Boljši zaposlitveni časi za osebe s posebnimi potrebami

Vključevanje oseb s posebnimi potrebami na trg dela se na Severnem Primorskem po besedah predsednika Društva slepih in slabovidnih Nova Gorica Igorja Miljavca izboljšuje. Od več kot 300 oseb, ki so jih obravnavali na zavodu za zaposlovanje, jih je lani 106 dobilo zaposlitev.

 Foto: /
Foto: /

NOVA GORICA > Delodajalci so po mnenju Miljavca še vedno nekoliko previdnejši pri zaposlovanju oseb s posebnimi potrebami, čeprav obstajajo različne državne spodbude. "Strahovi so še vedno, a z večjim kontaktom in osveščanjem se tudi ta tabu zmanjšuje," je pojasnil. Dodal je, da je veliko odvisno tudi od samih invalidov, ki so se dolžni dodatno izobraževati in prilagajati danim razmeram v regiji.

Na območni službi Zavoda RS za zaposlovanje Nova Gorica je bilo po besedah tamkajšnje rehabilitacijske svetovalke Andreje Ipavec konec marca prijavljenih 750 brezposelnih oseb s statusom invalida, v intenzivnejši rehabilitacijski obravnavi jih je trenutno približno 330.

Lani se je iz njihove evidence brezposelnih zaposlilo 106 invalidnih oseb, kar je največ v zgodovini novogoriške območne službe in to kljub krizi, neugodnem gospodarskem položaju in slabšim zaposlitvenim možnostim, je potrdila.

"Trend ugodnega zaposlovanja invalidov se zaenkrat nadaljuje, v prvih treh mesecih letos se je zaposlilo 26 brezposelnih invalidov. Večinoma so se zaposlili pri malih delodajalcih, nekaj je bilo vključitev v programe javnih del, le manjši del se jih je zaposlilo v invalidskih podjetjih," je povedala Ipavčeva.

Med največjimi težavami pri zaposlovanju invalidov je na strani delodajalcev izpostavila gospodarsko krizo, slabo poznavanje spodbud za zaposlovanje invalidov ter nezainteresiranost nekaterih delodajalcev za zaposlovanje invalidov, bodisi zaradi nepoznavanja populacije bodisi posameznih negativnih izkušenj.

Na strani brezposelnih invalidov pa veliko oviro posamezniku pri iskanju zaposlitve po besedah Ipavčeve predstavlja usmerjenost k izpostavljanju zdravstvenih omejitev namesto svojih prednosti, izkušenj in kompetenc. "Pogosto je prisotna nizka samopodoba, vdanost v usodo in usmerjenost na koriščenje pasivnih pravic," pravi.

STA


Najbolj brano