Aids terja na leto skoraj dva milijona življenj

Okužba z virusom HIV, kugo 20. stoletja, iz katere se lahko razvije aids, ni več smrtna, če jo odkrijejo dovolj zgodaj. Gre za spolno prenosljivo okužbo, zoper njo še ni cepiva. Na svetu je s HIV okuženih 34 milijonov ljudi, lani jih je za adisom umrlo 1,8 milijona.

Okužbo najuspešneje prepreči uporaba kondoma pri spolnem odnosu Foto: /
Okužbo najuspešneje prepreči uporaba kondoma pri spolnem odnosu Foto: /

HIV IN AIDS> Pri nas se zadnji čas na leto s HIV okuži 36 do 40 ljudi, zlasti moških. Za aidsom zboli pri nas na leto sedem do deset ljudi, tu in tam kdo umre. HIV in aids sta svetovni problem, a z ozaveščanjem in promocijo uporabe kondomov obolevnost upada tudi v nerazvitem svetu.

Največja obolevnost za virusom HIV in aidsom je še vedno v nerazvitem svetu, zlasti v Podsaharski Afrike. Podatki pa dokazujejo, da število na novo okuženih zadnja leta upada, kar pripisujejo načrtnim in temeljitim akcijam ozaveščanja, zlasti dosledni uporabi kondoma pri spolnih odnosih.

Projekt Virus je največji javnozdravstveni projekt v slopu Društva študentov medicine Slovenije. Poglavitni namen je posredovanje znanja in motivacija k varni, zdravi spolnosti. krepitev preventive pred širjenjem spolno prenosljivih okužb, poudarek pa je na problematiki okužbe s HIV in obolevnosti za aidsom. Temeljna dejavnost projekta so delavnice vrstniškega izobraževanja o varni in zdravi spolnosti, ki potekajo po vseh osnovnih in srednjih šolah v državi. Projekt ima spletno stran virus.dsms.net in je dosegljiv tudi na socialnem omrežju Facebook.

Slovenija: okuženi zlasti moški

Slovenski Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) zbira in objavlja podatke za nazaj, po četrtletnih obdobjih.

Pri nas že več let med na novo okuženimi z virusom HIV nenehno prevladujejo moški med 25 in 50 letom starosti, ki imajo bodisi spolne odnose z moškimi ali pa z obema spoloma. Med ženskami, ki se okužijo z virusom HIV, so praviloma tiste v starostni skupini med 20 in 29 let, ki so imele nezaščitene spolne odnose. Med dokazano najučinkovitejšo zaščito pred okužbo s HIV sodi uporaba kondoma.

Pri nas se je z virusom HIV lani okužilo 35 ljudi, od tega 31 moških in štiri ženske. Za aidsom je lani zbolelo šest moških, dva izmed njih sta umrla. V letošnji prvi polovici leta se je po podatkih Inštituta za varovanje zdravja z virusom HIV okužilo 20 ljudi, od tega 17 moških in tri ženske. Za aidsom je v tem času zbolelo pet ljudi, od tega štirje moški, umrl ni nihče.

V povprečju se vsako leto pri nas na novo okuži od 33 do 37 ljudi, povečini gre za moške. Zaradi kakovostnega zdravljenja z vse boljšimi zdravili se med okuženimi s HIV aids le redko razvije, še zlasti, če okužbo s HIV odkrijejo v zgodnji fazi.

Letos so do 23. novembra na IVZ zabeležili 49 primerov novih diagnoz okužbe s HIV, 19 več kot v enakem obdobju lani in 14 okužb več kot v celotnem naskem letu. Med novimi primeri okužbe s HIV je moških 43, od tega 33 takšnih, ki imajo spolne odnose z moškimi.

Vsako leto odkrijejo na novo okužene tudi na Primorskem. Na severnem Primorskem niti lani niti v letošnjem prvem polletju novih okužb ni bilo. Na južnem Primorskem pa so lani odkrili dva primera, v prvi polovici letošnjega leta pa štiri primere.

Spolni odnos s kondomom naj bi po oceni strokovnjakov postal zaščitni znak ozaveščenih ljudi, ki imajo spolne odnose z neznanci in bežnimi znanci. Za odgovorno spolnost mora skrbeti vsakdo, zlasti pa tisti, ki tvegano živijo - pogosto ali redno menjujejo spolne partnerje in imajo spolne odnose z obema spoloma (moški). Kondom se je v boju z virusom HIV potrdil kot varna in modra zaščita. Za varno in odgovorno spolnost naj bi vsakdo, ki tvegano spolno živi, hodil tudi na redna testiranja.

Projekt Virus

Z namenom ozaveščati prebivalstvo, zlasti mlade o okužbi in o razvoju aidsa, poteka že več let pri nas Projekt Virus. Gre za projekt Društva študentov medicine Slovenije.

Svetovni dan boja proti aidsu obeležujemo vsako leto 1. decembra, ko se zvrsti glavnina akcij ozaveščanja.

Projekt Virus jih pripravlja v Ljubljani, pridružijo pa se mu tudi srednješolci, ki po vzoru študentov v Ljubljani postavijo stojnice tudi v drugih krajih in na njih mimoidočim delijo brošure z informacijami o spolno prenosljivih okužbah, kondome in rdeče pentlje - simbol boja zoper HIV in aids.

Člani društva so mladi prostovoljci. Slogan letošnje akcije, ki poteka že štirinajsto leto, je “Pošlji sporočilo. Uporabi kondom".

Namen Projekta Virus je ozaveščanje o odgovorni spolnosti, o uporabi kondoma, zmanjšanju stigmatizacije spolnosti in spolno prenosljivih okužb, spodbujanje ljudi, ki tvegano živijo, k testiranju na okužbe, zlasti na okužbo s HIV, pa tudi k zmanjšanju stigmatizacije istospolno usmerjenih, ki sodijo v tako imenovane rizične skupine. To so zlasti moški, ki imajo spolne odnose z moškimi.

V Projektu Virus vsako leto v novembru izobražujejo nove prostovoljce, ki znanje o varni spolnosti nato posredujejo drugim.

Osrednja prireditev bo 1. decembra na ljubljanskem Prešernovem trgu, kjer bodo med drugim iz rdečih balonov sestavili pentljo in napis “S skupnimi močmi lahko ustavimo HIV”.

Osrednja prireditev ob dnevu boja proti HIV in aidsu bo v Istri v četrtek, v koprski Taverni. Moči so združili zdravstveni zavodi v Istri, društva in organizacije za svetovanje, ozaveščanje in pomoč obolelim, občine in sponzorji. Na voljo bodo strokovni nasveti, delili bodo zloženke o HIV in aidsu, rdeče pentlje in kondome.

HIV in aids po svetu

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) je vse boljša dostopnost zdravil za obolele z aidsom lani pripomogla k občutnemu zmanjšanju števila z njim povezanih smrti, in to tudi na območjih, kjer je aids najbolj razširjen - v Podsaharski Afriki.

Po oceni SZO je svet že na pragu pomembnega preboja pri borbi zoper aids, zato je toliko bolj pomembno, da prizadevanja na tem področju ne splahnijo.

Na našem planetu je z virusom HIV okuženih izjemno veliko ljudi, kar 34 milijonov. Po navedbah agencije Združenih narodov Unaids je človeštvu zadnja leta uspelo zmanjšati število novih okužb z virusom HIV, več okuženih kot doslej pa se tudi zdravi.

Po podatkih Unaidsa beležijo napredek pri zdravljenju bolnikov, obolelih z aidsom, zlasti v državah južne in jugovzhodne Azije. Posebej izstopa Indija, ki sodi med države z največjim številom bolnikov z aidsom. V Indiji je število novih okužb s HIV v zadnjih letih upadlo za 56 odstotkov.

V Aziji je aids, v primerjavi z drugimi predeli na svetu, razmeroma redka bolezen. V vzhodnoazijskih državah boleha za aidsom 0,1 odstotka prebivalstva, v južni in jugovzhodni Aziji 0,3 odstotka. Število obolelih na tem območju je dvakrat manjše kot v Severni Ameriki.

Največji delež obolelih z aidsom živi na območju Podsaharske Afrike. Tudi tod so v zadnjih letih zabeležili občuten napredek pri zdravljenju bolnikov in pri preprečevanju novih okužb. Delež bolnikov, ki jih zdravijo s terapijo z antiretrovirusi, je na tem območju v obdobju od leta 2009 do 2010 porasel za 20 odstotkov.

Pri nas je letos do 23. novembra za aidsom zbolelo 13 ljudi, šest več kot lani; enajst je moških. Pri vseh so tudi okužbo s HIV prepoznali šele letos, en oboleli je umrl.

Zavoljo vse boljše zdravstvene oskrbe in dostopnosti do zdravstvenih storitev na tem območju upada v Podsaharski Afriki tudi delež smrti, ki so posledica aidsa. Leta je 2006 je tod za aidsom umrlo 2,2 milijona ljudi, štiri leta kasneje 1,8 milijona.

Leta 1997 bilo s HIV v tem delu sveta okuženih 2,6 milijona ljudi, lani 1,9 milijona ljudi. Po podatkih Unaiddsa bi bilo, če teh programov ne bi izvajali, dandanes tod s HIV okuženih od 30 do 50 odstotkov več ljudi.

Cilj in delovanje Unaidsa sporoča geslo "Nič okužb, nič diskriminacije in nič smrti, povezanih z aidsom." Agencija poziva razvite države, naj navkljub krčenju proračunov v času gospodarske krize ne zmanjšujejo vsot za mednarodno borbo proti aidsu, saj bomo le tako svet ubranili pred to kugo 20. stoletja.

JASNA ARKO


Najbolj brano