Sredi Trsta slovenska knjigarna in knjižnica

Na Primorskem nimamo večjih težav, če želimo kupiti ali si izposoditi knjigo slovenskega avtorja ali slovenski prevod tujega. V Kopru je kar nekaj knjižnic in knjigarn, ki obiskovalcem ponujajo tiskano slovensko besedo. V Istri ima vsak večji center svojo knjižnico in knjigarno.

Med rednimi obiskovalci slovenske knjižnice v Trstu je tudi pisatelj Boris Pahor Foto: Agata Venier
Med rednimi obiskovalci slovenske knjižnice v Trstu je tudi pisatelj Boris Pahor Foto: Agata Venier

Kljub vsej knjižni infrastrukturi pa se nam včasih lahko zgodi, da ne najdemo vsega, kar iščemo. Zlasti tedaj, ko potrebujemo specifično gradivo za študij ali kaj podobnega. Tedaj poiščemo spletno stran virtualne knjižnice Cobiss in vtipkamo ključne besede, pa se nam v izboru podatkov pokaže ime knjižnice in kraj, kjer lahko najdemo iskano literaturo. Največkrat v Ljubljani ali v kakšnem večjem slovenskem središču. Kaj tedaj? Bomo zaradi knjige šli v Ljubljano? Ali odšteli pet evrov za to, da nam jo dostavijo v Koper ali Sežano?

Predlagamo vam boljšo rešitev. Usedite se v avto in se odpeljite v dvajset kilometrov oddaljen Trst. Obiščite Narodno in študijsko knjižnico ali Tržaško knjigarno v srcu mesta. Presenečeni boste nad bogato ponudbo zlasti slovenskih knjig in gostoljubnostjo knjižničark in uslužbenk.

Na Ulici sv. Frančiška, tam, kjer je mogočna tržaška sinagoga, boste najprej zagledali izložbo Tržaške knjigarne, v njej pa polno najrazličnejših priročnikov za učenje slovenščine, slovarjev, pa tudi topografskih kart in vodnikov po Sloveniji, Krasu in Istri. Ko boste vstopili, vas bo s prijaznim “dober dan” (kar v Trstu ni ravno običajno) sprejela knjigarnarka Ilde Košuta. Razkazala vam bo knjigarno in vam dala kak dober knjižni nasvet. Če boste obiskali knjigarno v sredo okoli 10. ure, boste lahko popili tudi skodelico kave ob prijetni družbi v okviru tedenskih srečanj Knjiga ob kavi, med priložnostnim pogovorom s katerim izmed tržaških avtorjev.

“Tržaška knjigarna deluje že čez 55 let in ponuja slovensko literaturo za vse okuse, tako iz slovenskih matičnih založb kot iz zamejskih,” pravi Ilde. “Založbe imajo zelo pestro ponudbo, ki ji je včasih težko slediti, zato smo zelo hvaležni strankam, ki nas obvestijo o izidu kake nove knjige, in jim z veseljem priskrbimo, kar nas prosijo.” Poleg knjig pa se v trgovini najde še marsikaj drugega. Obiskovalcem so vsak dan na voljo slovenski dnevniki: Delo, Primorske novice, Dnevnik, Primorski dnevnik, pa tudi tedniki, kot so Jana, Zdravje itd.

AGATA VENIER

Več o tem preberite v petkovi prilogi 7. val.


Najbolj brano