Arctur je raziskovalcem podaril po 100.000 ur na superračunalniku

Novogoriško podjetje Arctur je raziskovalcem s področij farmacije, astrofizike in biotehnologije “podarilo” po 100.000 ur časa na svojem superračunalniku. Arctur, ki bi na Goriškem gradil center visoko zmogljivega računalništva, želi znanosti pomagati na trg.

Tomi Ilijaš
Tomi Ilijaš 

NOVA GORICA> Novogoriška družba Arctur, d.o.o., ki letos praznuje 20 obletnico obstoja, se je za pomoč znanstvenikom odločila, ker je lansko leto kljub gospodarski krizi končala uspešno. Podjetje v praksi dokazuje, da je kriza lahko priložnost, saj se mu prihodki in čisti dobiček v zadnjih letih povečujeta, med drugim sodelujejo tudi z univerzami Berkeley in Illinois v ZDA ali pa tisto v Zürichu. Tretjino prihodkov vlagajo v raziskave in razvoj.

Arctur-1 spada med najsodobnejše superračunalnike v regiji in dosega najvišjo možno računsko hitrost. Na voljo je raziskovalnim institucijam in podjetjem v Sloveniji in v tujini. In kako deluje superračunalnik, kjer je povezanih 1008 procesorskih jeder? Uporabniki naložijo podatke, se povežejo z glavnim vozliščem (strežnikom) in poženejo nalogo. Glavno vozlišče razporeja in nadzoruje delo na računskih vozliščih, ta opravijo izračune, uporabniki pa obdelane podatke nato prenesejo nazaj na svoj računalnik.

Za večjo uporabo superračunalnika

Na razpisu so izbrali raziskovalne skupine z ljubljanskih Fakultete za matematiko in fiziko, EN-FIST centra odličnosti, Kemijskega inštituta in Fakultete za elektrotehniko ter novogoriške Fakultete za znanosti o okolju. Vsaka lahko brezplačno uporabi po 100.000 CPU-jeder-ur procesorskega časa na superračunalniku Arctur-I. Na ta način hočejo predvsem spodbuditi uporabo superračunalniških storitev. Znanstvene raziskave bi posledično pripomogle k višji dodani vrednosti izdelkov in storitev naših podjetij.

Načrtujejo čezmejni kompetenčni center

Visoko zmogljivo računalništvo je dandanašnji ključni pripomoček za dvig produktivnosti in velika pomoč pri inovacijah, raziskavah in razvoju.

Podjetje v praksi dokazuje, da je kriza lahko priložnost, saj se mu prihodki in čisti dobiček v zadnjih letih povečujeta.

Slovenija pa na tem področju še ne dosega najbolj razvitih. Arctur zato že nekaj časa na Goriškem načrtuje zgraditi močan čezmejni kompetenčni center s tega področja. “Na Goriškem imamo vse pogoje, da tak center zgradimo. Imamo kritično maso znanja, izkušnje in ambicije, močne čezmejne partnerje. Potrebujemo še podporo lokalne skupnosti in evropska sredstva, ki jih za take projekte načeloma ni težko dobiti. Veliko si obetamo tudi od skorajšnje vključitve Slovenije v združenje PRACE, ki povezuje evropska središča za visoko zmogljivo računalništvo in nudi izdatna sredstva za njihovo vzpostavitev in delovanje,” pravi direktor Arcturja Tomi Ilijaš.

Zgradili naj bi center, ki bi slonel na domačem znanju, hkrati privabljal vrhunske strokovnjake iz tujine in “ki bo po energetski učinkovitosti prekašal vse doslej zgrajene in bo poleg računske moči ponujal tudi storitve: od matematičnega modeliranja do paralelizacije in optimizacije programske kode ter vzpostavitve obsežnih zbirk podatkov”.MM


Najbolj brano