Varčne sijalke sevajo močneje kot žarnice

Slovenski osnovnošolci so nedavno v sklopu projekta Elektromagnetno sevanje v mojem okolju predstavili izsledke raziskovalnih nalog o sevanju varčnih sijalk v primerjavi z navadnimi žarnicami. Izidi so osupljivi, saj dokazujejo, da varčne sijalke občutno bolj sevajo, kot navadne žarnice.

Varčna sijalka zdravju ni škodljiva, a jo odsvetujejo nad mizo Foto: Internet
Varčna sijalka zdravju ni škodljiva, a jo odsvetujejo nad mizo Foto: Internet

RAZISKAVA> Natečaj so razpisali Forum ENS, Inštitut za neionizirna sevanja (INIS), inštitut za varovanje zdravja (IVZ) in uprava za varstvo pred sevanji. Letošnji je bil že tretji po vrsti. Zmagovalca natečaja, ki so ga sklenili pred dnevi, sta osnovnošolca z idrijske osnovne šole, Jure Primožič in Nejc Pirih. Pripravila sta raziskovalno nalogo z naslovom Je transformator vir sevanja v mojem okolju?

Učenca sta izmerila in primerjala magnetno polje v bližini transformatorskih postaj, v okolju, ki je oddaljeno od postaj in v okolju v bližini različnih gospodinjskih naprav. Ugotovila sta, da so v okolici transformatorskih postaj vrednosti magnetnega polja povišane, vendar pa tudi, da nekateri gospodinjski aparati v neposredni bližini ustvarjajo večje magnetno polje kot transformatorska postaja na razdalji petih metrov.

Kot poudarjajo v IVZ, gre v nalogi mladih raziskovalcev za proučitev nizkofrekvenčna magnetna polja, ki so jim izpostavljeni prebivalci Idrije in njene okolice zaradi transformatorskih postaj. Minuli teden sta za raziskovalno nalogo prejela posebno priznanje.

Zanimiv pa je tudi podatek, ki so ga predstavili na sami svečanosti. Strokovnjaki z INIS so namreč preverili, koliko sevajo varčne sijalke. Ugotovili so, da je sevanje pri njih bistveno močnejše kot pri običajnih žarnicah.

Slišati je bilo, da so varčne sijalke sicer energijsko varčnejše in imajo daljšo življenjsko dobo kakor običajne žarnice, vendar so tudi vir večjega elektromagnetnega sevanja. Za svoje delovanje potrebujejo namreč elektronski balast, ki regulira tok skozi sijalko. Običajno delujejo v preklopnem načinu, kar pomeni, da s pomočjo elektronskega stikala več desettisočkrat v sekundi vključijo in izključijo električni tok.

Električno polje, ki ga sevajo varčne sijalke, ima zato višjo frekvenco od omrežne napetosti, in sicer od 10 kHz do nekaj sto kHz. Najvišje vrednosti sevanja so bile izmerjene v neposredni bližini sijalk, s povečevanjem razdalje pa so se vrednosti sevanja zmanjševale in so bile pri 30 centimetrih že zelo majhne. “Zato ni utemeljeega vzroka, da bi odsvetovali uporabo varčnih sijalk. Vendar bi bilo iz preventivnih razlogov smiselno, da jih ne bi uporabljali v neposredni bližini našega telesa,” pojasnjuje Bor Kos s fakultete za elektrotehniko univerze v Ljubljani.

Namesto varčne sijalke je tako v namizni svetilki bolj priporočljivo uporabljati halogenske žarnice ali sijalke s svetlečimi diodami, še dodajajo strokovnjaki. Ob tem omenjajo, da tudi mnogi gospodinjski aparati oddajajo več sevanja kot ga oddaja transformatorska postaja. JA


Najbolj brano