“Cepljenje je postalo žrtev svoje uspešnosti”

Sodelujoči na današnjem strokovnem posvetu o cepljenju, ki so ga pripravili na Zavodu za zdravstveno varstvo Nova Gorica, so prepričani, da je cepljenje najuspešnejši javnozdravstveni program. V letu 2015 bodo v program vključili tudi prostovoljno cepljenje otrok proti pnevmokoknim okužbam, ki je za zdaj še samoplačniško.

Fotografija je simbolična Foto: James Gathany/Cdc
Fotografija je simbolična Foto: James Gathany/Cdc

NOVA GORICA > Z današnjo konferenco so želeli osvetliti dileme okoli obveznega cepljenja otrok. "Očitki proti cepljenju so pričakovani, cepljenje je namreč postalo žrtev svoje uspešnosti, saj je to ukrep, ki mu ni para v medicini," je na novinarski konferenci povedal direktor Zavoda za zdravstveno varstvo Nova Gorica Marko Vudrag.

Lani uporabili 630.000 doz cepiv, ni primerov o hujših stranskih učinkih

Kljub temu sta del javnosti in medicinska stroka na dveh nasprotujočih bregovih. Poglabljajo se vprašanja o potrebnosti, koristnosti in domnevni škodljivosti cepljenja. Po Vudragovih besedah so v lanskem letu uporabili 630.000 doz cepiv, vendar ni poznan noben primer hujših stranskih učinkov ali zapletov po cepljenju.

Po drugi strani pa so s precepljenostjo več kot 95 odstotkov populacije dosegli, da v Sloveniji za hudimi otroškimi boleznimi dolga leta ni zbolel nihče. "To ne pomeni, da so posamezne viruse popolnoma izkoreninili, saj bi ob opustitvi cepljenja kmalu začeli ponovno zbolevati za ošpicami, davico, otroško paralizo in drugimi, torej za boleznimi, ki so še pred razmeroma kratkim časom terjale velik, celo smrtni davek," je še poudaril Vudrag.

S cepljenjem proti pnevmokoknim okužbam bi preprečili tudi razvoj super bakterije

Priprave za vključitev cepljenja proti pnevmokoknim okužbam v cepilni program so se že začele, po Vudragovem mnenju naj bi otroke začeli cepiti leta 2015. Na tak način se bo zagotovo zmanjšala tudi uporaba antibiotikov, s katerimi sedaj zdravijo pnevmokokne okužbe. S tem bodo po mnenju Vudraga morda preprečili tudi "razvoj super bakterije, ki bo popolnoma imuna na antibiotike in bi lahko v prihodnje zahtevala veliko žrtev".

Cepljenje bo, podobno kot cepljenje proti hpv virusu, prostovoljno in se bo lahko vsak starš sam odločil, ali bo njegov otrok prejel cepivo ali ne, pojasnjujejo na Inštitutu za varovanje zdravja.

Na današnjem strokovnem posvetu so opozorili tudi na pomen cepljenja proti gripi in klopnemu meningitisu, ki sta sicer samoplačniški, a ju strokovna javnost priporoča. Mario Fafangel iz novogoriškega zavoda za zdravstveno varstvo je ob tem poudaril, da bi morali dati zgled predvsem zdravstveni delavci, a se jih je proti gripi lani cepilo le 11 odstotkov. V Sloveniji se je proti gripi lani cepilo le slabih pet odstotkov celotne populacije.

Opozorili so tudi na pomen cepljenja deklic proti hpv, ki povzroča raka materničnega vratu. Neda Hudopisk iz Zavoda za zdravstveno varstvo Ravne na Koroškem je dejala, da bi tako cepljenje priporočila tudi dečkom, ki se prav tako lahko okužijo s hpv virusom.

STA


Najbolj brano