Ajdovci nad mlade s strategijo

Občinske štipendije, mladinski podjetniški inkubator, ugodnosti pri reševanju prvega stanovanjskega vprašanja je nekaj ključnih točk iz strategije za mlade v občini Ajdovščina. Letos prvič uvajajo občinske štipendije za študente, subvencije in podobno.

S posebno strategijo namerava občina pomagati mladim, da bi laže uresničevali svoje cilje
S posebno strategijo namerava občina pomagati mladim, da bi laže uresničevali svoje cilje 

AJDOVŠČINA> Lokalna strategija za mlade v Ajdovščini je prvi tovrstni dokument v Sloveniji in je rezultat sodelovanja mladih z občinsko upravo in politiko. Ajdovci želijo z njo vzpostaviti dolgoročno in celovito podporo razvoju mladinske politike in dejavnosti v občini, spodbuditi hitrejše osamosvajanje mladih ter zagotoviti pogoje za aktivno vključevanje mladih, ki predstavljajo 17-odstotni delež prebivalstva v občini, v družbeno življenje v domačem okolju.

Štipendije, subvencije, zaposlitve

Ukrepi, ki jih vsebuje strategija, izhajajo iz analiz aktivnosti občine, mladinskih dejavnosti in nabora izkušenj ter želja mladih, ki jih je lani pripravil Mladinski svet Ajdovščina. Tadej Beočanin, občinski svetnik in glavni tajnik mladinskega sveta, poudarja, da ne gre samo za sofinanciranje mladinskih organizacij, ampak za ukrepe, ki bodo koristili neposredno mladim - od štipendij do ugodnosti pri reševanju prvega stanovanjskega vprašanja, pomoči na področju zaposlovanja, mobilnosti, informiranja.

Kako uspešni bodo, bo odvisno od tega, koliko denarja bodo zagotovili v občinski blagajni. Nekaj so ga predvideli že v rebalansu proračuna za leto 2013 in v proračunu za leto 2014.

“Letos uvajamo občinske štipendije za pet študentov, v letu 2014 pa se znesek za štipendije še poveča in bo namenjen še več študentom lokalno pomembnih oziroma deficitarnih poklicev. Zagotovili smo denar za subvencioniranje obrestnih mer za stanovanjske kredite mladih, subvencioniranje najemnin mladih v tržnih najemniških stanovanjih, izobraževalne programe za podjetništvo mladih, pospeševanje aktivnega svetovanja mladim pri iskanju zaposlitve, pa tudi denar za nekatere prireditve,” našteva Beočanin.

Tudi mladi bodo dobili inkubator

Največja naložba, ki jo predvideva strategija, je mladinski podjetniški inkubator. Vzpostavili naj bi ga v letu 2015, tudi s pomočjo denarja EU. “Mladi bodo lahko z nizkimi začetnimi stroški zagnali svojo dejavnost, jo okrepili in ko bodo lahko konkurirali trgu, zapustili inkubator ter vstopili na trg brez dodatnih pomoči države oziroma občine. Ocenjujem, da lahko z inkubatorjem letno ustvarimo dvajset novih delovnih mest, njihov učinek se po prehodu na trg še poveča. V tretjem letu delovanja bi lahko imeli že šestdeset dodatnih delovnih mest,” meni Beočanin.

Poleg infrastrukture bo za delovanje podjetniškega inkubatorja pomembna vsebinska podpora, tu pa bo ključna tudi vloga mladih. “Mladi se morajo angažirati in povedati, katero dejavnost bodo pripeljali v inkubator, kdaj in kakšne so potrebe te dejavnosti. Samo tako občina ne bo zgradila praznih sten, ampak objekt, ki bo na tržišče postavil nove, uspešne mlade podjetnike. Vzporednico lahko potegnemo tudi pri vseh ostalih ukrepih, predvidenih v strategiji,” še dodaja Beočanin.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano