Ubijalca s čutili ne zaznamo

Ogljikovemu monoksidu, plinu, ki nastaja pri izgorevanju - tudi pri kurjenju ter ogrevanju s plinom, drvmi in premogom -, zdravniki imenujejo tudi tihi ubijalec.

Vse naprave za kurjenje mora redno pregledovati in vzdrževati  strokovnjak, ki mora lastniku napisati tudi potrdilo z garancijo
Vse naprave za kurjenje mora redno pregledovati in vzdrževati strokovnjak, ki mora lastniku napisati tudi potrdilo z garancijo  

Gre za zelo nevaren plin brez barve, vonja in okusa. Po statističnih podatkih se z njim vsako kurilno sezono zastrupi 50 do 60 prebivalcev Slovenije, za mnoge med njimi je zastrupitev usodna. Zato zdravniki svetujejo redno vzdrževanje kurilnih naprav in namestitev posebnih alarmnih naprav, ki zaznavajo uhajanje tega nevarnega plina v stanovanjih ter stavbah.

Znaki v primeru blagih zastrupitev so neznačilni, zelo podobni obolenju za virozami in gripo. Ko gre za zastrupitev z ogljikovim monoksidom, se zdravstvene težave občutno zmanjšajo, ko je prizadeti zunaj doma, doma pa se spet okrepijo. To je ena od prepoznavnih razlik med to zastrupitvijo in obolenjem za virozo, kjer so težave enake tudi izven doma. Da gre za ogljikov monoksid, dokazujejo podobne težave pri več ljudeh, ki živijo v istem stanovanju oziroma prostoru, še zlasti med kurilno sezono.

Blažje zastrupitve z ogljikovim monoksidom zdravijo v regijskih bolnišnicah, težje oblike pa v Centru za zastrupitve ljubljanske interne klinike kliničnega centra, kjer so opremljeni z za to nujno potrebno hiperbarično komoro.

Nezaznaven ubijalec

Zdravnik, doc. dr. Miran Brvar s Centra za zastrupitve poudarja, da so pri nas zastrupitve s tem plinom še vedno pogoste, čeprav si prizadevajo s poljudnimi obvestili in nasveti prebivalstvo seznaniti z vsemi pastmi tega nevarnega plina in prepričati, naj se opremijo z alarmnimi napravami.

“Z ogljikovim monoksidom (CO) se lahko zastrupimo vsi, od dojenčkov do starostnikov,” našteva zdravnik. “Pred tem smrtonosnim plinom ni nihče povsem varen, to pa zato, ker ga človek s svojimi čutili ne more zaznati, saj je brez vonja, barve in okusa. Zato mu tudi pravimo tihi morilec. Doslej so bile žrtve zastrupitev z njim tudi že družine, veliko zastrupljenih je zastrupitvam, žal, podleglo.”

Skrite pasti CO

Ogljikov monoksid nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drvi, premoga, skratka pri vseh vrstah gorivih, izjema je le ogrevanje z elektriko.

V stanovanjih, stanovanjskih hišah, kurilnicah in drugih prostorih se lahko raven tega plina nevarno zviša tedaj, ko gre za nepravilno namestitev, vgradnjo, delovanje in vzdrževanje peči na drva in premog, pa tudi kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov ter vode.

Raven ogljikovega monoksida se lahko v stanovanju nevarno zviša tudi zaradi nepravilno zgrajenega ali pokvarjenega dimnika in ventilacijskega sistema. Ta plin pa lahko vdre v stanovanje tudi iz kleti, kjer je nameščena peč za ogrevanje, pa tudi iz garaže, kjer je parkiran avto, motor avtomobila pa je v pogonu. Plin se v stanovanje lahko razširi iz sosednjega stanovanja tudi po prezračevalnih ceveh (bloki in podobne soseske).

Zastrupitve z ogljikovim monoksidom (CO) se pojavljajo tudi po Primorski. Nastajanja tega plina v kopalnici na Livadah v Izoli je pred šestimi leti terjalo mlado življenje. Žrtev plina CO je bila pred petimi leti tudi v Dolenji Trebuši, pred štirimi leti pa je zdravnikom uspelo rešiti življenja z njim zastrupljene družine v Povirju. V šempetrski bolnišnici so po navedbah zdravnika Dimitrija Klančiča, predstojnika internistične službe, lani sprejeli enega bolnika, ki se je zastrupil z ogljikovim monoksidom, letos pa so doslej že prepoznali blago povišan karboksihemoglobin pri odraslem bolniku, ki se je v bolnišnici zdravil zaradi drugih težav. “Že leta se občasno soočamo tudi z zastrupitvami s tem plinom, vendar gre pretežno za zastrupitve v nesrečah, ki jim botruje požar,” pojasnjuje Klančič. V internistični dejavnosti izolske bolnišnice se po besedah predstojnika, zdravnika Blaža Bergerja, letos še niso soočili s primerom zastrupitve s CO. “Takšne primere smo večkrat imeli v preteklosti, žal tudi tragičnega,” dodaja Berger.

