Začenja se cepljenje proti sezonski gripi

Ta teden se začenja cepljenje proti sezonski gripi. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ga priporoča zlasti ogroženim skupinam: starejšim od 65 let, kroničnim bolnikom, majhnim otrokom, nosečnicam, posameznikom, ki čakajo na sprejeme na bolnišnično zdravljenje, ter zdravstvenim delavcem.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje za gripo 
vsako leto zboli približno  deset odstotkov prebivalcev.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. 

SLOVENIJA > Za kronične bolnike, nosečnice in starejše od 65 let je cena cepljenja sedem evrov, za ostale prebivalce pa 12 evrov. V Kopru bodo cepljenje začeli jutri, v Novi Gorici pa 12. oktobra.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje za gripo vsako leto zboli približno deset odstotkov prebivalcev. Pri mladih bolnikih brez kroničnih bolezni gripa večinoma poteka kot nekajdnevno vročinsko stanje z znaki obolenja dihal in bolečinami v mišicah in sklepih. Pri bolnikih s kroničnimi boleznimi, starejših osebah, majhnih otrocih in nosečnicah pa bolezen lahko poteka s težjo klinično sliko s pogostimi zapleti, kot so virusne in bakterijske pljučnice, in tudi z višjo smrtnostjo.

Cepljenje bodo izvajali pri izbranih zdravnikih in v ambulantah na območnih enotah Nacionalnega inštituta za javno zdravje po vsej Sloveniji; v Kopru na Vojkovem nabrežju 4a, v Novi Gorici pa v Rožni Dolini na Vipavski cesti 13.

Za preprečevanje širjenja gripe je priporočljivo upoštevati tri pravila: če zbolimo, ostanemo doma, temeljito in pogosto si umivamo roke, pri kihanju ali kašljanju si usta pokrijemo s papirnatim robčkom ali z rokavom. Kot najučinkovitejšo zaščito pred gripo pa v NJIZ izpostavljajo vsakoletno cepljenje. “Zaščita se vzpostavi približno dva tedna po cepljenju in traja več mesecev, postopoma upada in je po enem letu lahko že prenizka. Cepiti se je potrebno vsako leto z enim odmerkom cepiva, za otroke mlajše od devet let, ki se prvič cepijo proti gripi, sta potrebna dva odmerka,” priporočajo.

V Sloveniji je precepljenost proti gripi med najnižjimi v EU. Prejšnjo sezono je bilo pri nas cepljenih le dobrih 68.000 oseb, kar je precej manj kot pred približno desetletjem, ko se je proti sezonski gripi cepilo skoraj 200.000 prebivalcev.

Spletno uredništvo


Najbolj brano