“Smo gibanje. To tudi ostajamo!”

Ali bo res Iniciativa zdravnikov za pravično in transparentno javno zdravstvo, organizirana kot gibanje, jeseni postala politična stranka, kot to navajajo vse glasnejše govorice, ki krožijo v javnosti? Danijel Bešič Loredan, ki načeluje odboru Iniciative, to odločno zanika.

Danijel Bešič Loredan: “Ne nameravamo pisati zakonov in strategije, saj je to delo vlade.”  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Danijel Bešič Loredan: “Ne nameravamo pisati zakonov in strategije, saj je to delo vlade.”  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

Ker so govorice o oblikovanju Iniciative kot politične stranke vse glasnejše in jih povzemajo tudi nekateri mediji, smo za pojasnilo prosili Danijela Bešiča Loredana, ki Iniciativo vodi. Povedal je: “Smo gibanje. To tudi ostajamo! Nobene politične stranke nimamo v načrtu, smo nepolitični, takšni bomo ostali.”

O govoricah in imenih

V javnosti je nedavno zaokrožila tudi vest, da naj bi v primeru, če bi Iniciativa postala politična stranka, njeno vodenje prevzel dr. Igor Šoltes. Ker pa ljudski glas meni, da kjer je dim, je tudi ogenj, nas je zanimalo, kakšno vlogo in ali sploh kakšno ima v Iniciativi ta ugledni strokovnjak. Bešič Loredan pojasnjuje: “Ime tega strokovnjaka ni povezano z delovanjem našega gibanja. Gre za strokovnjaka, ki smo ga tedaj, ko smo pripravili našo prvo tiskovno konferenco, povabili k sodelovanju kot tedanjega predsednika računskega sodišča. Igor Šoltes tudi zdaj ni član našega gibanja, kar nekateri mediji napačno navajajo.”

Sicer pa je znano, da ima Iniciativa okrog 300 članov, ob tem pa še okrog 1500 podpornikov in simpatizerjev. “Smo zelo raznoliki, poleg zdravnikov je med člani, podporniki in simpatizerji tudi precej preostalih zdravstvenih delavcev, upokojencev, študentov, uslužbencev, zaposlenih v medijih ... Odprti smo za vse in vsakogar,” pravi Danijel Bešič Loredan.

Septembrski drobnogled

Spomnimo, da je Iniciativa še pred dopusti napovedala, da od vlade pričakuje kakršen koli odziv. Odmerila ji je čas do 1. septembra, ko naj bi vlada razgrnila javnosti načrt, ki bi vseboval pojasnila in navedbe, kaj je in kaj namerava nemudoma storiti, da bi ohranila pri življenju javno zdravstvo in z njim vsem enako kakovostno, pravično ter dostopno zdravljenje v javnem zdravstvenem sistemu.

“Z vladne ravni v zvezi z našimi zahtevami doslej ni nikakršnega odziva. Razmere v zdravstvu pa so resne in vse hujše,” ugotavlja sogovornik.

Že tedaj so napovedali, da se bosta delovna skupina in odbor gibanja proti koncu avgusta sestala in analizirala najnovejše razmere. “1. septembra pa bomo naše ugotovitve posredovali javnosti,” obljublja Bešič Loredan.

Delovna skupina gibanja se bo sešla že 20. avgusta, ko bo oblikovala povsem stvarne in podrobne pripombe o novem predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti in jih posredovala zdravstvenemu ministrstvu ter vladi.

“Zakonov ne bomo pisali”

Od obljubljenih nujnih zakonov je zdaj v javni razpravi le zakon o zdravstveni dejavnosti. Iniciativa poudarja, da bi morala vlada poskrbeti za celovit sveženj zakonov, da bi lahko reorganizirala zdravstvo, ki temeljito, a modro reorganizacijo nujno potrebuje.

”Iniciativa bo, kot doslej, tvorno sodelovala v vseh postopkih, ko gre za spreminjanje in sprejemanje za zdravstvo tako pomembnih dokumentov, zakonov in odločitev. Ne nameravamo pisati zakonov in strategije, saj je to delo vlade,” pribija sogovornik in dodaja, da so gradiva Iniciative, skupaj z vsemi analizami razmer in ključnimi ugotovitvami, dostopna vsem na njihovi spletni strani.

JASNA ARKO


Najbolj brano