Bo vozel presekalo lastništvo?

Nesoglasij med vodstvi šestih občin na ožjem Goriškem ter podjetjem Komunala, ki na tem območju opravlja javno službo ravnanja z odpadki, najbrž še ne bo tako kmalu konec. Občine, ki so tudi solastnice podjetja, bodo med drugim zahtevale sklic izredne skupščine in predlagale menjave v nadzornem svetu.

Komunala je morala neuporabno deponijo vzeti nazaj Foto: Leo Caharija
Komunala je morala neuporabno deponijo vzeti nazaj Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Tako šest županov z novogoriškim Matejem Arčonom na čelu, kakor tudi direktor Komunale Nova Gorica Andrej Miška trdijo, da bi se radi dogovorili, rešili odprta vprašanja o odlaganju odpadkov na ožjem Goriškem, ki so nastala v zadnjih dveh letih. Toda med tem se zgodba nadaljuje tudi po sodni poti in se bo, kot vse kaže, še po “lastniški”.

Odprto ostaja tudi vprašanje približno 1,6 milijona evrov okoljske takse na odlaganje odpadkov, ki jo je Komunala zaradi načina obračunavanja “odvoza smeti” preveč zaračunala ljudem na ožjem Goriškem. Denar naj bi hranili na ločenem računu in Miška pove, da je last ljudi, da jim ga morajo vrniti in da ga bodo. Toda lani so z njim oblikovali rezervacijo za zagotavljanje dela finančnega jamstva za zapiranje deponije v Stari Gori. Kot razlaga Miška, so zato, ker so takrat čakali na izdajo okoljskega dovoljenja za deponijo, bili obvezani zagotoviti jamstvo. Revizorji pa so hoteli, da imajo obveznost pokrito. Potrebne so bile rezervacije. Edini prosti denar je bil preveč zaračunana taksa, zato so ga začasno, do dogovora z občinami, uporabili kot rezervacijo.

Resnica ni ena, vsak ima svojo ...

Kot smo poročali, je nazadnje Komunala v aprilu nenadoma odpovedala najem odlagalnega prostora v centru za komunalne odpadke za ožjo Goriško v Stari Gori, na katerega se nič ne sme odlagati, ker ni dobilo okoljskega dovoljenja. V najemu in upravljanju je ohranila preostanek centra, prostor za delo z ločeno zbranimi smetmi. Mestna občina Nova Gorica, ki je lastnica centra in ji je bil del tako rekoč vrnjen, je med drugim reagirala z intervencijo CZ, ker da je bila deponija nekaj dni nevarno prepuščena sama sebi. Hkrati je pri okrožnem sodišču dosegla začasno odredbo, ki od Komunale zahteva, naj “Staro Goro” še naprej upravlja v celoti oziroma izpolnjuje vse zaveze iz več pogodb z občino. Če si bo občina želela, da bo sklep bolj trajen, bo morala tožiti.

V vodstvih šestih občin na eni in Komunale na drugi strani so včeraj pojasnili vsak svoje videnje problema. Slišali smo dve resnici. Vsak drugače tolmači, kdo je bolj kriv, da je Komunala ukrepala tako, kot je, obe strani trdita, da sta si in si še želita dogovora skladen z zakoni, vsak drugače pojasnjuje, kako plačati nove stroške z ravnanjem s komunalnimi odpadki, nastalimi pretežno lani.

Seveda smo slišali dve zgodbi o tem, ali je bila deponija na prehodu iz aprila v maj nekaj dni brez nadzora in zato nevarnejša za zdravje ljudi, kakor tudi dve razlagi, kaj pomeni najem odlagališča, ali je Komunala omenjene dni opravljala vse naloge, zaupane ji s koncesijo (odvoz smeti, recimo, ni moten), ali je bilo njeno dejanje samovoljno, kdo naj prevzame stroške zapiranja odlagališča in podobno.

Kako pa naprej?

Po besedah Arčona bodo vložili tožbo, naj novogoriško podjetje še naprej skrbi tudi za neuporabni odlagalni prostor, ki ga bo najbrž zdaj treba zapreti. Kot je povedla Miška, so po prejemu začasne odredbe v Komunali dali vlogo za zapiranje. Obenem pa bodo občine potegnile lastniške vzvode, saj so solastnice “smetarja” vse ožje Goriške. “Zahtevali bomo sklic izredne skupščine Komunale, kjer imamo občine v tem trenutku večino, ker je na dan odpovedi najemne pogodbe postala pravnomočna tudi zavrnitev tožbe Salonita zoper odločbo Agencije za trg vrednostnih papirjev, (ki se nanaša na poskus prevzema Komunale v letu 2011, op.a.). Interes občin je, da postanemo stoodstotne lastnice podjetja. Predlagali bomo izredno skupščino in predlagali menjave v nadzornem svetu,” je pojasnil župan Nove Gorice.

Od Komunale Arčon in ostali župani pričakujejo tudi izdelavo elaborata za uveljavitev novih cen ravnanja z odpadki, ki ga bodo po besedah Miške v podjetju pripravili. Hkrati bi bilo, je dejal župan Nove Gorice, najbolje, da bi občine skupaj oddale koncesijo za ravnanje z odpadki.

Za Komunalo pa Miška, ki tudi dodaja, da je lani “smetarska služba” ustvarila dobrih 820.000 evrov izgube in je obstoj podjetja ogrožen, pravi, da se bodo zoper začasno odredbo pritožila. Tam namreč trdijo, da izvajajo vse obveznosti iz pogodb z mestno občino. Imajo tudi vloženih nekaj tožb. Menijo pa še, da bi stroške zapiranja odlagališča, ki vključujejo 3,2 milijona evrov finančnega jamstva, morale prevzeti občine.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano