Pretiravanje vodi v bolezen

Sodobni vozniki in potniki si bržkone v poletni vročini ne znajo več zamišljati avtomobila brez klimatske naprave, ki vozniku in sopotnikom olajša zlasti daljše poti, vendar pa je po nasvetu zdravnikov treba to koristno napravo uporabljati po zdravi pameti. V nasprotnem primeru lahko izzovemo nastanek več vrst bolezni; nekatere so lahko tudi kronične.

S tako usmerjenim curkom hladnega zraka lahko staknete več vrst vnetij v predelu glave
S tako usmerjenim curkom hladnega zraka lahko staknete več vrst vnetij v predelu glave 

Zato naj bi bila, podobno kot velja za ohlajevanje stanovanj, želena temperatura v vozilu le za največ pet stopinj nižja, kot je temperatura ozračja. Vse, kar je manj, se lahko maščuje na zdravju, enako kot tudi pretirano močni curki hladnega zraka, usmerjeni neposredno v telo.

Ne izpostavljajte se

Po nasvetu zdravnikov bi morali curke ohlajenega zraka iz avtomobilske klimatske naprave usmeriti v vetrobransko steklo, saj zrak na ta način primerno kroži, ne prizadene pa neposredno posameznih delov telesa.

Ljudje z bolj občutljivimi očmi naj bi si med vožnjo v avtomobilu s klimatsko napravo nadeli sončna očala in tako oči primerno zaščitili, saj lahko ohlajeni curki zraka botrujejo vnetju.

Če vam piha v glavo, lahko staknete tudi prehlad, nekateri pa celo vnetje sinusov. Tudi vnetje srednjega ušesa, grla in pojav angine niso tako redki primeri, ki so posledica potovanja v preveč ohlajenih vozilih, še zlasti, če je bilo pihanje usmerjeno v glavo.

Trganje v sklepih

Nekateri ljudje so bolj dovzetni za revmatska obolenja, pa se tega pogosto niti ne zavedajo. Med takšnimi so posamezniki, ki nad trganjem v sklepih rok in nog tarnajo zlasti v najhujši vročini. Po navadi gre za bolečine v predelu zapestja in v posameznih sklepih prstov na roki, za trganje v komolcih in ramenih ali pa za trganje v predelu stopal in kolen.

Zato zdravniki svetujejo vsem, ki se poleti veliko vozijo v klimatiziranih avtomobilih, naj klime ne usmerjajo v zgornji del telesa in v noge. Morda je sicer prijetno pihljanje trenutno zelo blagodejno, lahko pa povzroči nastanek revme. S to težavo se soočajo tudi nekateri poklicni vozniki, ki vsak dan po več ur sedijo za volanom klimatiziranih avtomobilov, in tudi tisti, ki jim prija, da je v vozilu prepih zaradi odprtih šip.

Ne pozabite na mehur in ledvica

Če vam ohlajeni zrak piha v telo, lahko to kaj kmalu občutijo tudi vaš mehur, ledvica in reproduktivni organi. Še zlasti nevarno je, če se obilneje potite, saj je kombinacija prepotene kože in mrzlega zraka prav idealna, da zbolite.

Zlasti pri ženskah pa obstaja nevarnost, da v primeru, ko ohlajeni zrak piha neposredno na telo, staknejo tudi vnetje jajčnikov.

Zato velja splošni nasvet zdravnikov - ne sedajte v razgreto vozilo, temveč ga najprej temeljito prezračite, nato poženite klimo in zunaj počakajte, da se avtomobil primerno ohladi. Nato zmanjšajte moč klimatske naprave in jo nastavite za največ pet stopinj nižjo temperaturo, kot znaša zunanja temperatura ozračja. Pihanje klimatske naprave usmerite v vetrobransko steklo, moč pihanja naj bo ves čas vožnje zmerna, ne pa nastavljena na največjo hitrost. Oči zaščitite s sončnimi očali. Stranske reže za pihanje usmerite v vrata, ne v sredino avtomobila, sredinske reže pa navzgor, ne v notranjost vozila. Le tako bo vožnja prijetna, avtomobil primerno ohlajen, vaše zdravje pa ne bo ogroženo.

JASNA ARKO


Najbolj brano