Težko prepoznavni simptomi

Miran Brvar opozarja na dokaj težko prepoznavne, netipične simptome, ki opozarjajo na začetne znake zastrupitve z ogljikovim monoksidom.

Nanje tudi zdravniki sprva ne pomislijo, saj so ti znaki podobni tistim, ki so značilni za vrsto drugih bolezni, še zlasti obolenjem za virozami. “Ljudje, ki so v blažji obliki zastrupljeni z ogljikovim monoksidom, imajo sicer veliko težav, vendar so te dokaj neznačilne in jih tudi zdravniki pogosto ne pripišejo temu plinu. Zato na zastrupitev z ogljikovim monoksidom v stanovanju pomislimo šele, ko prizadeti izgubi zavest.”

Zdravnik dodaja, da se, še zlasti pri otroku, zastrupitev z ogljikovim monoksidom izrazi v obliki glavobola, zaspanosti, zanašanja pri hoji, z nenatančnimi gibi, izgubo apetita, bruhanjem, bolečino v trebuhu, drisko, hitrim dihanjem in s krči. “Vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom je treba vzeti zelo resno, saj lahko povzroči trajne okvare možganov, hkrati z motnjo spomina, mišljenja, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli,” našteva Brvar.

Blage zastrupitve lahko trajajo dalj časa, posledice pa so pri otrocih lahko poslabšanje učnega uspeha, pri odraslih težave v službi, pri obojih celo pojav duševnih težav.

Nevarne kopalnice

Do zastrupitev z ogljikovim monoksidom prihaja tudi v blokovskih soseskah. Ena takšnih so Livade v Izoli, kjer je ogljikov monoksid pred šestimi leti že ugasnil mlado življenje.

Brvar omenja, da so v takšnih soseskah praviloma kopalnice majhne, opremljene s plinskimi gorilniki za ogrevanje vode. “Ob gorenju plina prične zmanjkovati kisika, ogljikov monoksid se kopiči v kopalnici, prezračevanje pa je praviloma oteženo in pomanjkljivo,” opozarja zdravnik in dodaja, da bi bila v takšnih stanovanjih zelo priporočljiva namestitev alarmnih naprav, ki zaznajo pojav tega nevarnega plina.

Alarm za življenje

Ogljikov monoksid se lahko kopiči tudi v stanovanjskih hišah, tistih z več stanovanji ali enodružinskih gradnjah. Prav zato ni odveč nasvet za okrepitev varnosti - namestitev alarma.

“Gre za detektor ogljikovega monoksida v zraku. Alarmne naprave za ogljikov monoksid nas opozorijo na povišano koncentracijo tega plina v zraku in nam lahko rešijo življenje. Glede na to, da je zastrupitev z ogljikovim monoksidom tudi v Sloveniji najpogostejša zastrupitev s smrtnim izidom, bi bilo smiselno predpisati obvezno vgradnjo alarmov za ogljikov monoksid v vsa stanovanja z gorilnimi napravami, zlasti pa v novogradnjah,” je prepričan sogovornik.

Takšen predpis so že pred leti uveljavili v ZDA, vse pogosteje pa se za namestitev alarma za ogljikov monoksid odločajo tudi v razvitih evropskih državah.

Tudi z avtom

Za zastrupitev z ogljikovim monoksidom gre tudi v primeru vdihavanja izpušnih plinov med delovvanjem motorja avtomobila.

Zato Brvar svari avtomobiliste in vse, ki se sami lotevajo kakršnih koli popravil v domači garaži, naj motor avtomobila v garaži ugasnejo.

“Žal se dogaja tudi, da skuša kdo na takšen način narediti samomor. Tudi s takšnimi primeri se občasno soočamo,” omenja Brvar.

Vse s tem plinom zastrupljene v primeru blažjih zastrupitev zdravijo v regijskih bolnišnicah, težje zastrupitve pa v Ljubljani, v Centru za zastrupitve. “Postopek je takšen, da moramo organizem prizadetega razstrupiti s kisikom v posebni hiperbarični komori,” opisuje zdravnik. Zatem sledijo še drugi postopki zdravljenja, prilagojeni vsakemu posebej. JASNA ARKO


Najbolj brano