“Ne bomo shujšali, če bomo lenarili in se basali s prigrizki”

Duško Madžarovič, večkratni svetovni prvak v bodybuildingu, lastnik California Fitnessa v Kopru, se že leta poleg treniranja tekmovalcev za disciplino bodybuilding in fitnes ukvarja tudi z načrtnimi treningi celovite vadbe za tiste, ki bi radi poleg hujšanja preoblikovali svoje telo tako, da bi splahnele maščobne blazinice in bi okrepili mišice le toliko, da bi bilo telo skladno.

Duško Madžarovič: “Trener natančno ve, kakšen izid lahko pričakuje že po mesecu dejavnosti in režima prehrane in kakšen naj bi bil končni izid.”  Foto: /
Duško Madžarovič: “Trener natančno ve, kakšen izid lahko pričakuje že po mesecu dejavnosti in režima prehrane in kakšen naj bi bil končni izid.”  Foto: /

Vsakomur prilagodi načrt vadbe in treninga ter tudi prehrano - da se krepijo mišice in kopni salo. Seveda pa brez vztrajnosti in redne fizične aktivnosti ne gre, dodaja.

Z Duškom Madžarovičem smo se pogovarjali o debelosti in vzrokih zanjo, zakaj težko sami shujšamo, pa tudi, zakaj je pomemben zdrav življenjski slog, ki naj bi ga vzljubili tudi med procesom preobrazbe telesa in videza.

“Goljufati se ne da, saj trener natančno ve, ali je kandidat discipliniran ali ne …”

Spreminjata se miselnost in odnos do hujšanja

> Ali se ljudje za hujšanje povečini odločajo spomladi, ko se zavedo, da je poletje že pred vrati?

“Še pred leti je večina na hujšanje začela misliti ob koncu zime. Že vrsto let pa opažam, da se vse več ljudi za hujšanje, dieto in preobrazbo odloča vse prej, že kmalu po novoletnih praznikih, ko zazvoni alarm, saj so oblačila nenadoma pretesna …”

> Preobrazbe so del vašega dela, poklica. Najbrž opazite vsako podrobnost, nedoslednost, zaznate, ali poteka vse skladno z začrtanim programom …

“S takšnimi preobrazbami se ukvarjam že dve desetletji in imam že pestre izkušnje. Med tem sem spoznal tudi, kako zavzeto in s kakšnim pristopom se posamezniki lotijo tega, recimo mu osebnega projekta spremembe … Ob tem nekateri potrebujejo več trenerjeve spodbude, spet drugi več strogosti oziroma zahtev po doslednosti. Goljufati se ne da, saj trener natančno ve, ali je kandidat discipliniran ali ne …”

Prevladujejo ženske

> Kdo se bolj množično odloča za hujšanje - ženske ali moški? Kakšne so njihove želje, pričakovanja?

“Več je žensk, a slednje se najprej raje kot za trdo delo s pomočjo športno-rekreativno dejavnosti odločijo za druge vrste pripomočkov. Denimo za pilule iz reklamnih oglasov in obvestil, pa za čudodelne diete iz modnih revij, ki obljubljajo izgubo kar nekaj kilogramov v pičlih dveh, treh tednih. Po navadi so to ženske, ki nenehno preizkušajo različne diete in načine hujšanja, in po navadi z nobeno od njih (tudi s tistimi s pomočjo kozmetičnih izdelkov in pilul ne) niso zadovoljne. Same ugotavljajo, da vse to nič kaj ne pomaga, izidi niso skladni s pričakovanji. Zato se nekatere nato odločijo še za fitnes, vadbo, ki je povezana tudi z dieto. Včasih traja takšna odločitev tudi več let, šele tedaj pade odločitev o hujšanju ob pomoči trenerja.”

> Gre za drugačne kandidatke, kot so bilderke in bilderji, ki se odločijo za tekmovanje v tej športni disciplini

“Vsekakor. Vendar je tudi takšnih kandidatk - no, saj prihajajo na hujšanje tudi fantje in moški v zrelih letih - kar precej. Zadnja leta vse več. Takšne preobrazbe opravljam že vrsto let. O njih se tudi govori, nekateri pridejo tudi zato, ker so zvedeli in sami videli, da je znancu uspelo. Zgovoren je, denimo, podatek, da je pred časom dekle, ki je tehtalo 85 kilogramov, pod mojim vodstvom v pol leta shujšalo do stopnje, da se je odločila celo za tekmovanje v eni kategoriji Miss Fitness na svetovnem bodybuilding prvenstvu - in zmagala.”

“Praviloma vsak dan ne opravljamo več veliko fizično napornih del in zato naše telo ne potrebuje več takšnih živil, kot so jih nujno potrebovali ljudje, ki so pretežno obdelovali njive.”

Potek preobrazbe

> Kakšni so začetni koraki preobrazbe?

“S kandidatom ali kandidatko se najprej temeljito pogovorim in ga/jo seznanim, da ta proces vsebuje najprej slikanje telesa (spredaj, zadaj, od strani), popišem podatke o teži, višini, obsegu, splošnem zdravstvenem stanju, morebitnih težavah v zvezi z okostjem, podatke o morebitnih prestanih poškodbah, seznanim ga z dejstvom, da bo treba ob treningu, ki mora biti reden in bo sestavljen z njemu/njej prilagojeno vadbo, spoštovati tudi posamezniku prilagojen jedilnik; dieto torej. Trener natančno ve, kakšen izid lahko pričakuje že po mesecu dejavnosti in režima prehrane in kakšen naj bi bil končni izid. Vmes si sledijo kontrole - merjenje, tehtanje, vnovično fotografiranje telesa (ki hujša) … po potrebi spremenimo tudi jedilnik. Kandidat se sam doma ne tehta - to je prepuščeno datumu kontrole pri trenerju, saj se ne sme obremenjevati s kilogrami, temveč mora skrbeti za trening, nabiranje kondicije, oblikovanje mišic, izgubljanje maščobnih blazinic … Hkrati pa je spodbuda tudi to, ko po mesecu dni vadbe in uživanja treningu prilagojene prehrane nato skupaj ugotovimo, da se je teža zmanjšala za kar nekaj kilogramov (denimo za tri, štiri …).

> To je zagotovo spodbudno in razveseljivo za vsakogar, ki želi shujšati.

“Seveda. Na začetku gre dokaj hitro že zato, ker se pričnemo gibati, ker smo telesno dejavni. Prej smo bili zaležani in smo poležavali na kavču, pred TV ekranom, nekontrolirano jedli vse mogoče nezdrave prigrizke … Znano je, da ne bomo shujšali, če bomo le lenarili, se basali s prigrizki in zgolj jemali domnevno čudodelne pilule za hujšanje. To bi bilo zares preveč preprosto; možno je le v pravljicah.”

Tudi hrana vpliva na izid

> Kakšna je treningu prilagojena prehrana?

“Temelji na uživanju veliko zelenjave in na beljakovinah. Na ta način se, če se slikovito izrazim, telo posuši. Prehrana vsebuje to, kar telo potrebuje in je zdrava. Zelenjava vsebuje vse potrebne minerale, zdrave ogljikove hidrate, balastne snovi, beljakovine pomagajo graditi mišice.”

> To ni takšna prehrana, kot jo praviloma večina uživa sicer, iz dneva v dan.

“Res ni. Vsi delamo v vsakdanu praviloma to temeljno napako, da jemo vse tisto, kar pač zmoremo pojesti in kar imamo radi, ker nam je to dobro in ker so nas tako navadili. Ne jemo pa tistega, kar telo najbolj potrebuje. Praviloma uživamo premalo zelenjave, denimo. Praviloma vsak dan ne opravljamo več veliko fizično napornih del in zato naše telo ne potrebuje več takšnih živil, kot so jih nujno potrebovali ljudje, ki so pretežno obdelovali njive. Vnos ogljikovih hidratov je dandanes praviloma in v pretežni meri domala nepotreben. Tudi glede maščob delamo veliko napak - uživamo nezdrave, nasičene maščobe in le malo tistih zdravih (v katerih prevladujejo omega 3 maščobne kisline). Posegamo po polpripravljenih ali povsem industrijsko pripravljenih jedeh, ki vsebujejo ogromne količine nezdravih, skritih maščob, sladkorjev; da nezdravih konzervansov, ojačevalcev okusa, barvil in drugih, zdravju škodljivih sestavin, niti ne omenjam. Predpisana prehrana torej zajema zdrave sestavine, ki jih telo nujno potrebuje in ki ne škodujejo zdravju.”

> Zato torej vaši jedilniki ne vsebujejo veliko sadja, ki je bogato s sladkorji … Od malih količin sadja vi menda predpišete le kakšno grenivko, pomelo, morda jabolko …

“Pri ljudeh s prekomerno težo so sladkorji odsvetovani in sadje vsebuje veliko sladkorjev v obliki fruktoze. Sadje zaradi vsebovanih sladkorjev povzroči, da se slednji zelo hitro sprošča v krvi.”

> Pa vendar mnogi prehranski strokovnjaki in zdravniki tudi pri dietah prisegajo na raznovrstno in pestro prehrano, saj zagovarjajo tako imenovano uravnoteženo prehrano …

“Saj tudi jedilniki, ki jih sestavljam jaz, ne vsebujejo samo gore zelenjave in beljakovinske obroke tedaj, ko že shujšamo do neke želene teže. Ali pa, denimo na začetku, ko še vsebuje tudi kakšen košček polnozrnatega kruha, pa omejeno količino polnozrnatega riža … A ko gre za občutno prekomerno telesno težo, moramo najprej shujšati. Hujšamo pa lahko le tako, da smo domala vsak dan na treningu in torej telesno aktivni (naše telo in z njim tudi psiha namreč nasploh normalno delujeta le, če smo telesno dejavni), hkrati pa se moramo primerno prehranjevati na način, da nahranimo mišice, ne pa, da dobesedno redimo maščobne celice. Ne smemo namreč - samo zaradi neke raznovrstnosti in pestrosti - še naprej preobremenjevati srčno-žilnega sistema in presnove. Saj sami vemo, da smo s takšnim, napačnim slogom življenja, navadami in prehranskimi razvadami delali toliko napak, ki so se prav zato naložile v obliki preveč kilogramov in maščobe v telesu.”

“Ne smemo namreč - samo zaradi neke raznovrstnosti in pestrosti - še naprej preobremenjevati srčno-žilnega sistema in presnove.”

Izkušnje tudi z vegetarijanci

> Kaj pa vegetarijanci? Kaj jim predpišete namesto beljakovin v obliki pustega mesa in, denimo, jogurta, pinjenca?

“Tudi z vegetarijanci imam izkušnje. Enega izmed njih sem pripravljal za svetovno tekmo v bodybuildingu in je dosegel zelo dobre rezultate. Tudi glede hujšanja in diete ni težav, predpišem pač drugačna živila. Res pa je tudi, da med vegetarijanci praviloma ni predebelih ljudi; ali pa so vsaj silno redki, bolj izjeme. Vegetarijanci so praviloma dokaj vitki, pri nekaterih je zaznati je celo pomanjkanje mišične mase; tudi sicer so to psihično precej umirjeni ljudje. Osebno ne zagovarjam vegetarijanske prehrane. Zato ne, ker aminokisline iz vegetarijanskega spektra niso podobne aminokislinam v našem telesu in torej ne dobimo tega, kar naše telo najbolj potrebuje. Dejstvo je, da so aminokisline iz živil živalskega izvora (meso, mleko, jajca …) dokaj podobne tistim v našem telesu in so torej zato bolj koristne. Vegetarijanska živila so torej lahko le dopolnilo, moramo pa oboje kombinirati, da telesu koristi. Spoštujem in upoštevam pa tudi vegetarijanski način prehranjevanja in njihov odnos do sveta. Tudi tedaj, ko pride vegetarijanec k meni na trening in želi preobrazbo telesa.”

JASNA ARKO


Najbolj brano