Mali rtič lani zanemarjen, letos urejen

Naravno kopališče v zalivu sv. Jerneja, ki leži med kopališčem ministrstva za notranje zadeve in nekdanjim mednarodnim mejnim prehodom Lazaret, je priljubljena točka kopalcev z obeh strani meje. Je pa znana tudi po tem, da se tam konča Turistična pot po stezah graničarjev. Ta se začne v Elerjih na Miljskem polotoku.

Nevsakdanji pogled na (še) neoblegan košček slovenske obale Foto: Miha Crnič
Nevsakdanji pogled na (še) neoblegan košček slovenske obale Foto: Miha Crnič

MALI RTIČ> Letošnje poletje je ta turistična točka pričakala bolj urejena kot doslej. Do naravnega kopališča pridemo iz Ankarana (lahko tudi prek Čampor) ali pa po državni cesti iz Italije in prek nekdanjega mednarodnega mejnega prehoda Lazaret. Tam mimoidoče na desni strani pozdravi nekdanji Kompasov objekt, ki že dolgo ni več v ponos koprski občini.

Na domače pivo

Ob poti, ki vodi na divje kopališče, sta tabli, ki obiskovalce opozarjata, da gre za neurejeno kopališče, tabla z napisom, prepovedano odlaganje odpadkov in po novem tabla bar sv. Jernej, ki vabi tudi bajkerje. Najemnika sta Linda Rotter in Srečko Dumanič, ki poleg osvežilne pijače in prigrizkov gostom ponujata tudi pivo, varjeno v ankaranski pivovarni. Lokal obratuje med 9. in 23. uro, med vikendi pa uro dlje. Po novem se z avtomobilom lahko pripeljete le do bara na plaži, vsa preostala površina proti morju pa je namenjena kopalcem. Okolica, ki je bila še pred kratkim zanemarjena, je sedaj urejena. Ob našem obisku je bil zabojnik prazen, v grmovju ni bilo kosovnih odpadkov. Na samem vhodu na manjši polotok je veliko sence tudi za obiskovalce in njihove jeklene konjičke, vendar ga najdejo le tisti, ki so tam dovolj zgodaj.

Zanimivo za potapljače

Lokacija ni zanimiva samo za kopalce, ampak tudi za potapljače. V zadnjih letih so v koprski občini skupaj s sosednjimi občinami v regiji in sosednji Italiji uspešno sklenili številne projekte na področju varovanja okolja in upravljanja z obalnim območjem. Eden od teh je tudi projekt Tursub, zasnovan na bogastvih morja in podvodnega sveta s poudarkom na naravnih, pa tudi arheoloških znamenitostih, predvideva pa tudi izvedbo novih aktivnosti na področju tematskega razvoja turizma. Podvodne poti, ki so jih v okviru projekta raziskali v koprski občini, bogatijo že tako pestro tukajšnjo turistično ponudbo. Tako lahko potapljači odkrivajo neizmerno bogastvo, ki se skriva pod valovi našega morja.

Ena od teh podvodnih poti vodi tudi v zaliv sv. Jerneja. Na najdišču so prisotni ostanki rimskega obdobja, zgrajeni v obliki objekta, ki meri v dolžino 135 metrov, medtem ko širina objektov odstopa od 50 m na vzhodni strani do 80 metrov na zahodnem delu, z dvema bazenoma. Tu voda ni globlja od treh metrov, sam objekt pa je bil v preteklosti nejverjetneje antična ribogojnica s pripadajočim pristajalnim pomolom in dvema bazenoma za gojenje ter shranjevanje ribe. Izbiro mesta za gradnjo objekta je narekovala zadostna globina morja in izpostavljena lega ob zunanjem robu zaliva, ki je skupaj s prepusti v obodnem nasipu zagotavljala naravno kroženje vode v bazenih.

MIHA CRNIČ


Najbolj brano