Bo v Hitu zavrelo?

Zaradi napovedanega zniževanja plač in odpuščanja so zaposleni v Hitu nezadovoljni. Predsedniku uprave očitajo, da sklepa drage pogodbe z zunanjimi izvajalci, medtem ko oni zatiskajo pas. Piciga to zavrača. Zaposleni so kritični tudi do lastnikov in mestne občine.

Zaposleni niso zadovoljni s poslovno potjo, ki jo ubira Dimitrij Piciga  Foto: Leo Caharija
Zaposleni niso zadovoljni s poslovno potjo, ki jo ubira Dimitrij Piciga  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Da zaposleni v Hitu niso zadovoljni z usodo podjetja, je znano že nekaj časa. V pismu, ki smo ga prejeli v teh dneh, svojo ost uperjajo proti vodstvu uprave, ki jo vodi Dimitrij Piciga.

Kriza le na plečih zaposlenih

Prepričani so, da gredo ukrepi, ki jih ta izvaja, v smeri izčrpavanja družbe, saj uprava napoveduje odpuščanje zaposlenih, po drugi strani pa, trdijo, sklepa svetovalne pogodbe z zunanjimi izvajalci po “liniji prijateljskih vezi”.

Kot opozarjajo, se v Hitu že od leta 2008 vztrajno zmanjšujejo plače zaposlenih, ožijo in krčijo se pravice, zaposleni pa so edini, ki plačujejo davek krize, zgrešenih “balkanskih” in drugih naložb, odplačujejo milijonske kredite, za katere niso krivi.

Ker so že siti obljub, upravi s Picigo na čelu ne verjamejo več. Jezni so tudi na lastnike, ki ne prevzemajo bremena krize, ter na novogoriško občino (tudi ta je manjša lastnica), ki ji Hit plačuje izjemno visoko, skoraj dvomilijonsko nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča.

Piciga očitke zavrača

Piciga očitke o tem, da “po vezah” zaposluje pregrešno drage zunanje svetovalce, zavrača. “S prihodom nove uprave so se pravni zastopniki družbe zamenjali, gre za ustaljeno prakso ob menjavi uprav. Glede novih pogodb pa lahko povemo, da gre le za eno novo sodelovanje (s 50-odstotno znižano vrednostjo glede na predhodno pogodbo) na področju storitev, povezanih s spletnim igralništvom, ki je za razvoj družbe eno ključnih področij,” odgovarja.

Trdi pa, da je znižanje plač nujen del organizacijskega in finančnega prestrukturiranja Hita, v katerem morajo aktivno vlogo odigrati vsi, od bank, države in občin do zaposlenih. Zaustavitev padanja prihodkov in uravnoteženje stroškov je mogoče “doseči z dogovori z zaposlenimi o znižanju plač, pri občinah pa tudi z znižanjem prispevka oziroma nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč,” odgovarja.

Očitno se nezadovoljstvo zaposlenih oziroma vsaj dela njih ne bo poleglo tako hitro. Tudi besedo stavka je spet nekoliko bolj pogosto slišati. Za zdaj sicer le med neformalnimi pogovori ...

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano