Zakaj ima boleč vrat?

Našemu strokovnemu sodelavcu, zdravniku ortopedu Nevenu Kruljacu je nedavno pisal bralec Rado, ki ga mučijo bolečine v vratu. Operacija je pred časom veljala za tvegano, zato ne ve, ali naj še počaka ali ne. Zdravnik je pripravil odgovor, za kakšne težave gre in kaj naj stori.

 Foto: /
Foto: /

Povzemamo vprašanje bralca (naslov v uredništvu), obenem pa odgovor zdravnika.

Bralec sprašuje

Bralec je obenem priložil še MR cervikjalne hrbtenice. Opisuje, da ima vedno večje težave, zaradi bolečin v vratu težko zaspi in ga skrbi, da bo stanje vse slabše in bo treba na poseg. V izolski bolnišnici so ga seznanili, da takšne bolnike napotujejo v Maribor, kjer naj bi bili specializirani za tovrstne posege. Leta 2008 je bil bralec na pregledu v Ljubljani, kjer so mu svetovali, naj počaka do takrat, ko mu bodo začele drevenet roke ali noge. Kot omenja, so bili tedaj takšni posegi tvegani, zanima pa ga, ali se je doslej način operacije zaradi napredka medicine in metod posegov kaj izboljšal in ali bi veljalo poskusiti in zaprositi za drugo mnenje še kje v tujini. Bralec je star 58 let, stanje pa je vsako leto slabše.

Odgovor zdravnika

Na podlagi priloženega izvida magnetne resonance vratne hrbtenice lahko sklepam, da je pri vas prisotna dvojna patologija, in sicer dokaj napredovale degenerativne spremembe na vratni hrbtenici od tretjega pa do sedmega vratnega segmenta, ki povzročajo zožitev kanala, v katerem poteka hrbtenjača in zožitev odprtin v nekaterih nivojih, skozi katere potekajo živčne korenine proti periferiji. To vsekakor draži živčevje in je vzrok vaših težav. Zadevo pa dodatno zakomplicira diagnosticirana nevrološka bolezen Syringomyelia, ki je vidna v spodnjem vratnem delu hrbtnega mozga (propad sive substance v hrbtenjači in nastanek votlinic). To tudi vodi v nevrološke simptome in deficite.

Odgovor na ključno vprašanje glede odločitve za operativni poseg “preventivno ali počakati” je zaradi precej skopih podatkov nemogoče podati. Bistvena je kronologija bolezni in bolezenskih simptomov. Potrebna je primerjava kliničnega statusa v preteklosti s sedanjim, primerjava prejšnjih izvidov z aktualnim, preiskave motoričnega in senzoričnega prevajanja ter nenazadnje upoštevanje tako objektivnih ugotovitev kot vaših subjektivnih težav.

Strokovnjak bo občasno odgovarjal tudi na vprašanja bralcev. Posredujete mu jih lahko na elektronski naslov zdravje@primorske.si ali na mobilni telefon 040/979-079.

Pri nevrokirurgu ste bili pred sedmimi leti, kar je dolg časovni interval. Priporočam vam vsekakor ponovni pregled pri nevrokirurgu. Na podlagi uvida v celostno kompleksno klinično sliko bo ocenil, ali obstaja indikacija za operacijo, kaj od nje pričakuje in kakšna je stopnja tveganja.

V tujino vam ni treba, razen v primeru, če želite še drugo mnenje (second opinion ).

dr. sci. NEVEN KRULJAC, spec. ortoped


Najbolj brano