Vsak naj pomaga, ko srce zastane

Učinkovita hitra pomoč človeku, ki ima nenaden zastoj srca, lahko reši mnoga življenja. Da bi bili ljudje za to usposobljeni, si zdravstvo in lokalne skupnosti ter organizacije Rdečega križa prizadevajo ne la za čim gostejšo mrežo defibrilatorjev, temveč tudi za učenje ljudi, kako pravilno oživljati prizadetega. Akcije ob Evropskem dnevu oživljanja se vrstijo tudi po Primorski.

Prikaz oživljanja z defibrilatorjem na lutki je koristno preizkusiti, da bi znali v primeru nuje pomagati sočloveku.    Foto: Jasna Arko
Prikaz oživljanja z defibrilatorjem na lutki je koristno preizkusiti, da bi znali v primeru nuje pomagati sočloveku.  Foto: Jasna Arko

Evropa vsako leto 16. oktobra, obeležuje Evropski dan oživljanja (European Restart a Heart Day), ki poteka pod sloganom Vaše roke lahko rešijo več življenj. Prireditve oziroma akcije prikaza oživljanja potekajo že ves teden in jih bodo, tudi na Primorskem, sklenili konec meseca.

Nenaden srčni zastoj je namreč eden izmed vodilnih vzrokov za smrt ljudi v razvitih državah. V Sloveniji vsako leto doživi srčni zastoj približno 1600 ljudi.

V sklopu kampanje ob Evropskem dnevu oživljanja (EDO) 2015 v organizaciji Slovenskega reanimacijskega sveta, Rdečega križa Slovenije ter Vala 202 potekajo številni dogodki, namenjeni ozaveščanju o pomenu oživljanja ter širjenju znanja temeljnih postopkov oživljanja in uporabe avtomatskih zunanjih defibrilatorjev (AED).

Na ta način naj bi pripomogli k čim večjemu preživetju tistih, ki doživijo srčni zastoj zunaj bolnišnice. Obenem se s pravočasno primerno pomočjo ohrani kakovost življenja preživelih prizadetih. Znano je, da je nujna takojšnja pomoč, saj se v obratnem primeru poškodujejo tudi možgani in nekatere funkcije (za govorom, gibanje, pomnjenje, ...), ker zaradi zastoja srca možgani niso prekrvavljeni ion se poškodujejo.

Poslanstvo Evropskega dneva oživljanja aktivno podpira tudi Petra Majdič, ki je ambasadorka projekta. V sklopu projekta Evropski dan oživljanja 2015 se tudi na Primorskem med 10. in 26. oktobrom vrstijo brezplačni prikazi temeljnih postopkov oživljanja in uporabe AED, saj lahko že z zelo preprostimi postopki sočloveku rešimo življenje. Takojšen začetek temeljnih postopkov oživljanja laikov na mestu dogodka lahko do štirikrat zveča možnost preživetja po srčnem zastoju.

Defibrilacija v času treh do petih minut po kolapsu pa lahko poveča delež preživelih za celo 50 do 70 odstotkov. Po znanih podatkih pride doma do srčnega zastoja kar v 80 primerov.

Prikaz postopkov oživljanja na Primorskem pripravljajo s pomočjo občinskih organizacij RK. 10. oktobra dopoldne je bil tak prikaz sredi Izole, minulo sredo na sedežu RK v Piranu, minuli petek sredi Ilirske Bistrice, v koprskem Planetu Tuš, na novogoriškem Bevkovem trgu, v postojnskem Mercator centru ter pivškem centru Spar. Minulo soboto so se selili v ajdovski Mercator center, pred ilirskobistriški EngroTuš in Spar ter na kozinsko tržnico. 22. oktobra popoldne bo tak prikaz še v Biljah pri Novi Gorici.

JA


Najbolj brano