Bioplinarne očitno ne bo

Bioplinarne v Biljah nočejo in je, kot kaže, tudi ne bodo imeli. To naj bi onemogočala tako občinski prostorski načrt kot zakonodaja. Domačini, ki so do roba napolnili dom krajanov, so se sicer najbolj jezili, da o tako pomembnih temah niso primerno osveščeni.

Župan je zatrdil, da bioplinarne v obrtno cono zaradi prostorskih aktov     ne smejo umestiti
Župan je zatrdil, da bioplinarne v obrtno cono zaradi prostorskih aktov ne smejo umestiti 

BILJE> Nabito polna mala dvorana biljenskega doma krajanov je pokazala, da Biljencem ni vseeno, kaj se dogaja v njihovem kraju in da ne nameravajo stati križem rok, če bi kdo v obrtni coni na obrobju naselja želel postaviti nezaželeno sosedo - bioplinarno.

Napetost je precej popustila že po uvodnih županovih besedah. Zlatko Martin Marušič je namreč zagotovil, da takega objekta v biljensko obrtno cono po občinskih prostorskih načrtih sploh ni mogoče umestiti in da ga na omenjenem območju ni mogoče zgraditi tudi po veljavni zakonodaji. Blanka Gaber iz občinske uprave je pojasnila, da naj bi po smernicah ministrstva za okolje in prostor bioplinarne gradili izven naselij in ob prometnicah, ki omogočajo “neproblematičen dovoz surovin”.

Biljenci so si olajšali duše

Čeprav so že takoj na začetku izvedeli, da bioplinarne v Biljah ne bo, so si domačini vseeno hoteli olajšati dušo in izpovedati, kaj vse jih moti. Opozorili so, da so za namero investitorja izvedeli “iz druge roke”, vodstvu občine pa zamerijo, da prebivalcem ni posredovalo nobene konkretne informacije o tem.

Zato so odločno zahtevali, da jih mora občina odslej o vseh pomembnih zadevah pravočasno obveščati. “Če bi bili krajani pravočasno informirani, se ne bi razburjali in kregali med sabo. Danes narod zberejo samo, ko ga rabijo,” je bil, na primer, oster krajan Dominik Nemec.

Biljenci so pojasnjevali tudi, zakaj nočejo bioplinarne pred svojimi pragovi. Najbolj bi jih motil smrad in onesnaževanje, poudarili pa so tudi, da bi surovine tja vozili kamioni, ki bi obremenjevali lokalne ceste. Skeptični so do tega, da iz skladišča surovin ne bi smrdelo.

Obenem se krajani bojijo tudi, da bi, če bi bila bioplinarna njihova nova soseda, njihova zemljišča in nepremičnine izgubljala na vrednosti. “V Biljah je ne bo nikoli. Nima nobenih pogojev, razpravljamo torej o zadevi, ki je ne bo. Tudi sicer Bilje od te bioplinarne ne bi imele nič. Korist bi imel samo investitor,” pa je razpravo strnil predsednik KS Bilje Istok Saunig. Investitor Tomaž Tomažič, ki se zbora ni udeležil, je sicer pred časom za PN zatrdil drugače: težav, ki jih omenjajo krajani, ne bi bilo, s toploto iz bioplinarne pa bi lahko ogrevali vse Bilje.

Župan naj sporoči, da je ne bo!

Ljudje so županu Zlatku Martinu Marušiču naložili, naj Goriške opekarne in potencialnega investitorja obvesti, da občina odpoveduje gostoljubje gradnji bioplinarne v Biljah, saj bi sicer nastala škoda na zdravju prebivalcev, na okolju in na nepremičninah. Župan se je moral tudi zavezati, da v času svojega mandata ne bo predlagal občinskemu svetu sprejema prostorskega akta, na podlagi katerega bi bila možna gradnja bioplinarne v Biljah.

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano