za to pripravljeni žrtvovati življenje: “To je zgodovina, ki je ni mogoče izbrisati ali zanikati, kot bi nekateri danes hoteli.”

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano