Bolje preprečiti, kot zdraviti

Ljudje v občini Kanal so najbrž že vajeni tega, da morajo v sušnih tednih varčno trošiti vodo iz vodovoda. Tudi letos za vse velja, naj te vode ne mečejo stran z zalivanjem vrtov, pranjem avtomobilov in podobnim. Občina jim to nalaga zato, de ne bi bilo težav s vodooskrbo.

KANAL >Ob smotrni porabi je vode v zajetjih dovolj, pravi vodja režijskega obrata pri Občini Kanal Vinko Medvešček. A da ne bi po nepotrebnem nastajale težave, ki jih prinaša čezmerna potrošnja te ključne dobrine, so pred nekaj dnevi uvedli omejitev. Do preklica velja, da naj ljudje iz Ročinja, Kanala, Deskel, Plavi in okolice ter z bližnjih hribov ne trošijo vode iz vodovoda za zalivanje vrtov, pranje avtov, polnjenje bazenov, pranje dvorišč in podobno.

Noben drug upravljalec vodovodov na severnem Primorskem letos (še) ni uvedel omejitev porabe pitne vode, razen Komunale Idrija. Pred dnevi je vse, priključene na sistem Godovič - Zavratec, pozvala, naj vodo trošijo racionalno, podobno kot v Občini Kanal.

To so pravzaprav za uvidevne samoumevna ravnanja, meni Medvšček, pa naj bo uvedena omejitev ali ne, obenem pa njeno spoštovanje nadzirajo občinski redarji. Lani, ko je na Kanalskem dalj časa veljal enak ukrep, niso redarji obiskali nobenega gospodinjstva posebej, ker bi ravnalo v nasprotju z opozorili. “Kar sem z redarji bil v stiku, sem jim naročil, da predvsem zjutraj in zvečer obiščejo določene vasi v občini, kjer je bilo kritično,” Medvešček razlaga, da so nadzor vršili le na splošno. Kot je povedal, so letos določene težave (recimo znižan tlak vode v ceveh) opazili zlasti pri manjših sistemih v dolinskem delu občine. Na hribovju pa so ljudje po njegovih besedah vajeni varčevati, imajo vodnjake s kapnico, bolj spoštujejo vodo iz vodovoda in je ne trošijo vsevprek. AS


Najbolj brano