Praznična miza vabi, vendar ostanite zmerni

Že pred prazniki večina običajno poskrbi, da so domače zaloge hrane obilnejše od preostalih dni, pa tudi priprave obrokov hrane so praznikom primerne. Obilica dobrot je sicer paša za oči in prebuja tudi druge čute, zato pa je, če pretiravamo, manj primerna za želodec in organizem nasploh. Vse to pa se nam lahko krepko maščuje tudi pri počutju in zdravju.

Ni treba pojesti vsega, kar ponuja praznična miza
Ni treba pojesti vsega, kar ponuja praznična miza 

Daljši kot so prazniki in več slastnih, težkih in kaloričnih dobrot zaužijemo, hitreje se lahko poveča telesna teža, še zlasti, če se predajamo tudi lenarjenju.

Kronični bolniki naj ne pretiravajo

Še zlasti se prenajedanje lahko maščuje kroničnim bolnikom, ki so že zaradi narave svoje bolezni bolj občutljivi in imajo poseben režim prehrane.

Priložnost pa naredi svoje in prekrški se vrstijo. Vse to se lahko maščuje in izrazi v poslabšanju kronične bolezni, v povišanju krvnega tlaka in holesterola v krvi, v porastu krvnega sladkorja, v obliki motenj delovanja srca in notranjih organov ...

Še zlasti naj bodo kronični bolniki pozorni, ko gre za alkohol, sladice, ocvrta živila, jedi, pripravljene z veliko maščobe, in jedi, ki vsebujejo skrite maščobe, pa tudi sol, orehe ...

Nemalokrat doslej so že morali kronični bolniki tudi med prazniki poiskati zdravniško pomoč.

Zmernost naj bo vodilo

Da bi prazniki ostali v lepem spominu, da ne bi imeli preobloženih želodcev, težav s prebavo in celo resnejših težav z zdravjem, ne bi smeli popustiti zgolj prebujenim čutom in se prenajedati, temveč uživati slastne grizljaje zmerno, počasi in upoštevati nekaj koristnih nasvetov, ki bodo pripomogli, da ne bi preveč pretiravali ter zato zboleli.

Vsekakor pa se ne bi smeli predajati lenarjenju in posedanju ob mizi in pred TV ekranom. Če zaradi praznikov jemo preveč in prepogosto, saj pobiramo grižljaje tudi med obroki, ker so pač na voljo, moramo poskrbeti tudi za gibanje. Ne glede na to, kakšno je vreme, bi morali vsak dan pešačiti vsaj pol ure, lahko tudi več. Le tako bomo poskrbeli za boljše počutje, prezračili telo in misli, poskrbeli za boljšo prebavo in cirkulacijo.

Nakupujte po pameti

Že ob nakupovanju prazničnih zalog živeža poskrbite, da bo v hladilniku tudi dovolj sveže zelenjave in pri roki dovolj svežega sadja. Sadje in zelenjava krepita odpornost organizma in uravnavata prebavo, zato tudi na prazničnem jedilniku ne smeta manjkati.

Odločite se za sveža živila, saj imajo, žal, povečini tista v pločevinkah in tudi v steklenih kozarcih, praviloma dodane konzervanse, ojačevalce okusov in celo umetna barvila. Vsi ti dodatki pa škodijo zdravju, še zlasti, če jih uživamo dan na dan.

Praznični jedilnik: pester, uravnotežen

Ob sestavljanju prazničnega jedilnika upoštevajte navodila prehranskih strokovnjakov. Slednji prisegajo na pestrost in zlasti uravnoteženost obrokov, kar nam uspe tedaj, ko vsebujejo poleg beljakovin, ogljikovih hidratov in škroba tudi obilico vlaknin, vitaminov, še zlasti iz svežih živil. Ob tem, ko pripravljate kozarce za pijačo, ob tistih za vino nikar ne pozabite na one za vodo - tudi ko postrežete s pijačo, ne pozabite na mizo postaviti vrč sveže pitne vode. Lahko vanj dodate še nekaj rezin limone ali pomaranče, morda vejico sveže limete. In ko srkate pijače vseh vrst, ne pozabite, da je vmes treba v dobršni meri piti tudi navadno vodo; ne bo vam žal.

