Lenobnost ne krepi zdravja

Evropski teden mobilnosti, ki se bo sklenil v nedeljo, nagovarja: “Vaš korak za čistejši zrak.” Sporočilo gre razumeti dvojno - manj avtomobilov in izpušnih plinov pripomore k čistejšemu ozračju, gibanje pa poskrbi ne le za ozračje, temveč tudi za osebno zdravje.

Namesto vožnje z dvigalom izberite stopnice  Foto: Bkk
Namesto vožnje z dvigalom izberite stopnice  Foto: Bkk

Pešačenje, kolesarjenje, tek so dejavnosti, ki naj bi jih vsakdo gojil že od malih nog do pozne starosti, svetujejo zdravniki. Ti nenehno opozarjajo tudi, da je pretirana lagodnost zdravju škodljiva.

Lagodnost škodi

Lenobnost po njihovi oceni zajema tudi vožnjo povsod zgolj z osebnim avtomobilom - čim bliže službi in trgovini in nazaj, do domačega praga. Namesto avta priporočajo prevažanje z javnimi prevozi, ki nas prisilijo tudi v pešačenje, ali pa vožnjo s kolesom. Vsaj v tednu mobilnosti naj bi te nasvete vzeli resneje kot sicer in morda nam bo gibanje postalo všeč, poudarjajo tudi v nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Dodajajo, da je skrb za lastno zdravje, ki vsebuje tudi redno telesno gibanje, dolžnost vseh in vsakogar.

Meščani brez avta ne morejo

IVZ je pred petimi leti opravil raziskavo, ki je potrdila, da se kar 60 odstotkov prebivalcev Slovenije, ki živijo v mestih, na delo vozi z avtom. 40 odstotkov anketiranih je priznalo, da avto uporablja tudi za zelo kratke razdalje - celo za pot, dolgo 500 metrov ali do dva kilometra. Dva kilometra v mestu, kjer je promet, so križišča, semaforji, prehodi za pešce ... je mogoče prepešačiti v največ pol ure, s kolesom pa potrebujemo največ 15 minut, so izračunali v IVZ. Za primerjavo omenjajo, da mnogi prebivalci skandinavskih držav kolesarijo do službe deset kilometrov in celo več.

Zdravo in brezplačno

Izgovor, da za rekreacijo ni časa, je res le izgovor, dodajajo in svetujejo, naj tudi pot do službe namenimo gibanju. Glede na znane ugotovitve, da potrebujemo za ohranjanje zdravja vsak dan pol ure zmerne telesne aktivnosti, bi bilo pešačenje do službe in nazaj domov praviloma prav ta priporočeni dnevni časovni odmerek. Hkrati sta kolesarjenje in pešačenje brezplačna, vožnja z avtom pa stane.

Tistim, ki hoje niso toliko vajeni, svetujejo krajše, deset minutne sprehode tri krat na dan - to je lahko tudi hitra hoja do bližnje trgovine, pošte, banke ... Ob tem ne kaže pozabiti še na nasvet o opustitvi vožnje z dvigalom - namesto dvigala pojdite po stopnicah; vsaj v eno smer.

Gibanje ohranja zdravje

Zakaj je gibanje tako pomembno za zdravje? Zdravniki naštevajo, da gre za zdrav življenjski slog, ki pripomore k boljši gibljivosti in prožnosti telesa, k boljšemu krvnemu obtoku in čvrstosti mišic in okostja, preprečuje pa tudi pojav resnih kroničnih bolezni (srca, ožilja, diabetesa).

Hkrati redno gibanje pripomore k ohranjanju primerne telesne teže in preprečuje pojav debelosti. Ugodno pa vpliva tudi na zoperstavljanje stresu in krepi psihično zdravje. Oblikovanje življenjskega sloga se prične že v otroštvu, zato sta pomembna zgled roditeljev in način življenja družine. JA


Najbolj brano