Za zdrava delovna mesta so odgovorni prav vsi delodajalci

Razviti svet si prizadeva ohranjati zdravje na delovnih mestih. Zdrava delovna mesta so želja in cilj vseh držav, manj pa želja nekaterih delodajalcev, ki ne znajo in ne zmorejo oceniti niti ključnih tveganj, povezanih z delovnimi mesti v lastnem kolektivu. Težava je toliko večja v majhnih podjetjih, ki za takšne ocene nimajo denarja, strokovnega znanja in izkušenj. Kmalu jim bo na voljo brezplačno spletno orodje OiRA, ki je podlaga za takšno oceno. Skrbnik projekta je ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Sistem OiRA zdaj že razvijajo tudi za gradbeništvo in za še vrsto drugih delovnih mest  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Sistem OiRA zdaj že razvijajo tudi za gradbeništvo in za še vrsto drugih delovnih mest  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

Spletno interaktivno orodje za ocenjevanje tveganj (Online Interactive Risk Assessment - OiRA) je Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu delodajalcem v naši državi prvič predstavila že leta 2011. Takrat je bila to prva pobuda na ravni EU, ki v takšni obliki spodbuja ocenjevanje tveganj na vseh delovnih mestih. To orodje je doslej številnim evropskim mikro in malim podjetjem že pomagalo izboljšati varnost in zdravje njihovih delavcev.

OiRA tudi v Sloveniji

V Sloveniji so zdaj za različne sektorje že v pripravi brezplačna spletna orodja; za delo v pisarnah je nared, pripravljajo še za druge dejavnosti (gradbeništvo, čiščenje poslovnih prostorov, frizerski saloni, trgovine ...). Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, skrbnik projekta OiRA v Sloveniji, je že razvilo orodje OiRA, namenjeno ocenjevanju tveganj za delo v pisarnah za mala podjetja in pripravilo že tudi brezplačni seminar, kjer so delodajalci lahko tudi sami izdelali oceno tveganja za lastna podjetja.

Delodajalci nimajo denarja, pa tudi znanja ne

Ocenjevanje tveganj je ključno za zaščito in ohranitev zdravja zaposlenih, še bolj pa za ureditev zdravih delovnih mest.

Ker pa v majhnih in srednje velikih podjetjih za takšne ocene doslej niso imeli denarja, pa tudi strokovnega znanja ne, si bodo kmalu lahko pomagali s tem novim projektom.

Izkušnje potrjujejo tudi, da se mali delodajalci izogibajo izdelavi ocene tveganj za zdravje v lastnih kolektivih tudi zato, ker navajajo, da bi za to morali nameniti preveč dragocenega časa.

Spletno orodje OiRA, ki je zelo enostavno za uporabo, je hkrati brezplačno in v ministrstvu upajo, da ga bodo uporabili domala v vseh kolektivih.

Sistem je izdelan tako, da lahko to orodje uporabi vsak delodajalec sam in se tako dokoplje do stvarne ocene (ne)varnosti na vseh delovnih mestih v lastnem kolektivu, in to v več časovnih korakih. Orodje uporabnika vodi skozi postopek ocenjevanja tveganj, ponudi pa mu tudi ukrepe in rešitve za odpravo ugotovljenih tveganj.

Namen tega projekta je zmanjšati breme, ki ovira podjetja pri preprostem, hitrem in natančnem izvajanju ter dokumentiranju ocenjevanja tveganj. Orodje OiRA lahko uporabi vsakdo, ki želi oceniti tveganja, povezana z varnostjo in zdravjem pri delu, ki prežijo na zaposlene v njihovem delovnem okolju.

Orodje je oblikovano tako, da najbolj koristi malim kolektivom z do deset zaposlenimi in tudi manjšim kolektivom z do 50 zaposlenimi.

Tudi pisarniško delo je lahko nevarno

Zakaj so v ministrstvu najprej pripravili orodje za ocenjevanje tveganj za pisarniško delo? Pojasnjujejo, da zato, ker se zavedajo, da je lahko tudi delo v pisarniškem okolju nevarno. Statistika namreč potrjuje, da se tudi v pisarnah vsako leto veliko delavcev poškoduje ali zboli.

Tveganja predstavljajo predvsem neustrezno delovno okolje, neustrezno postavljena delovna oprema in še niz drugih dejavnikov. Tudi delo z računalniško opremo je vse bolj zahtevno, poteka v prisilni drži in se pogosto zavleče veliko dlje, kot to veleva normalni delovni čas.

V pripravi pa so tudi že orodja za še vrsto drugih delovnih mest oziroma poklicev, saj se na ministrstvu zavedajo, da so za zdrava delovna mesta odgovorni vsi delodajalci in jim je zato treba pomagati, da bodo za to lahko čim bolje poskrbeli.

JASNA ARKO


Najbolj brano