Vsak dan več kot 7000 mrtvorojenih otrok

Približno 7200 otrok se vsak dan rodi mrtvih, kar na letni ravni pomeni 2,6 milijona otrok, ugotavlja študija, ki jo je objavila britanska revija The Lancet. Polovica teh smrti se zgodi med porodom, kažejo izsledki študije.

98 odstotkov primerov mrtvorojenih otrok se zgodi v slabo 
razvitih državah ter srednje razvitih državah.
98 odstotkov primerov mrtvorojenih otrok se zgodi v slabo razvitih državah ter srednje razvitih državah. 

PARIZ > Velika večina mrtvorojenih otrok, okoli 98 odstotkov, se zgodi v slabo razvitih državah ter srednje razvitih državah. “A resnično grozljiva številka je 1,3 milijona mrtvorojenih otrok med porodom,” sta po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v komentarju povedala urednika revije Richard Horton in Udani Samarasekera. “To, da je otrok živ na začetku poroda in v naslednjih nekaj urah umre iz razlogov, ki se jih povsem da preprečiti, bi moral biti zdravstveni škandal mednarodnih razsežnosti. A še vedno ni.”

Država z najnižjo stopnjo mrtvorojenih otrok (1,3 primera na 1000 rojstev) je Islandija, sledijo Danska, Finska, Nizozemska, Hrvaška, Japonska, Južna Koreja, Norveška, Portugalska in Nova Zelandija. Najnižje na lestvici 186 držav, kjer so merili število mrtvorojenih otrok, je Pakistan s 43,1 primera na 1000 rojstev. Na dnu lestvice so še Nigerija, Čad, Niger, Gvineja Bissau, Somalija, Džibuti, Srednjeafriška republika, Togo in Mali.

Za namene študije so za mrtvorojene otroke šteli zarodke, ki so umrli v zadnjem trimesečju, oziroma po 28. tednu nosečnosti. Smrti pred tem štejejo za splav. Študija tudi ugotavlja, da so bile daljše nosečnosti - porod nekaj dni po predvidenem roku poroda - glavni razlog za mrtvorojene otroke. Takšnih primerov je 14 odstotkov.

Naslednji vzrok so materine zdravstvene težave. Prehrana, dejavniki življenjskega sloga, kot je debelost, kajenje, pa tudi nenalezljive bolezni, kot so diabetes, rak ali kardiovaskularne težave prispevajo k približno 10 odstotkom mrtvorojenih otrok. Naslednji dejavnik je okužba z malarijo (osem odstotkov) ter sifilis (7,7 odstotka), še kaže analiza.

Med dejavniki tveganja je tudi starost matere, ki se z leti veča. Do 6,7 odstotka mrtvorojenih otrok je prišlo v primeru, ko so bile matere stare več kot 35 let, v 4,7 odstotka primerov pa je bil razlog preeklampsija - bolezen povišanega krvnega tlaka.

Države podsaharske Afrike v primerjavi z drugimi regijami beležijo največ mrtvorojenih otrok. “Glede na počasno izboljšanje, bo minilo več kot 160 let, preden bo povprečna noseča ženska v podsaharski Afriki imela enake možnosti za rojstvo otroka, kot jih imajo ženske danes v visoko razvitih državah,” med drugim ugotavlja študija, ki obenem poudarja široke vrzeli med bogatim in revnim prebivalstvom tudi v visoko razvitih državah.

STA


Najbolj brano