Dosi se bo reorganiziral

Društvo oljkarjev slovenske Istre se s spremembami statuta prilagaja novim časom. V društvu se bodo v prihodnje bolj osredotočili na dvig znanja svojih članov, njihovo informiranje in promocijo oljkarstva, skupina proizvajalcev, ki še deluje pod društvenim okriljem, pa se bo oblikovala samostojno.

Člani Društva oljkarjev slovenske Istre, ki ga vodi Danilo Markočič (stoji)  so na rednem letnem občnem zboru posodobili društveni statut Foto: Jaka Jeraša
Člani Društva oljkarjev slovenske Istre, ki ga vodi Danilo Markočič (stoji) so na rednem letnem občnem zboru posodobili društveni statut Foto: Jaka Jeraša

BELVEDERE > Društvo oljkarjev slovenske Istre (Dosi) je bilo ustanovljeno 18. maja 1992 v Marezigah, kjer so se pridelovalci oljčnega olja dotlej zbirali na rednem letnem Zboru oljkarjev ob robu tradicionalnega Praznika refoška. Že v prvi vodstveni ekipi je bil ob predsedniku društva Dušanu Moljku drugi mož društva predsednik upravnega odbora Danilo Markočič. Kasneje je bil dva mandata predsednik društva, to pa je spet postal lani, po odstopu Mirjane Klodič.

Dosi ima 360 članov

Društvo, ki je imelo že več kot 600 članov, jih ima sedaj približno 360. Razlogi za upad števila članov so gotovo tudi v spremenjenih načinih komuniciranja in lažjem dostopu do informacij o oljkarstvu, po dobrih dveh desetletjih pa je nekoliko zamrl začetni zagon. V prvem desetletju je društvo svojim članom pomagalo pri nabavi subvencioniranih sadik, v zadnjem desetletju pa je društvo veliko energije usmerilo v oblikovanje in delovanje skupine proizvajalcev EDOOSI (Ekstra deviškega oljčnega olja slovenske Istre). Ta združuje oljkarje, ki ves svoj pridelek ali njegov del pridelujejo pod kontrolo in imajo ob izpolnjevanju pogojev iz pravilnika o oljčnem olju z zaščitenim geografskim poreklom pravico do uporabe evropske zaščitne znamke Zaščitena označba porekla (ZOP).

Članstvo za deset, subvencije za pet let

Skupina proizvajalcev EDOOSI šteje približno 70 članov, skoraj dvakrat več, kot je bilo oljkarjev, ki so maja 2005 prvič dobili certifikat o izpolnjevanju pogojev za vstop v shemo kakovosti oljčnega olja z geografskim poreklom. Leta 2007, ko je februarja izšla uredba o zaščiti ekstra deviškega oljčnega olja v uradnem listu EU, jih je bilo 47. Z vstopom v shemo kakovosti so oljkarji pridobili pravico do nadomestila dela stroškov kontrole, certificiranja in označevanja iz skladov EU. Nadomestilo je pravzaprav zagonska spodbuda, ki jo oljkarji prejemajo pet let, v shemo kakovosti pa morajo biti vključeni vsaj deset let. Po petih letih je nekatere presenetilo, da so stroški poslej povsem njihovi in da morebitni izstop iz sheme pomeni tudi vračilo že prejetih premij. Zato v skupini proizvajalcev iščejo možnosti za dostop do drugih evropskih virov, s katerimi bi vsaj deloma krili stroške, ki niso zanemarljivi in bi posledično pomenili dvig cen njihovega oljčnega olja. “Vključitev v članstvo skupine proizvajalcev ni namenjena pridobivanju subvencij temveč je predvsem stremljenje k čim višji kakovosti oljčnega in ponudbi pridelka iz nadzorovane in sledljive pridelave,” poudarja Markočič.

Samostojna skupina proizvajalcev

Po uredbi pristojnega ministra se mora skupina proizvajalcev samostojno organizirati najkasneje v začetku prihodnjega leta. Na društvenem občnem zboru konec marca je vodja skupine Beno Bajda kolege seznanil, da je osamosvojitev nujna predvsem zaradi sodelovanja na razpisih ministrstva za kmetijstvo in okolje, saj Dosi v njihovem imenu ne bo več smel vlagati vlog. “Želimo se organizirati na tak način, ki bo ustrezal čim več našim članom. Na pristojnem ministrstvu menijo, da bi bila najboljša oblika oljkarska zadruga,” je povedal Bajda. Za vmesno obdobje je skladno s statutarnimi spremembami, ki so jih člani društva sprejeli brez pripomb, upravni odbor Dosija ustanovil posebno sekcijo. V Dosiju menijo, da bo z osamosvojitvijo skupine proizvajalcev več društvenih energij usmerjenih k širšemu članstvu, predvsem k manjšim, ljubiteljskim oljkarjem in da bodo z akcijami okrepili društvene vezi.

Številne akcije

Na skupščini na Belvederju, na kateri se je zbralo nekaj več kot 70 članov društva, je Danilo Markočič predstavil program za letošnje leto.

Po spomladanskih aktivnostih in četrtkovi podelitvi priznanj v ocenjevanju za Zlato oljčno vejico sledi Festival zlate oljčne vejice v Izoli (12. in 13. aprila), v Portorožu (19. in 20. aprila) in v Kopru (17. in 18. maja). 29. maja bo društvena delavnica o nevarnosti in zatiranju kljunatega rilčkarja, zadnji majski dan bo namenjen društveni ekskurziji, 25. junija bo tradicionalna akcija Od vinarja do oljkarja, 10. oktobra bo z Oljko županov otvoritev sezone obiranja oljk, 29. novembra pa še Oljkarski ples.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano