“Dovolj je, ne morem živeti v smradu!”

“Na vas se obračam v stiski, po dolgoletnih prošnjah in zahtevah, ki so naletela na gluha ušesa. Že deset let živim v stanovanju ob neznosnem smradu iz kanalizacijskega jaška, ker upravljalec ne vzdržuje in ne sanira naprav,” je v pismu, ki smo ga dobili v uredništvo, zapisal Ajdovec Zoran Črnilogar.

V uničeni prezračevalni cevi  je našel  mrtve miši in iztrebke
V uničeni prezračevalni cevi je našel mrtve miši in iztrebke 

AJDOVŠČINA > Smrad je dejstvo, stališča vpletenih strani so različna, a rešitev bo mogoča le z dogovorom. Zoran Črnilogar z družino živi v pritličnem stanovanju bloka na Bevkovi ulici v Ajdovščini, ki je bil zgrajen v začetku osemdesetih. V njegovem stanovanju so skupni instalacijski kanal fekalne kanalizacije, prezračevalni vodi in revizijski jašek, ki odvaja odplake iz bloka v kanalizacijo. Za težave s smradom, ki ga je ugotovila tudi inšpekcija, naj bi bil kriv dotrajan vmesnik na spoju med pokončno in vodoravno cevjo skupne kanalizacije in neprimerno prezračevanje kanalizacijskega jaška.

“Nič se ne zgodi”

“Od leta 2002 trpim zaradi neznosnega smradu, fekalij, podgan, miši in ščurkov, in to zaradi dveh glavnih jaškov, skozi katera tečejo vse fekalije stanovalcev v našem bloku. Upravljalca bloka in zbor etažnih lastnikov že deset let opozarjam na probleme, a se ne zgodi nič,” pravi Zoran Črnilogar, ki od upravljavca bloka, podjetja Ribnik d.o.o., zahteva, da sanira kanalizacijski jašek in cevi v kopalnici in stranišču. “To bi naredil tudi sam, a ne smem, saj gre za skupne naprave. Soglasja etažnih lastnikov in upravljavca pa nimam,” dodaja Črnilogar, ki je pred časom smrad poskušal začasno odpraviti tako, da je na cev prezračevalnega jaška namestil del iz umetne mase, ki pa je zdaj uničen. Priznava, da zaradi nesoglasij nekaj časa ni plačeval stroškov upravljanja in vzdrževanja skupnih naprav.

Sodišče mu ni dalo prav

Dodaja, da z družino trpi za številnimi zdravju škodljivimi vplivi, v strahu pred okužbami in nalezljivimi boleznimi. “Zato sem proti upravljavcu bloka, podjetju Ribnik d.o.o., vložil tožbo za plačilo odškodnine za materialno in nematerialno škodo, ki nam je bila povzročena. S tem denarjem bi si saniral naprave. Žal je sodišče tožbo zavrnilo. Kot da želim živeti v smradu in med podganami in ščurki. Razočaran in zgrožen sem nad našim pravnim sistemom.”

V podjetju Ribnik d.o.o., ki ga vodi Katja Bandelj, pojasnjujejo: “V zgodbo se ne bomo vpletali medijsko, ker problematiko rešujemo skladno z zakonskimi možnostmi.” Dodajajo pa, da nameravajo na letnem zboru lastnikov, predvidoma v februarju, dejstva znova predstaviti lastnikom, “ki so se že maksimalno angažirali in želeli rešiti primer, vendar brez razumevanja s strani g. Črnilogarja.”

Dogovora pa še ni

Iz obrazložitve sodbe, ki jo je v tožbi Črnilogarja do Ribnika d.o.o. septembra izreklo Okrajno sodišče v Ajdovščini, pa je med drugim mogoče razbrati, da je podjetje v bloku svoje naloge opravljalo v okviru pristojnosti in pri tem spoštovalo odločitve etažnih lastnikov. Ti so problem že večkrat obravnavali in upravniku med drugim naročili, da pripravi popis del in zbere ponudbe za zamenjavo vseh skupnih instalacij za kopalnice, stranišča in kuhinje.

Ker so številni med njimi že obnovili kopalnice, je prevladalo mnenje, da je celovita prenova skupnih odtočnih in prezračevalnih cevi manj primerna. Strinjali pa so se, da bi lahko Črnilogar naprave saniral sam, del denarja pa bi mu vrnili iz rezervnega sklada. A do dogovora, kaj in kako sanirati, še ni prišlo.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano