Številna mednarodna priznanja

Tudi letošnja sezona ocenjevanj oljčnih olj potrjuje vrhunsko kakovost slovenskega pridelka. Oljkarji se s številnih mednarodnih prireditev vračajo z visokimi priznanji, ki našo državo, čeprav majhno po količini pridelka, uvršča med oljkarske velesile v kakovosti.

Po uspehu v Splitu sta Jadran Jakončič (desno) in Jordan Drnovšček odprla veliko steklenico peneče rebule
Po uspehu v Splitu sta Jadran Jakončič (desno) in Jordan Drnovšček odprla veliko steklenico peneče rebule 

PRIMORSKA > V Veroni vsako leto poteka pomembno ocenjevanje SOL. Vzorce pošiljajo oljkarji z vsega sveta, tudi ocenjevalna komisija je zelo pisana, v njej je med degustatorji iz petih držav tudi Milena Bučar Miklavčič, vodja slovenskega nacionalnega panela. Najodmevnejši uspeh slovenskih oljkarjev je bil šampionski naslov Borisa Jenka pred dvema letoma, letos pa sta Luka Pucer s turistične kmetije Tonin iz Puč in Miran Adamič za svoji olji prejela veliki plaketi. Teh v vsaki kategoriji podelijo dvanajst. Pucerjevo olje so uvrstili med nežno sadežna, Adamičevo pa med srednje sadežna. Šampionski naslovi so bili rezervirani za italijanska in španska oljčna olja.

V prihodnjem letu veronski organizatorji napovedujejo ločeno ocenjevanje oljčnih olj s severne in južne poloble. Razglasitev rezulatov ocenjevanja je bila na dobro obiskanem sejmu SOL&Agrifood, ki poteka na veronskem sejmišču hkrati z Vinitaly, velikanskim vinskim sejmom, kakršen priliči državi, ki je v lanskem letu po izvozu vina prehitela dotlej vodilno Francijo. SOL. Na sejem se odpravljajo tudi slovenski oljkarji, saj je odlična priložnost za seznanjanje s trendi v svetu oljčnega olja, obenem pa ponudi vpogled v mogočnost sektorja v sosednji državi in zavedanje o sicer majhni pridelovalki Sloveniji, ki pa jo na vsakem koraku poznajo po odličnih oljih.

Veliko medalj na splitski Maslini

Na velikem ocenjevanju BIOL v Apuliji so medalje prejela olja treh slovenskih pridelovalcev. Najboljše ocenjeno slovensko oljčno olje je pridelek Janka Bočaja iz Bočajev, ob njem je priznanje extra gold prejel še Franc Morgan z Grintovca. Mirjana Klodič iz Izole pa je prejela eno zlato in eno srebrno priznanje.

Veliko medalj so slovenski oljkarji prinesli z množičnih ocenjevanj v Dalmaciji, s splitske Masline in z Noćnjaka, ki je bil letos v Zadru. Masline se je svojimi oljčnimi olji in drugimi izdelki iz olja ali oljk udeležilo več kot 650 oljkarjev iz desetih držav, med njimi je bilo kar približno sto slovenskih pridelovalcev, desetina je bila Bricev. Najvišji priznanji, vicešampionska naslova ocenjevanja, sta prejela Franko Baruca iz Šmarij in Boris Jenko iz Bertokov, ki sta osvojila tudi šampionski in vicešampionski naslov v kategoriji oljčnih olj iz ekološke pridelave. Ob Baruci in Jenku so priznanja za uvrstitev med 20 najboljših oljčnih olj ocenjevanja prejeli še Rok Glavina iz Šmarij, Kristjan Jerebica iz Sečovelj, Dušan Moljk z Malije, Darko Jakomin iz Potoka, Jadran Jakončič iz Kojskega in družina Bonin iz Izole.

Vicešampionske naslove v posameznih kategorijah so prejeli Rok Glavina (zvrstna oljčna olja in najboljše peroksidno število), Boris Jenko (olja iz tujih sort), Jordan Drnovšček iz Kojskega (namizne oljke), Boris Sabadin iz Kopra (vložena zelenjava z oljčnim oljem) in domačija Munda iz Liminjana (oljčno olje z zlatim prahom). Plakete za najboljša sortna oljčna olja - kategorij z najmanj tremi vzorci je bilo kar 22 - so prejeli Franko Baruca (istrska belica), Jadran Jakončič (briška črnica), Miran Adamič iz Kopra (maurino), Elizej Prinčič iz Solkana (drobnica) in Boris Jenko (frantoio). Za slovenske oljkarje je bilo še veliko zlatih medalj za kakovost oljčnega olja ter priznanj v drugih kategorijah, med drugimi sta za kakovost etikete na steklenici oljčnega olja zlato medaljo prejeli Vinska klet Goriška Brda in Boris Marinič iz Ceglega.

Prinčič in Munda, šampiona Noćnjaka

Na Noćnjaku sta pokale za najboljša oljčna v svojih kategorijah prejeli družina Prinčič iz Višnjevika za najboljše sortno oljčno olje (belica) in domačija Munda za najboljše oljčno olje v kategoriji intenzivno sadežnih oljčnih olj. Večina drugih slovenskih udeležencev je prejela zlato medaljo za kakovost, skupaj so so jih podelili 116.

Na tradicionalnem ocenjevanju v Krasici pri Bujah je najvišjo oceno med slovenskimi udeleženci dobil Luka Pucer. Njegovo olje iz istrske belice je prejelo 92 točk in osvojilo deveto mesto. Zlate medalje so prejeli še Kristjan Veškovo, Janko Bočaj, Miran Adamič, Sandi Verman, Dino Pucer in Ivan Zadel. SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano