Apatija ljudi je več kot očitna

Potem ko sta decembra odstopljeno krajevno vodstvo Spodnje Idrije in občine minuli teden le podpisala pogodbo o upravljanju krajevnega premoženja, bodo jutri krajani na izrednih volitvah izbrali novo vodstvo. Pravzaprav nimajo kaj izbirati, saj so prvič soočeni z zaprto volilno listo.

Od vsakodnevnega čiščenja ulic se je Spodnja Idrija že poslovila
Od vsakodnevnega čiščenja ulic se je Spodnja Idrija že poslovila 

SPODNJA IDRIJA> Te dni v Spodnji Idriji sklepajo stave, ali bo udeležba na izrednih nedeljskih krajevnih volitvah dosegla deset odstotkov, ali bo ostala pod njo. Volivci so prvič v času demokratičnih volitev soočeni z zaprto volilno listo.

Le še brezzobi tiger

Ker so z zaprto listo predvolilna soočenja “odpadla”, smo brez strahu, da bi kršili volilni molk, nekatere dolgoletne akterje rasti kraja, ki niso delovali na odstopljeni listi bivšega predsednika Iztoka Seljaka, vprašali, čemu bojkot volitev.

Volitve v svet KS bodo le gola formalnost. Sedem oseb namreč kandidira za prav toliko stolčkov. Že če bo vsak glasoval zase, bo avtomatično izvoljen.

“Ne gre za bojkot. Možne kandidate smo spraševali in prepričevali, a ga ni bilo, ki bi se odločil za kandidaturo. Razlog je en sam. KS Spodnja Idrija ostaja brezzobi tiger, svetniki pa brez možnosti resnega odločanja,” so, podobno kot Anica Golob (SDS), menili tudi ostali.

Na ulicah nismo srečali krajana, ki bi nam potrdil, da se bo volitev udeležil. So pa nekateri povedali, da se za “šanki” sklepajo stave o volilni udeležbi. Kar je seveda dobro, saj to nekaj zanimanja za volitve vendarle potrjuje.

Spet spalno naselje?

Kar nekaj pokazateljev - ob nezanimanju za volitve, tudi vse krajši urniki dela banke, pošte in knjižnice - je, ki Spodnji Idriji po več desetletjih prizadevanj za utrditev identitete in višje kakovosti življenja znova namenjajo vlogo spalnega naselja. To ji je namreč vodstvo občine pred tremi desetletji namenilo z izgradnjo podstandardne socialistične soseske Koreja (ime je dobila zaradi korejskih vojn v času gradnje) in preselitvijo nekaj sto Idrijčanov vanjo.

Nadpovprečen standard, pa naj gre za urejanje skupnih komunalnih površin, pokopališča ali društveno življenje, utegnejo hitro utoniti v preteklost skupaj z geslom Za našo prihodnost. Tako so Spodnjeidrijčani poimenovali svoje dolgoletno krajevno glasilo z zglednim standardom informiranja. Prvi, marčni občinski bilten Obzorja s kupom nepodpisanih vesti, mu ni uspel seči niti do gležnjev. To pa utegne biti le prvi obet, da vodstvo občine spodnjeidrijskega standarda dela na tem ali drugih področjih (še) ni sposobno obdržati ali celo razširiti na vso občino.

Potem ko sta se pisno preko omenjenega glasila in spletnega portala pogovorili, da tarnanja o prenizkih sredstvih za Spodnjo Idrijo le ne držijo povsem, sta se bivše vodstvo kraja in vodstvo občine minuli teden končno usedli skupaj. Podpisali sta pogodbo o upravljanju spodnjeidrijskega premoženja. Ker gre za edino KS s tolikšnim premoženjem v občini, se tudi na tem področju začenjajo za občino učne ure.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano