Po zdravje poslej lažje tudi v tujino

Z Direktivo 2011/24/EU o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu je EU določila za vse države članice (DČ), katerih del je Slovenija, enotne standarde določenih zdravstvenih pravic pacientov. Vsaka DČ je morala do 25. 10. 2013 vpeti določila standardov direktive v lasten pravni red.

Vsakdo, ki bi rad uveljavil možnost za zdravljenje v tujini, naj se prej o vsem podrobno pozanima Foto: /
Vsakdo, ki bi rad uveljavil možnost za zdravljenje v tujini, naj se prej o vsem podrobno pozanima Foto: /

Slovenija je to uredila minuli petek, ko je sprejela Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, sprejela pa bo še spremembe Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in nekatere podzakonske predpise.

Zastopnica pacientovih pravic Jožica Trošt Krušec svetuje državljanom brezplačno v zvezi s pravicami iz Zakona o pacientovih pravic in glede pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Za svetovanje se je treba prej naročiti. Že naročene stranke, ki dobijo natančen termin, sprejema ob sredah od 15.30 do 21.30 in ob petkih od 14.30 do 21.30. Naročiti se morate po telefonu 05/66-30-809 in to od ponedeljka do petka, od 8. do 14. ure. Za osnovne informacije je na voljo po telefonu tri krat na teden - ob ponedeljkih, torkih in četrtkih od 18. do 20. ure, na številki 041/667-501. Zastopnica uraduje na Vojkovem nabrežju 4 A v Kopru, v prostorih Zavoda za zdravstveno varstvo Koper. Pišete ji lahko tudi na elektronski naslov zastopnica.pacienta@guest.zzv-kp.si .

Upravičenost do povračila stroškov za pregled, zdravila ali zdravstvene pripomočke - Zavarovanim osebam, ki se odločijo za čezmejno zdravljenje, pripada pravica do povračila stroškov samo za tiste zdravstvene storitve, ki so v Sloveniji pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Višina povračila je omejena na cene enakih oziroma primerljivih cen storitev v javni zdravstveni mreži v Sloveniji, v višini, do katere je zavarovana oseba upravičena v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. Povračilo stroškov bo zavarovana oseba uveljavljala po povratku. Potni in drugi s tem povezani stroški se ne bodo vračali.

Zdravstvene storitve v drugih DČ, do katerih so zavarovanci upravičeni brez predhodnega soglasja - Zavarovana oseba bo upravičena do povračila stroškov na podlagi predhodno predpisanega recepta in naročilnice za pripomoček ter v primeru predhodno izdane napotnice izbranega osebnega zdravnika ali napotnega zdravnika, razen v primerih, ko v Sloveniji ne potrebujemo napotnice za pregled. Gre za pregled pri okulistu zaradi ugotavljanja vida oziroma predpisovanja pripomočkov za vid, pregled in zdravljenje pri psihiatru, pregledi zaradi odkrivanja kontaktov pri tuberkulozi in spolno prenosljivih boleznih.

Zdravstvene storitve, za katere se ne prizna povračilo stroškov uveljavljanja zdravstvenih storitev v drugi DČ:

> storitve v osnovni zdravstveni dejavnosti,

>storitve dolgotrajne oskrbe (neakutna bolnišnična obravnava in zdravljenje in nega v socialnovarstvenih zavodih),

> storitve na področju pridobivanja in presaditve delov človeškega telesa,

> storitev znotraj presejalnih programov,

> sobivanje enega od staršev v zdravstvenem zavodu z bolnim otrokom do otrokove starosti pet let,

> medicinski pripomočki, ki so predmet izposoje zaradi potreb pri zdravljenju, negi in rehabilitaciji na domu,

> pravice slepih oseb do šolanega psa vodiča in

> pravice do povračila potnih stroškov in spremstva.

Pravica do povračila stroškov čezmejnega zdravstvenega varstva s predhodno odobritvijo povračila:

> bolnišnične zdravstvene storitve, ki vključujejo prenočitev zavarovane osebe,

> zdravstvene storitve, ki zahtevajo uporabo visoko specializirane in drage medicinske infrastrukture ali medicinske opreme,

> v primerih tveganega zdravljenja za pacienta ali, ko gre za dvom o kakovosti določenega izvajalca.

Izvajalci bodo pacientom iz drugih DČ zaračunavali enake cene kot jih zaračunajo domačim pacientom.

Minister za zdravje bo izdal odredbo, v kateri bo določil zdravstvene storitve, ki spadajo pod opredelitev specializirane in drage medicinske infrastrukture ali medicinske opreme. Omenjeni seznam bo predvidoma vključeval: radiodiagnostično in radioterapevtsko opremo, storitve magnetne resonance, storitve PET CT, hiperbarično komoro, biološka zdravila in podobno.

Zavrnitev predhodne odobritve pravice do povračila stroškov čezmejnega zdravstvenega varstva bo omogočala:

> če je zdravstveno storitev mogoče uveljaviti v sklopu najdaljših dopustnih čakalnih dob pri vsaj enem izvajalcu zdravstvene dejavnosti v Sloveniji, glede na zdravstveno stanje zavarovane osebe in na verjetni razvoj bolezni pa za zdravljenje ne bo presežen razumen čas;

> če bo zavarovana oseba z dovolj veliko gotovostjo izpostavljena tveganju za varnost,

> če bo širša javnost zaradi zdravstvene storitve, ki je predmet predhodne odobritve, z zadostno gotovostjo izpostavljena varnostnemu tveganju ali bo storitev zagotovil izvajalec, glede katerega obstajajo resni pomisleki v zvezi s spoštovanjem standardov in smernic v zvezi s kakovostjo, varnostjo in nadzorom nad izvajanjem zdravstvenih storitev.

Postopke predhodnih odobritev bo vodil v upravnem postopku ZZZS.

Informacije o pravicah zavarovanih oseb glede čezmejnega zdravstvenega varstva - Vse informacije v zvezi z uveljavljanjem pravic do čezmejnega zdravstvenega varstva (tudi za pritožbene postopke) bodo nudile nacionalne kontaktne točke - NKT, ki so odprte v vseh DČ. V Sloveniji je to na voljo na območnih enotah Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Omejevanje čezmejnih pravic - Minister za zdravje ima možnost, da v primeru prevelikega odhoda zavarovanih oseb v druge DČ EU ali prevelikega prihoda tujih pacientov v javno zdravstveno mrežo v Sloveniji, pa tudi, če bi bila ogrožena finančna vzdržnost slovenskega zdravstvenega sistema, omeji dostop do zdravstvenih storitev oziroma povračilo stroškov zdravstvenih storitev, uveljavljenih v drugi državi članici EU.

Bosta v Sloveniji uresničena namen in cilj direktive? Nedvomno bo nova, poenotena ureditev pacientovih pravic v območju EU omogočila našim zavarovancem neprimerno širše možnosti izbire zdravnikov in izvajalcev zdravstvenih storitev, zaradi znatno povečane konkurence bo vplivala na dvig kakovosti zdravstvenih storitev in tistim, ki bodo uveljavljali pravice v drugih DČ, gotovo tudi skrajšala čakalne dobe za te storitve (zdravljenje).

Čeprav je standard in cilj direktive enakost v čezmejnih pravicah za vse paciente EU, bodo nove pravice namenjene predvsem informiranim in mobilnim ter tistim, ki živijo v obmejnih krajih. Prost pretok pacientov v EU pa bo v Sloveniji, v specialističnih ambulantah, žal, znatno povečal čakalne vrste in čakalne dobe, zlasti za tiste, ki iz objektivnih razlogov ne bodo mogli uveljavljati pravice do čezmejnega zdravstvenega varstva. NKT pa bi gotovo najbolje uresničile svoj namen, če bi v našem pravnem sistemu delovale kot neodvisen institut.

JOŽICA TROŠT KRUŠEC, mag. prava,

zastopnica pacientovih pravic


Najbolj brano