sobota, 21. maj 2011
Ko je udarila gospodarska kriza, je Žiga Dolher s svojim podjetjem za računalniške storitve ravno zapuščal inkubator. Zaostrene razmere na trgu so ga prisilile v odpuščanje, ne pa tudi v prekomerno zadolževanje. Že takrat je bil namreč prepričan, da kriza ne bo tako kratkotrajna, kot so na začetku napovedovali ekonomisti.
Žiga Dolher je tako rekoč zrasel ob računalniku. Pri štirih gleda očeta pri računalniku (in ga popravlja), pri enajstih postane heker, pri osemnajstih sestavi svoj prvi računalniški program, pri petindvajsetih ima za seboj že gospodarsko krizo in reševanje svojega podjetja.
Foto: VIDA G. POSINKOVIĆ
“Tisti, ki trdijo, da lahko računalnik stoodstotno zaščitijo pred virusi in drugo virtualno nesnago, blefirajo,” je odločen Žiga Dolher, računalničar in specialist za zaščito računalniških sistemov. Vsak dan se namreč v virtualnem prostoru znajde toliko novih virusov in izvirnih načinov okužb, da je treba biti nenehno na preži.
Računalniški zombiji
Nekatere okužbe sprožijo zanesenjaki iz čistega pobalinstva, ker želijo preskusiti svoje znanje, pravi Dolher. Ampak tega je vedno manj. “Vedno več je okužb, ki iz računalnika napravijo neke vrste zombija.” Tak virus računalnika ne onesposobi, temveč ga okuži do te mere, da sicer počasneje deluje, a še naprej širi okužbo.
Okuženi računalnik začne samodejno odpirati natančno izbrane spletne strani in klikati nanje. Običajno gre za oglasna sporočila, ki so plačana po številu obiskov oziroma klikov. In če želi avtor okužbe povečati število ogledov oziroma klikov, in s tem povečati zaslužek, mora ustvariti računalniške zombije.
VIDA G. POSINKOVIĆ
Več o zombijih in priložnostih, ki jih je Žiga Dolher izkoristil, preberite v Soboti tiskane izdaje Primorskih novic.