Umivajte si roke, okrepite higieno

Noro virusi, kalici virusi, rotavirusi so krivi za množične okužbe, ki zadnje čase povzročajo kopico prebavnih težav odraslim in tudi otrokom. Botrovale so zaprtju več bolnišničnih oddelkov ljubljanskega kliničnega centra.

Še vedno se lahko cepite pred gripo Foto: Reuters
Še vedno se lahko cepite pred gripo Foto: Reuters

Ubranimo se jih lahko le s poostreno higieno in pravilnim pogostim umivanjem rok, svetuje koprski epidemiolog Boris Kopilović.

Noro virusi, kalici virusi in rotavirusi so stalni spremljevalci ljudi, ki ciklično izbruhnejo in povzročajo množične okužbe črevesja. Spremljajo jih driska, povišana telesna temperatura, lahko tudi bruhanje.

Spremljevalci zime

Hujše in obsežnejše okužbe se pozimi pogosto pojavljajo. Tedaj so na pohodu še akutne okužbe dihal in gripa, ugotavlja epidemiolog Boris Kopilović iz koprskega zavoda za zdravstveno varstvo (ZZV).

Te skupine virusov pogosto razsajajo tudi med prebivalci domov ostarelih, med bolniki, ki se zdravijo v bolnišnicah in so zaradi narave bolezni tudi manj odporni, rotavirusi pa napadajo predvsem majhne otroke, tu in tam tudi starostnike.

V preteklosti so se pojavile celo okužbe z navedenimi virusi v hotelih, tudi v Primorju. Kopilović dodaja, da izbruh posamične okužbe lahko dokaj hitro prerase v epidemijo. Zato je bila tudi nedavna odločitev v ljubljanskem kliničnem centru o zaprtju oddelkov zaradi razsajanja teh virusov še kako smiselna in primerna.

Pravilno umivanje rok terja umivanje z milom, pod tekočo vodo. Namiljeni roki naj bi temeljito drgnili v celoti drugo ob drugo tako dolgo, kot traja prepevanje vsaj ene kitice pesmice Marko skače. Poleg dlani je treba z milom umiti tudi hrbet roke in zapestje. Roki nato temeljito speremo pod tekočo vodo in obrišemo s papirnato brisačo za enkratno uporabo ali posušimo pod curkom vročega zraka. Pred uporabo pipe je modro z razkužilnim robčkom temeljito obrisati tudi pipo za vodo, prav tako tudi kljuko na vratih kopalnice - z obeh strani.

Ključna je higiena

Skupna značilnost omenjenih virusov je velika kužnost, širijo pa se ali po zraku ali pa s stikom z okuženim bolnikom. “Ob tem pogosto pozabljamo, da se okužimo tudi, ko prijemamo predmete, kljuke, pisala in vse, kar prijemajo tudi oboleli, pa si pred tem niso umili rok,” svari epidemiolog.

Pomemben je podatek, da lahko virus tudi vdihnemo. Kopilović pojasnjuje: “Ko bolnik bruha, se virusi lahko s kapljicami razširijo po zraku, okužba je možna že, ko zdrav človek v prostoru te viruse iz zraka vdihne vase.”

Kako se jih ubraniti? Splošen nasvet veleva, da je treba močno poostriti nadzor nad higieno in redno, večkrat na dan, čistiti ter razkuževati vse površine - od tal do kljuk, miz, držal, pultov ...

“Temeljna pa je higiena rok,” dodaja epidemiolog. “Roke si moramo pravilno umivati pod tekočo vodo, z milom, prav tako jih je treba pogosto razkuževati z razkužilom ali razkužilnimi robčki. To velja zlasti, če smo v trgovini prijemali držalo nakupovalnega vozička, držala v avtobusu, kljuke v javnih prostorih, ko smo oskrbovali bolnika. Tedaj je modro, če si čez usta nataknemo tudi sterilno masko.”

Skupne značilnosti, različna imena

Zakaj imajo ti virusi, ki so jim skupne okužbe prebavil, driska, bruhanje in povišana telesna temperatura, tako različna poimenovanja?

Strokovnjak pojasnjuje, da vse te viruse poimenujejo kot virusne enteritise. Tudi navedeni virusi, ki zdaj razsajajo, so del družine s skupnim imenom Calici viridae, posamezne vrste teh virusov pa so ime dobile po kraju, kjer so se pojavile (denimo noro virusi po Norvalku) ali pa po strokovnjakih, ki so jih odkrili in identificirali.

Ob tem epidemiolog omenja še, da človek za temi virusi ne oboli vselej, lahko je le klicenosec. Lahko pa je po preboleli bolezni navidez že zdrav, vendar nekaj dni še kužen. “Okužba z noro virusi in kalici virusi po navadi izzveni v dveh, največ treh dneh, še nekaj dni pa je oboleli lahko kužen. Okužba z rotavirusi pa po navadi traja pet do največ sedem dni. Spremljajo jo tudi pekoče grlo, nekoliko višja temperatura in driske. Možne so še okužbe z adeno virusi in še nekaterimi drugimi, vendar pa so najpogostejši povzročitelji množičnih okužb zlasti prvi trije,” opisuje Kopilović.

Zdravljenje

Pri teh okužbah je inkubacijska doba kratka, v povprečju traja od enega do treh dni. Ko se pojavijo znaki okužbe, je zelo pomembno uživanje velikih količin navadne vode ali nesladkanega čaja.

V hujših primerih je priporočljivo uživanje napitkov, ki so obogateni z minerali in drugimi snovmi, ki jih organizem nujno potrebuje, zaradi driske in bruhanja pa pospešeno izloča. Ti preparati so na voljo v lekarnah, pred uporabo pa je koristen posvet pri zdravniku.

“Posebnega zdravljenja s posebnimi zdravili ni,” opozarja Kopilović. “Vsekakor pa je nujen pregled pri zdravniku, ki v primeru izsušitve (hujše izgube tekočine) odredi obisk v bolnišnici in hospitalizacijo. Zlasti izsušitev je nevarna, posebno pri majhnih otrocih. Te pa lahko pred rotavirusi zaščitimo tudi s posebnim cepivom, ki ga pediatri pogosto priporočajo, saj so te okužbe za malčke lahko nevarne.”

Okužbe s temi virusi so možne še s hrano, zlasti z živili iz morja, vendar se to redkeje dogaja.

Tudi že gripa

Že decembra se je v Sloveniji in na Primorskem pojavila tudi gripa. Za zdaj gre le še za posamične primere, zlasti med otroki.

“Gre za okužbe s tipi virusa A in B, kar vsebuje tudi letošnje cepivo,” pravi zdravnik. “Sezona gripe se pri nas prične konec januarja in je značilna praviloma za februar. Zato še vedno priporočamo cepljenje.”

O posameznih primerih gripe poročajo tudi iz Avstrije, Italije, Španije, Hrvaške, nekoliko več pa jo je za zdaj v severni Evropi.

JASNA ARKO


Najbolj brano