Čeprav gre za mizo s prazničnim pogrinjkom, ko naj bi se šibila od dobrot, kamor sodijo potica, drobno pecivo, praznični domač kruh, pa zlasti mesnine v vseh različicah in oblikah (od predjedi v obliki pršuta, šunke, salam, mesnih in ribjih namazov, solat, pečenk) je treba poskrbeti tudi za zelenjavne priloge. Sveža zelenjava v obliki različnih solat, svež paradižnik, paprika, kumare, v kis (sol, olje) vložene solate, kumare, oljke, kapre, morda gobice so sestavine, s katerimi nikar ne skoparite, ko pripravljate praznične pladnje. Po teh prigrizkih pogumno posegajte tudi, ko si jedi nalagate na krožnik.

Tisti, ki bi radi tudi med prazniki skrbeli, da se ne bi preveč poredili, pa naj za predjed pojedo - solato. Slednja je dobra podlaga in napolni želodec, hkrati pa poskrbi, da zaradi težje in količinsko bogate hrane ne bo zatajila prebava.

Juha, balzam za želodec

Božič in novo leto sta zimska praznika, vsaj pri nas. Zato naj bi k prazničnim jedem postregli tudi juho. Večina gospodinj se - že po tradiciji - zateče k preizkušeni in mnogim všečni juhi iz govedine ali domače kokoši. Klasična gospodinjec in gospodinja, ki okusom domačih najbolj ustrežeta le, če za praznik pripravita tradicionalne klasične jedi, se bosta torej zagotovo odločila za mesno juho po babičinem receptu. Mnogi pa pozabljajo, da je ob težjih jedeh za želodec - kot podlaga ali zaključek - pravcati balzam zelenjavna, s šopkom začimb pripravljena juha.

To lahko zmiksate s paličnim mešalnikom, morda obogatite z žličko kisle ali sladke smetane in postrežete kot okusno, lahko prebavljivo kremno juho. Slednja kar napolni želodec, tako da kasneje ni mogoče preveč pretiravati še z drugimi jedmi.

Voda, voda ...

Sveža pitna voda naj bi bila nujna spremljevalka vsakogar, vse dni v letu. Še toliko pomembneje je, da jo pijemo v dovolj veliki količini tudi takrat, ko smo manj zmerni pri hrani in pijači.

Majhna zvijača navaja, da bomo pojedli kar občutno manj težke, kalorične hrane, če bomo pol ure ali vsaj 15 minut preden sedemo za praznično mizo, popili dva polna kozarca navadne vode. Vodo pa moramo piti tudi med obrokom, še zlasti, če je hrana bolj začinjena in krepka. Četudi pijemo alkohol, je hkrati z njim treba piti tudi navadno vodo. Če se boste držali pravila, da po vsakem kozarcu vina spijete velik kozarec vode, s tem občutno zmanjšate nevarnost, da se boste preveč opili.

Ne pozabite, da zdravniki tudi sicer svetujejo vsakomur, naj na dan popije vsaj dober liter do dva navadne vode. Izjema so le nekateri kronični bolniki (še zlasti tisti, ki imajo težave z ledvicami in srcem). Ti imajo glede prehrane drugačna navodila zdravnika in zaradi svoje bolezni vedo, koliko tekočine, kdaj in kako uživati.

Nikar ne pretiravajte s soljo

Splošno pravilo zdrave prehrane veleva, da naj bi bili zmerni s soljo in naj jedi pri mizi ne bi dosoljevali. Tudi pri pripravi prazničnih jedi naj bi že kuhar ali kuharica jedi ne preveč osolila. Zato pa lahko kar pogumno uporabita vrsto svežih ali/in posušenih zelišč, ki izvrstno izboljšajo in zaokrožijo okus jedi.

Tisti, ki se dosoljevanju vendarle ne more odpovedati, naj bo pri tem zmeren in naj upošteva, da bi moral prav zaradi večje količine soli uživati tudi večje količine navadne pitne vode.

Nekateri prehranski strokovnjaki pa opozarjajo, da lahko prispeva večja količine použite soli tudi k hitrejši opitosti, če hkrati uživate tudi alkohol, še zlasti žgane pijače. Te domneve resne raziskave doslej sicer še niso potrdile, vendar pa tudi utemeljeno zavrgle ne.

Pijte po malem in razumno

Prazniki, še zlasti pričakovanje novega leta, so običajno povezani tudi z večjimi količinami použitega alkohola. Poznavalci poudarjajo, da je tudi alkohol hrana in temu primerno naj bi ga tudi uživali - v zmerni količini in med jedjo, morda kakšen kozarček po obroku, nikoli pa na prazen želodec.

Tudi ko gre za proslavljanja, naj bi ob alkoholu vselej grizljali koščke kruha in po vsakem kozarčku popili še kozarec navadne vode. To naj bi bil splošni recept, da ne bi omagali in prestopili tiste meje, ko bi nas zapustila občutek za ravnotežje in spomin … Nekateri prisegajo tudi na banane - omilile naj bi posledice kakšnega kozarčka preveč.

Vino v zmerni količini organizmu koristi, pretiravanje pa škodi zdravju - želodcu, ledvicam, mehurju, jetrom, slinavki, žolču, živčnim celicam, srcu ... Še bolj zahrbtne so lahko za zdravje žgane pijače. Pri peninah pa je znano, da vas lahko nekoliko večja količina tudi dokaj hitro opije.

Preveč dobrot škodi

Za praznike napečemo in nakuhamo več, kot lahko pojemo. Zato so praznične zaloge na mizi več dni zapored. Prav zato bi bilo treba poskrbeti tudi za sveže solate in zelenjavne priloge, kajti potica, torta, zrezki, različni namazi in podobna hrana več krat na dan in več dni zapored lahko škodijo zdravju.

Saj tudi sicer, na običajne dni, večina naj ne bi, četudi ne gre za vegetarijance, mesa uživala dan na dan, kaj šele večkrat na dan.

Tudi sladkorji večkrat na dan in več dni zapored so škodljivi. Pa ne le zaradi povišane telesne teže, temveč škodujejo tudi želodcu. Slednji proizvaja prav zaradi takšne preobloženosti preveč kisline - in težave s kislino so lahko tudi zelo neprijetne. Preobremenjeni so tudi želodčna slinavka, žolč, srce in ledvica in do zapletov z zdravjem je lahko le še korak.

Čeprav brez potice za božične praznike ne gre, morda ni odveč nasvet prehranskih strokovnjakov: specite le polovično količino, saj so recepti običajno prirejeni za vsaj štiri- oziroma petčlansko družino dobrih jedcev.

Namesto velike količine potice bo na voljo manjša, ki bo prav tako slastna, za oči in okus pa ob potici pripravite še kaj lažjega, denimo sadno sladico. Če že ne morete brez kalorij, postrezite s sadno kupo in stepeno sladko smetano, da boste pričarali občutek obilja in praznovanja.

Tudi ko pečete pečenko v pečici, namesto prevelike količine maščobe uporabite teflonski pekač ali peki papir, pečenje na začetku zalivajte z vodo, ki ste ji dodali začimbe. Med rezine krompirja, s katerim obložite pečenko, obvezno dodajte še na velike kose narezano zelenjavo. Priloga bo enako ali še bolj slastna in tudi bolj zdrava.

Namesto težkih, mastnih in kaloričnih predjedi in prazničnih prigrizkov postrezite z lahkimi zelenjavnimi in ribjimi namazi, ki so praviloma laže prebavljivi in tudi manj redilni. Ne pozabite, da so solate z, denimo, majonezo, težke za želodec, ožilje, srce in zelo kalorične.

Ob dilemi, ali skuhati navadne testenine ali polnozrnate, je za zdravje in počutje boljša druga izbira. Že ob nakupu izberite kakovostne polnozrnate testenine, ki imajo, ko so kuhane, enako dober okus od tistih iz bele moke. Morda bi bilo bolje, da jih pripravite s pisano dušeno zelenjavo, ne pa s smetanovo omako. Tudi če se odločite za riž, ne pozabite, da je polnozrnati bolj zdrav in koristnejši. Tudi pri izbiri riža velja pozorno izbrati primeren izdelek.

Polnozrnati riž, ki ga je treba kuhati dlje od oluščenega belega, bo prej kuhan, če ga boste pred pripravo za nekaj časa namočili v topli vodi.

Skrite kalorije in nepotrebne maščobe so tudi v dresingih za solate. Raje solate začinite z malo kakovostnega oljčnega olja, domačega jabolčnega kisa in solatnimi začimbami, pa tudi s svežim česnom. Bolje se boste počutili.

Vitaminske bombe

Pomoč organizmu lahko priskrbimo sami. Zadošča že, da zmiksamo nekaj svežih sadežev, kakšen korenček, list solate, peteršilja, zelene, košček svežega ingverja in zdrav vitaminski napitek je nared. Popijte ga zjutraj, na tešče, preden vas premami bogato nadevana potica ali kos čokoladne rulade. Organizem vam bo hvaležen.

Nasploh naj bi za zajtrk na tešče najprej pojedli svež sadež - izbira je stvar lastnega okusa. Šele kakšnih dvajset minut zatem naj bi sledila druga živila, šele po obroku pa skodelica kave. Kava na tešče škodi organizmu in zdravju, četudi mnogi prisegajo, da jih šele kofein prav prebudi in poskrbi, da se sploh lahko spravijo v pogon. V pogon vsa bo spravil že kozarec vode s sokom polovice sveže limone. Enako velja za kozarec vode, pomešane s sokom sveže stisnjene polovice pomaranče.

Zdravniki bolj kot pravo kavo svetujejo uživanje zelenega čaja. Vendar pa morate biti s kofeinom in taninom previdni, če imate težave s spanjem. Podobno velja tudi za uživanje ingverjevega napitka, ki je sicer načeloma koristen (ni primeren za srčne bolnike in ljudi z visokim krvnim tlakom). Vse te napitke naj bi uživali dopoldne, nikakor pa nekaj ur pred spanjem.

Nasveti o prehrani in hranjenju med prazničnimi dnevi

> jejte po malem - večkrat na dan, obroki naj bodo manjši, vsakič sestavljeni tudi iz zelenjave;

> jejte počasi, vsak grižljaj temeljito prežvečite;

> na krožnik si naložite majhno količino hrane, saj nas lakota in vid po navadi prevarata pri oceni, koliko zmoremo naenkrat pojesti;

> nekaj minut pred vsakim obrokom popijte kozarec navadne vode;

> alkohol je hrana, tako ga tako tudi uživajte;

> ob praznovanju, ko sledi tudi nazdravljanje, popijte po vsakem kozarčku vina kozarec navadne vode;

> žgane pijače so manj primerne in zdravju praviloma bolj škodljive, uživajte jih le kot aperitiv;

> nikoli ne mešajte alkoholnih pijač, ostanite le pri eni vrsti, med pitjem vselej grizljajte kos kruha, nikoli ne pijte na prazen želodec;

> zajtrk začnite s svežim sadjem ali sveže stisnjenimi sadnimi sokovi;

> solato jejte pred drugimi jedmi, zlasti pred tistimi iz ogljikovih hidratov;

> sladica takoj po glavnem obroku oteži želodec in prebavo, zato jo použijte šele dobro uro po kosilu;

> uživanje škrobnatih in mesnih jedi pripomore, da se hrana v črevesju bolj zlepi in se pojavi zaprtje, zato je nujno treba pred obrokom in med njim použiti tudi velike količine zelenjave;

> kislo zelje in repa čistita črevesje in pospešujeta prebavo;

> zeljnica je koristna za odpornost, prebavo in hkrati pomaga preganjati mačka;

> po obilnem obroku se nikar ne predajte lenarjenju na kavču, temveč se odpravite na polurni sprehod, ne glede na vreme.

JASNA ARKO


Najbolj brano